Ekonomista Damir Novotni za "Svet i mi": Dolar će zadržati vodeću poziciju na svetskom tržištu, devet od deset najvećih kompanija na svetu je iz SAD (VIDEO)

Ekonomista iz Zagreba Damir Novotni kazao je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da ne veruje da je moguća ubrzana dedolarizacija svetskih finansija. Kako kaže, iz Amerike dolazi devet od deset najvećih kompanija na svetu i upravo one daju snagu ovoj valuti. Ističe i da su ekonomije zemalja članica Briksa jako daleko od snage koje imaju Evropska unija i SAD.

Damir Novotni, ekonomista Foto: Insajder

Novotni objašnjava da danas snagu jedne valute ne čine devizne rezerve, kao što je to bilo do sedamdesetih godina prošlog veka, već čini snaga ekonomije.

"Američka ekonomija je daleko najjača i najznačajnija danas u svetu. Njenu snagu ne čini toliko valuta, nego obrnuto - snagu dolara čini pozadina, a to je snaga kompanija koje posluju na američkom trižištu i njihove uloge u svetskoj trgovini i uopšte njihove uloge na svetu. Od deset najvećih kompanija na svetu - devet su američke i one čine tu podlogu, tu snagu američkog dolara. Vrlo je teško govoriti o bilo kakvom gubljenju uticaja dolara", rekao je on.

Velike razlike u BDP

Dodaje da među ekonomistima postoje dileme hoće li novi predsednik SAD Donald Tramp, nakon osvajanja izvršne vlasti i većine u Kongresu, krenuti prema osvajanju dominacije nad njihovom središnjom bankom, dakle njihovom sistemu federalnih rezervi, kako bi ispunio neka svoja obećanja, i to ne samo iz ove predizborne kampanje, već i obećanja koja je dao u prvom mandatu.

"U ovom trenutku se ne čini da je to realno. Prema tome, možemo biti gotovo sigurni da će dolar zadržati tu svoju vodeću poziciju na svetskom tržištu", smatra Novotni.

Komentarišući to što se o dedolarizaciji nedavno mnogo govorilo i tokom samita Briksa u Kazanju, on je naveo da toj grupi zemalja nije prvi put da pokušava pronaći alternativu američkom dolaru ili nekoj od evropskih valuta.

"Nijedan od tih pokušaja nije uspeo, pa čak ni Međunarodni monetarni fond nije uspeo nametnuti jednu svoju hibridnu valutu. To se jednostavno ne može samo tako političkim odlukama dogoditi. Uprkos svim očekivanjima slabljenja dolara nakon intervencije FED-a 2010. godine i emisije ogromnih količina dolara, vrednost mu nije pala, upravo je suprotno – ona raste. Pokušaj dedolarizacije, odnosno smanjivanje uticaja američkog dolara može uslediti tek onda kada te zemlje budu dovoljno snažne. Ako pogledamo BDP po glavi stanovnika pojedinačnih zemalja - Kina, Brazil i Rusija imaju oko 10.000-12.000 dolara po glavi, SAD imaju preko 50.000. Ako pogledamo Indiju, ona se tek treba razvijati, snaga njene ekonomije je daleko slabija od ostalih zemalja. BDP Indije se kreće negde oko 3.000 dolara", dodao je Novotni.

Kina ulazi u zonu stagnacije

Kako kaže, te ekonomije su još jako daleko od snage koje danas imaju Evropska unija i SAD, koje čine dve trećine ukupne ekonomske moći sveta.

"Ja bih voleo da se to brže dogodi zbog toga što bi bilo važno da se te zemlje razvijaju i zbog same Evrope i Amerike i zbog njih samih. Ali, nažalost, ne vidimo tu brzinu ekonomskog razvoja koju bismo želeli videti kao što je, recimo, Kina imala. Kina je dosegla, po mom mišljenju, vrhunac ekonomskog razvoja, sad ulazi u zonu stagnacije, kao što se to dogodilo Japanu pre 40 godina. Indija je u nešto boljoj situaciji, ona kreće od vrlo niske pozicije, 2.500-3.000 dolara po glavi stanovnika, tako da ima prostora za ubrzani rast, ali opet je on vezan sa novim tehnologijama, sa snagom tih ekonomija da izbace nove inovativne proizvode, kao što to u ovom trenutku čini američka ekonomija, nešto malo manje i evropska. Dakle, u ovom trenutku ne verujem da je moguća ubrzana dedolarizacija svetskih finansija", zaključio je Damir Novotni.

Izvor: Insajder