Godina na ulicama uz poruku studenata za 2025: Nema nove, još nam dugujete za staru (VIDEO)
Blokade fakulteta. Borba protiv Rio Tinta. Borba protiv nasilja i za pristojan život. Za odgovornost i pravdu – tako je na ulicama širom Srbije, izgledala 2024. godina koju ispraćamo. Ove godine, osim studenata na ulicama su i prosvetni radnici, poljoprivrednici, ekološki aktivisti, opozicija, ali i građani. I u narednu, 2025. godinu ulazimo sa mnogim starim, nerešenim problemima.
Tišina koja odzvanja. Počelo je od Fakulteta dramskih umetnosti. Jedan po jedan, ređali su se potom i drugi fakulteti. Sada u blokadi svi fakulteti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Sa jasnim zahtevima o odgovornosti i zadovoljenju pravde i jasnom porukom pred ulazak u 2025. godinu – nema nove, još nam dugujete za staru.
“Mi ovo radimo zato što želimo da se osećamo sigurno u državi u kojoj živimo. Mi želimo da možemo da iskažemo svoje mišljenje i da budemo sigurni da nas neko neće udariti autom, da nas bije, da se dere na nas. Želimo da se osećamo bezbedno u zemlji u kojoj živimo”, izjavila je studentkinja Fizičkog fakulteta Sanja Milosavljević za Insajder emisiju “Hronologija pobune.”
Studenti poručuju - njihova borba traje i trajaće. Večeras u ponoć umesto slavlja, planiraju tišinu i odavanje pošte za 15 poginulih građana. Traže odgovornost za rušenje betonske nadstrešnice teške više od 300 tona na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koju je renovirala država i koja je samo nekoliko meseci ranije - svečano otvorena. I dok je očigledno da Srbija u novu godinu ulazi protestima i blokadama, predsednik Aleksandar Vučić sa kojim studenti ne žele da razgovaraju, jer kažu nije nadležan, poručuje im da mogu da rade šta i kako hoće.
"Promena termina, da biste napravili sliku za Instagram, pa kao nije u 11.52, nego u 23.52, pred ponoć, da bi zahvatilo i Novu godinu, je onako, kako bih vam rekao... Hajde da svi i moraju da nas gledaju, da bismo onim drugima pokvarili doček ili nešto drugo“, izjavio je jutros predsednik Aleksandar Vučić.
Za profesora i sociologa Dalibora Petrovića, sa druge strane, poruka koju studenti šalju protestima – krajnje je jasna.
"Poslednji događaji vezani za studentske proteste zapravo govore da su sada i mladi, za koje smo nekako navikli da budu apolitični ili apatični, da tako kažemo, odlučili da se i njihov glas čuje i ja očekujem da zapravo ulazimo u jednu vrlo burnu i, kako bih rekao, demokratski intenzivnu godinu gde se nadam da će i demokratskim sredstvima zapravo, da se donose odluke koje su u interesu većine građana“, kaže Dalibor Petrović za Insajder.
Sa zahtevom da država ispuni ono što je već obećala i to - godinu dana ranije, protestovali su i prosvetni radnici. Kako za njihove probleme čini se nije bilo sluha, od septembra sprovode cirkularni štrajk – skraćivanjem časova na 30 minuta. O daljim koracima i eventualnoj potpunoj obustavi rada odlučiće do početka drugog polugodišta.
Na ulicama su ove godine i ekološki aktivisti – isto kao i pre dve godine kada je Vlada stavila tačku na projekat Rio Tinto. U julu ove godine, međutim, ispostavilo se da je tačka ipak zarez. Vlada je usvojila uredbu kojom ipak omogućava nastavak projekta izgradnje rudnika nedaleko od Loznice. Traže zabranu istraživanja i rudarenja litijuma, tvrdeći da bi moglo da dođe do ekološke katastrofe.
"Kada bih bio pomalo ciničan, rekao bih da je to zapravo prava demokratija, gde svi građani zapravo imaju potrebu da učestvuju u donošenju političkih odluka ili da utiču na one koji vrše vlast. Ali zapravo nije to, nažalost, situacija. Situacija je takva da je sve više građana zapravo svesno da se odluke ne donose u institucijama i da zapravo bez pritiska, vrlo je teško da će odluke biti donošene u interesu većine građana”, ocenio je Petrović.
Nerešeni su ostali i problemi poljoprivrednika. U odnosu na njihove proteste ranijih godina, zbog iskazivanja nezadovoljstva na ulicama ove godine na informativne razgovore pozivala ih je – BIA. Tokom 2024. godine gotovo da nije bilo meseca bez protesta. Na ulice su izlazili i opozicija i građani još na početku godine, ukazujući na neregularnosti decembarskih izbora, sa zahtevom poboljšanja izbornih uslova. Pojedini predstavnici opozicije štrajkovali su glađu. Zbog sve češćeg izlaska na ulice, sociolog Dalibor Petrović za Insajder ukazuje na potrebu dijaloga, ali ne samo pro-forme.
"Mislim da je potrebno da različiti akteri sednu za sto i da se zapravo dogovore u uslovima u kojima bi se u narednim mesecima i godinama organizovao politički i društveni život. To bi na neke duže staze, verovatno, značilo organizovanje nekakvih izbora, ali pod, naravno, drugim i drugačijim uslovima od onih koji su sada. Prema tome, mislim da bez dijaloga, ali, opet kažem, jednog otvorenog, iskrenog dijaloga gde će i ova strana koja je na vlasti shvatiti da silom ne možete držati narod, da kažem, pokornim”, izjavio je za Insajder sociolog Dalibor Petrović.
Na ulicama su i aktivisti koji se protive rušenju Starog savskog mosta. Kao i studenti, poručuju da će tu ostati i naredne godine.
Novinar Bojana Stojanović