Godinu dana od napuštanja kosovskih institucija (VIDEO)
Godinu dana je prošlo od kada su Srbi na severu Kosova i Metohije napustili sve kosovske institucije. U nekoliko dana - pravosuđe, policija, carina i opštine koje rade po kosovskom sistemu, ostale su bez Srba. Odluka koja je doneta zbog problema sa registarskm tablicama i prisustvom pripadnika specijalnih jedinica Kosovske policije, odnosila se i na vlast u Prištini, tako da su ostavke podneli i ministar Goran Rakić i poslanici kosovske Skupštine. Ipak, nekoliko meseci kasnije, u Parlament ulaze drugi poslanici, takođe sa Srpske liste; tada je rečeno da je to zbog toga da im ne bi bili oduzeti mandati, a Srbi ostali bez predstavnika.
Čini se da je malo ko brinuo o svakodnevnom životu u opštinama Leposavić, Zubin Potok, Zvečan i severna Kosovska Mitrovica i o tome koliko će napuštanje kosovskih institucija uticati na život Srba, za Marker govori Stanko Adžić iz Kosovske Mitrovice.
"Prvo imamo napuštanje Srba da kažemo iz tih institucija, iz policije, sudstva i lokalnih samouprava, a znamo da smo pre par godina imali upravo izbore kojima smo izabrali to rukovodstvo koje je trebalo da vodi tu priču na severu Kosova, jednostavno možemo slobodno da kažemo da su Srbi na severu Kosova ostali bez te neke da kažem prave stvari koja treba da im bude kao politička vlast, koja znači da mi više nemamo u tom kosovskom sistemu, kakav god da je on, nemamo svojih predstavnika s kojima nam i jeste i nije bilo lakše, jer prosto sve je to malo i do Prištine i do nekih drugih ljudi koji odlučuju o tome."
Posle napuštanja kosovskih institucija krajem prošle godine, u aprilu su održani vanredni lokalni izbori na severu Kosova i Metohije. Učestvovali su Albanci, a izlaznost je bila oko 3,5 odsto, koliko je otprilike i Albanaca u četiri opštine na severu.
"Došlo je do jednih izbora, nelegitimnih izbora koje su Srbi takođe bojkotovali i gradonačelnika koji su da kažem nelegitimno izabrani, njihovog dolaska u zgrade opštine, što je donekle i rezultiralo, čak štaviše nasiljem u Zvečanu i stanje se baš baš jeste dosta promenilo, odnosno narod jeste uplašen", kaže lider Građanske inicijative "Za Zubin Potok" Milija Biševac.
Službenici privremenih organa opština Leposavić, Zubin Potok i Zvečan - koji rade po srpskom sistemu - izbačeni su krajem maja iz svojih prostorija u kojima su sada pripadnici specijalne jedinice Kosovske policije, koji su došli kada i gradonačelnici Albanci.
"Tri meseca smo ovde I tri meseca čekamo da se vratimo na svoja radna mesta. Sad vidite sami, pogledajte tu je Kfor, tu je I kosovska policija. Zbog čega nam ne dozvoljavaju da se vratimo na svoja radna mesta, treba da pitate njih. A, mi čekamo trenutak kada ćemo da uđemo u svoje kancelarije. U svoje prostorije", kaže Časlav Sofronijević član Opštinskog veća Privremenog organa Opštine Zvečan.
Posle leta, a krajem septembra, desio se slučaj Banjska; poginuo je kosovski policajac Albanac, kada je prišao barikadi koja je bila povezana sa eksplozivom. Usledio je celodnevni oružani sukob Kosovske policije i naoružane grupe Srba, od kojih su trojica poginula. Odgovornost za organizovanje grupe Srba i njihovo naoružavanje preuzeo je doskorašnji potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić, koji se sada brani sa slobode u Beogradu. Sve je to uticalo na ionako loše odnose Beograda I Prištine I njihove kapacitete za bilo kakav dogovor. Međunarodni predstavnici su obilazili I jedne I druge, pokušavajući da nađu neko rešenje. Posle jedne od tih poseta, sredinom oktobra, predsednik Srbije pozvao je Srbe na severu Kosova I Metohije da sami iniciraju kosovske lokalne izbore za četiri opštine. Već sutradan, Srpska lista tojest njen tadašnji predsednik Goran Rakić je saopštio da bi sada učestvovali na tim izborima.
"Poslušaćemo njegov savet I spremni smo da pošaljemo poruku sa ovog mesta, da smo spremni da učestvujemo na izborima, za gradonačelnike I odbornike na četiri opštine na severu. I na taj način da podstaknemo politički proces I dijalog, koji bi doprineo ispunjenju naših uslova, koje smo više puta do sada isticali. I zato tražimo od Prištine da što pre raspiše izbore za nove gradonačelnike I novu skupštinu tojest odnosno nove odbornike u sve četiri optine na severu. Dakle, sada mogu slobodno da kažem, da je lopta na terenu u Prištini."
Lokalni izbori za četiri opštine na severu još nisu raspisani, a problemi zbog kojih su Srbi prvobitno napustili kosovske institucije - su ostali. Pripadnici specijalne jedinice Kosovske policije se nisu povukli, a problem oko registarskih tablica nije potpuno rešen. Nedavno je kosovska Vlada produžila rok za preregistraciju sa KM na RKS tablice, ali samo do početka decembra. Uprkos tome, na severu se još voze automobili sa KM tablicama koje je izdao MUP Srbije.
Izvor: Insajder