Ekološki ustanak u pokušaju zaštite Generalštaba "kuca na vrata zaboravljenih institucija" (VIDEO)
"Ekološki ustanak" sutra obilazi institucije koje smatra odgovornim za nezakonito skidanje zaštite sa zgrada Generalštaba, čime se omogućava izgradnja hotela i visokih stambeno-poslovnih kula u administrativnom sedištu države.
Od pravosudnih vlasti očekuju pokretanje spora kojim bi se ukinula odluka Vlade o skidanju zaštite, a od Bezbednosno informativne agencije da objasni kojim poslom su njeni inspektori, kako navode u "Ekološkom ustanku", juče upali u zgradu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i razgovarali sa zaposlenima. BIA tim povodom ni danas ne odgovara na pitanja Insajdera.
Arhitekta Bojan Kovačević kaže da je od zaposlenih u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture dobio potvrdu da su inspektori BIA juče ušli u zgradu Zavoda i sa njima razgovarali. Sumnja da im je namera bila da provere zakonitost odluke o ukidanju zaštite sa zgrada Generalštaba.
"Oni su ustvari neformalno došli, to je procena svih nas, da zaplaše zaposlene, jer su hteli da spreče zaposlene da urade ono što su juče uradili; a to je da kao kolektiv stručnih ljudi u najvišoj republičkoj ustanovi kulture za zaštitu nepokretnih kulturnih dobara se obrate Vladi i Ministarstvu kulture", kaže arhitekta Bojan Kovačević.
Direktor BIA Vladimir Orlić ni danas ne odgovara na pitanja Insajdera, pa ne znamo po kom zakonskom osnovu i sa kojim ciljem su inspektori agencije na čijem je čelu, juče ušli u zgradu Zavoda, kako tvrde zaposleni.
V.d. direktora Zavoda, Goran Vasić, koji nam je juče obećao razgovor, sada kaže da ni danas nije u prilici da odgovara na naša pitanja. Javnosti je nedostupan i ugovor sa stranim partnerom, firmom Džareda Kušnera, zeta američkog predsednika Donalda Trampa, o revitalizaciji kompleksa Generalštaba, pa aktivisti "Ekološkog ustanka" sutra nameravaju da ga zatraže od ministra građevinarstva u ostavci Gorana Vesića i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
"Sve što tražimo je da nam pokaže ugovor koji je potpisan sa tom firmom, Kušner. Kad smo otišli u Ministarstvo, sačekao nas je kordon policije, pa smo imali iste ove scene koje imamo svuda po Srbiji gde narod traži pravdu. Dakle, kriju ugovor od naroda, hoćemo da vidimo šta ste potpisali", poručuje Aleksandar Jovanović, poslanik "Ekološkog ustanka".
Ministra kulture Nikolu Selakovića će, kažu, pitati zašto ne radi na zaštiti kulturnih dobara, a načelnika Generalštaba Milana Mojsilovića, zašto ne štiti državnu i vojnu imovinu. Od državne tužiteljke Zagorke Dolovac traže pokretanje upravnog spora za ukidanje odluke Vlade, kojom se skidaju dva nivoa zaštite sa zgrada Generalštaba.
"Mi praktično moramo da nateramo sami sve one koji su postavljeni od strane Aleksandra Vučića na mesta i funkcije koje trenutno vrše, da ih nateramo da primenjuju zakone, zakoni postoje, Ustav postoji, neko će to morati da poštuje", kaže Danijela Nestorović, poslanica "Ekološkog ustanka".
U borbi za očuvanje Generalštaba su, pored političkih organizacija i potpisnici Deklaracije o sudbini Beogradskog sajma, vodeći predstavnici esnafa, društvo konzervatora, ali i više organizacija koje zahtevaju međunarodnu zaštitu vojnog kompleksa. Podsećaju da konzervatori Zavoda, dok Vlada poništava odluke o zaštitu, godinama pišu elaborate prema kojima Generalštab zaslužuje još viši nivo zaštite. Sa suprotne strane su nosioci visokih državnih funkcija, koji su odlučili da revitalizaciju Generalštaba prepuste stranoj kompaniji. Država investitoru ustupa parcele na 99 godina, obavezuje ga da na tom mestu sagradi memorijalni centar, a zauzvrat bi trebalo da joj od Kušnerovih firmi pripadne 22 odsto dobiti.
Društvo konzervatora Srbije se oglasilo saopštenjem u kom pita da li oni, koji su u delatnosti zaštite kulturnog nasleđa, imaju ikakvu ulogu u sprovođenju zakona i međunarodnih konvencija o zaštiti, na koje ih je država obavezala, ili je konačna odluka države da njihova delatnost više nije potrebna. Odluke Vlade smatraju neprihvatljivim i pogrešnim i zaključuju da će od sledećeg petka, kada one stupe na snagu, svo kulturno nasleđe Srbije i zvanično postati, kako kažu, kulturno nasleđe u opasnosti.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović