Gde prestaje državna, a počinje lokalna vlast? (VIDEO)
Uveravanja vlasti da su spremni da poboljšaju izborne uslove malo-malo padnu na ispitu.
Samo dan nakon što je posmatračka misije ODHIR-a u svom izveštaju ukazala da će ovi izbori proći u senci dominacije vladajuće stranke i predsednika države, Aleksandar Vučić saopštava – poslednji dan kampanje za lokalne izbore biće u Nišu.
Zakon mu tu posetu ne brani, kao što ne brani ni da se ime predsednika države nađe na svakoj izbornoj listi iako na izborima ne učestvuje. Ipak, direktno se kosi sa onim što je dok je bio opozicija kritikovao. Kosi se i sa ustavnom obavezom predsednika da izražava državno jedinstvo.
Aleksandar Vučić- Beograd sutra, Aleksandar Vučić-Novi Sad Sutra, Aleksandar Vučić-Niš sutra. Izbori se održavaju u 66 lokalnih samouprava, a bolje sutra u ime Srpske napredne stranke i koalicionih partnera garantuje predsednik države.
Zakon nije prekršen ali da princip nije u duhu fer izbora govore i zdrava logika i izveštaj misije za posmatranje izbora, ODIHR-a, koji u nizu mogućih problema ukazuje i na dominaciju predsednika. Odgovor je brzo usledio i može opet da se svede na čuveno pa šta.
”Ići ću u Niš poslednji dan izborne kampanje, obratiću se Nišlijama, reći im ono što mislim, a oni neka izaberu. Ja nemam nikakav problem, ko god drugi da pobedi imaće priliku da upravalja, pa ćete da vidite rezultate”, rekao je predsednik Srbije, osnivač a danas samo član SNS-a, Aleksandar Vučić gostujući na TV Pink u nedelju ujutru.
Aleksandar Vučić nije zvanično kandidat na izborima, pa se na njega ne odnosi zakonska zabrana funkcionerske kampanje, odnosno zabrana zloupotrebe javnih resursa presecanjima vrpci. Zakon o elektronskim medijima kaže da se zabrana funkcionerske kampanje u trajanju od 30 dana odnosi samo na kandidate na izborima, što predsednik države na izborima 2. juna nije.
Predsednik je zadužen za državnu politiku, gradonačelnik ili predsednik opštine je dužan da rešava svakodnevne probleme građana - to bi ukratko bile zakonom predviđene granice nadležnosti. Međutim, građani više i ne gledaju ko su kandidati za lokalnu vlast već glasaju na osnovu politike stranaka na republičkom nivou.
Obećanja iz vremena borbe za vlast
”Boris Tadić je sve više predsednik DS-a, a sve manje predsednik Srbije” – bila je jedna od kritika koju je Aleksandar Vučić izneo na račun vlasti dok je SNS bio opozicija. Danas, kada je vlast, ime Aleksandra Vučića je na svakoj izbornoj listi Srpske napredne stranke - od mesne zajednice do Beograda. Motiv je jasan - SNS bez imena Aleksandra Vučića ne bi imala ni približno tako dobar rezultat. Na to je i sam nedavno podsetio članove i funkcionere stranke čiji je danas samo član.
”Razmislite samo da se sklonim sa liste koliko bi ljudi za vas glasalo, samo to razmislite”, rekao je Vučić na skupu Srpske napredne stranke u Šumicama u martu ove godine.
Tom prilikom je rekao i sledeće: ”mnoge ćemo morati da menjamo”.
Slučajno ili ne – baš u Nišu, gde predsednik najavljuje posetu na kraju kampanje, zamenjena je kompletna lista Srpske napredne stranke, pa se za glasove Nišlija ne takmiči ni dosadašnja gradonačelnica. Dok vlast poručuje da je razlog za to da je potrebna nova energija, opozicija tvrdi – loši rezultati i neispunjena obećanja.
Izvor: Insajder