Godinu dana istrage: Kako je velika količina oružja završila u Banjskoj (VIDEO)
Godinu dana Više tužilaštvo u Beogradu vodi istragu i ne otkriva detalje o tome ko je odgovoran za sve što se dogodilo u selu Banjska na severu Kosova i Metohije kada su stradale četiri osobe, tri Srbina i jedan Albanac, pripadnik kosovske policije. Isto toliko, javnost čeka da dobije informacije o mogućoj ulozi ili propustima pojedinaca iz bezbednosnih struktura imajući u vidu se velika količina oružja i eksploziva, sudeći po saopštenju beogradskog tužilaštva, mesecima nesmetano prebacivala preko tri teritorije – iz Federacije Bosne i Hercegovine, preko Beograda, do Kosova i Metohije.
Meštane sela Banjska tog 24. septembra probudili su rafali. Vatra i detonacije trajali su više sati, a sve je utihnulo oko 7 časova. Satima se nije moglo saznati šta se događa. Oni koji su se u tom trenutku našli u selu - nisu smeli iz svojih kuća, dok one koji su u selo hteli da uđu sprečavala su oklopna vozila i specijalna jedinica kosovske policije.
Ubrzo su stigle i zvanične informacije – u oružanom sukobu kosovske policije i naoružane grupe ljudi poginulo je četiri lica - jedan kosovski policajac i trojica Srba. Priština je odmah optužila da je grupa naoružanih Srba imala podršku zvaničnog Beograda, dok je Beograd odbacio takve navode Prištine i rekao da su u pitanju samostalno organizovani Srbi koji su se suprotstavili Kurtijevom teroru.
"Dakle, nikakve veze ni sa vojskom i policijom Srbije nema, o takvim lažima sramota me i da govorim“, rekao je tada Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
Kosovska policija prikazala je veliku količinu oružja i eksploziva koji je, kako je saopštila, zaplenila u Banjskoj. Brzo se saznalo da je grupu oružanih maskiranih mladića u Banjskoj predvodio Milan Radoičić, tada još uvek potpredsednik Srpske liste, stranke na severu Kosova koja ima podrušku vladajuće stranke. Pet dana od sukoba Radoičić je podneo ostavku na političku funkciju, a o tome je javnost obavestio predsednik države. Brzo zatim je i javnim pismom preuzeo odgovornost za organizaciju Srba u Banjskoj, a Više javno tužilaštvo u Beogradu protiv njega pokrenulo je istragu. Tada je saopšteno i odakle bi moglo da bude oružje.
"Radoičić se tereti da je od januara 2023. godine do 24. septembra oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći nabavljao iz Tuzle, Federacija BiH, koje mu je isporučivano na teritoriji Grada Beograda, najčešće na potezu Bubanj Potok – Vrčin, a koje je potom prenosio i skladištio na neutvrđenim lokacijama na teritoriji AP Kosova i Metohije, gde ih je skrivao u napuštenim objektima i šumama“, navelo je Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Sudeći po saopštenju tužilaštva odmah se postavilo pitanje – kako je mesecima velika količina oružja prevožena preko tri teritorije naočigled bezbednosnih struktura. Da li se to utvrđuje pitali smo i predsednika države u oktobru prošle godine.
Insajder: Rekli ste u vezi sa Milanom Radoičićem da se vodi istraga, ali da li se ispituje moguća uloga ili mogući propusti pojedinaca iz redova službi bezbednosti s obzirom da je prenosio oružje?”
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije: ”Sve se ispituje, sve se ispituje. Radimo to i unutar vojske i dobićete i zvanično saopštenje i sve drugo. Sve se ispituje! Radimo sve”.
Dvanaest meseci kasnije – situacija je sledeća: Bosna i Hercegovina odbacuje navode da oružje pronađeno u Banjskoj potiče sa područja Federacije. Priština je nedavno podigla optužnicu protiv Milana Radoičića i više od 40 lica, a tamo se već duže tvrdi da je oružje pronađeno u Banjskoj proizvedeno u Srbiji i da su čak pronađeni i zvanični dokumenti iz srpskih vojnih fabrika. Beograd poručuje da to ništa ne znači i da i Kosovska policija koristi oružje proizvedeno u Srbiji. Istovremeno ni tužilaštvo ni nadležne bezbednosne strukture ne daju odgovore na pitanja – čije je oružje i kako je mesecima nesmetano putovalo preko Beograda do juga zemlje. Milan Radoičić u Prištini je optužen, u Beogradu, bez pasoša, ali na slobodi dok se protiv njega vodi istraga.
Izvor: Insajder