Galetin: Srbija ima dovoljno hrane, neće biti praznih rafova i nestašica
Srbija ima dovoljno hrane i neće biti praznih rafova i nestašica, rekao je gostujući u Markeru agroekonomski analitičar Žarko Galetin. On je istakao da je „iznenađen paničnim tonom kojim se saopštavaju vesti“ i da „Srbija definitivno nema problem raspoloživosti“.
„Srbija ne može da hrani pola Evrope, ali je ozbiljan izvoznik pšenice, ozbiljan izvoznik kukuruza… Sve je u našim rukama. Jednostavno ne znam koji scenario bi mogao da se desi da Srbija ostane bez hrane. Kolika će cena biti, to je sada već druga priča“, rekao je Galetin.
On navodi da je potrebno verovati struci, a ne podlegati psihozi straha.
„Naravno da će se osetiti po džepu građana i to je očigledno, ali da ćemo ući u problem praznih rafova i nestašica, moje lično ubeđenje je da nećemo“, rekao je Galetin.
Kako dodaje, „logika zdravog razuma“ nalaže da nismo imuni na dešavanja iz sveta, jer je Srbija uvozno zavisna.
„Ne možemo biti imuni na dešavanja napolju, na dešavanja na svetskom, evropskom tržištu, to je sistem spojenih sudova, koji će se kad tad odraziti kod nas“, naveo je on.
Objašnjava da Srbija ima dovoljno za izvoz i smatra da nije bila dobra odluka države da zabrani izvoz na pet nedelja.
„Vi ako pet nedelja niste prisutni na svetskom tržištu, vi gubite tržište. I to je ozbiljan problem, da ne govorim o sankcijama međunarodne arbitraže koje naši izvoznici mogu da lako izgube ako dođe do nekih sporova sa zemljama koje su uvoznici“, smatra Galetin i dodaje da je „neodrživo da cene budu zamrznute na neki duži rok“.
„Mi sada već vidimo da cene počinju polako da rastu, kako se polako otpuštaju te mere, država je podigla cenu hleba Sava, doduše simbolično, 6,5 odsto, ali to je prema mom mišljenju signal da se na neki način ’priznaje’ da cena jednostavno mora ići gore. Logika je jednostavna, ako vi terate nekoga da proizvodi gubitak, taj će nestati sa tržišta i nećemo ga imati“, rekao je.
Navodi da je „setva prošla uz blago redukovanu primenu agrotehnike“ i da će se to osetiti na prinosu.
„Usevi izgledaju relativno solidno i dobro i mislim da ćemo ući u jednu prosečnu agro godinu“, zaključuje agroekonomski analitičar.