Fondacija “Slavko Ćuruvija”: Decenijama bez presuda, ali i optužnica za ubistva novinara (VIDEO)

Decenijama i godinama se čekaju sudski epilozi, za ubistva novinara u Srbiji! Decenijama se čeka čak i podizanje optužnice za takve zločine. Sudeći po tome kako je Srbija dočekala još jedan Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, nastaviće da čeka.

Ivana Stevanović. Foto: Insajder

Bez odgovora na pitanje kako je pre 29 godina nastradala novinarka Radislava Dada Vujasinović. Bez optužnice za ubistvo novinara Milana Pantića pre 22 godine. I 24 godine bez pravosnažne presude za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. 

"Činjenica je da smo sada u osmom mesecu nakon što je završen pretres pred Apelacionim sudom za ubistvo Slavka Ćuruvije. Činjenica je da imamo potvrdu od pre više meseci da je konačna odluka doneta. Činjenica je da se očigledno bira trenutak u kome će ta odluka biti objavljena i činjenica da dobijamo jako loše signale, glasove iz Tužilaštva nažalost dodatno uznemirava i dodatno urušava poverenje u pravosudni sistem Srbije. Mi zaista pozivamo sud da što pre objavi ovu odluku i da završi sa ovom agonijom u kojoj se nalazimo”, navela je Ivana Stevanović iz Fondacije “Slavko Ćuruvija” na konferenciji povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima.


Više od dve decenije se čeka da Tužilaštvo za organizovani kriminal podigne optužnicu za ubistvo dopisnika "Večernjih novosti“ iz Jagodine Milana Pantića. Skoro pet godina od zločina, nema pravosnažne presude za paljenje kuće novinara portala "Žig info“ iz Grocke, Milana Jovanovića.

"Ali je takođe činjenica da nam rastu institucionalni pritisci. Takođe je činjenica da su novinari meta za odstrel ne samo tabloida i medija koji su pod ozbiljnim patronatom i podrškom vlasti, već i od samih političara i to je nešto što ne ohrabruje i što ne stvara atmosferu u kojoj novinari mogu bezbedno da rade svoj posao u interesu javnosti“, dodala je Ivana Stevanović.

Prema podacima Nezavisnog udruženja novinara Srbije, u zemlji je od početka godine zabeleženo osam fizičkih napada na novinare, 36 verbalnih pretnji, kao i više od stotinu slučajeva pritisaka. Da je uloga novinara da informiše društvo, doprinese razmeni ideja i očuva demokratiju, ukazuje ambasadorka Nemačke u Srbiji.

"Kada zločini nad novinarima ostanu nekažnjeni, to šalje lošu poruku za osnove slobodnog društva, slobodu medija i demokratiju.  Borba protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima zahteva napore i vlasti i društva i medijskih radnika  i međunarodne zajednice”, ukazala je ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad.

Prema indeksu slobode medija "Reportera bez granica", Srbija je na 91. mestu od 180 mesta, odnosno poslednja među državama Zapadnog Balkana.

Izvor: Insajder