Goran Avramović (RTV KiM): Najteže će biti ljudima koji žive u malim etničkim enklavama (VIDEO)

Glavni i odgovorni urednik radiotelevizije Kim iz Čaglavice, Goran Avramović gostujući u emisiji Marker istakao je da će jednostrani potezi vlasti na Kosovu i Metohiji poput ukidanja dinara ili zatvaranja ambulanti najviše uticati na ljude u enklavama.

Goran Avramović, glavni i odgovorni urednik radiotelevizije Kim iz Čaglavice. Foto: Insajder

"Najteže će biti najugroženijima upravo ljudima koji žive u malim etničkim enklavama, koji su jako stari. Dakle, ko će u njihovo ime otvoriti nekakav račun u kosovskoj banci, razvući sve administrativne zavrzlame i kako da novac koji iz Beograda stiže u dinarima njima bude isplaćen u evrima. Isto pitanje naravno se odnosi i važi i za brojne, vrlo siromašne porodice koje žive u opštini Novo Brdo. Dakle verovati da će oni uspeti da se probiju kroz bespuće administracije koja postoje ovde na Kosovu, prosto, kako da kažem, nije mudra investicija", objašnjava Avramović.

Međunarodna zajednica oštro je upozorila Prištinu da ne čini jednostrane poteze, ali izgleda da upozorenja nemaju veliki efekat. Na pitanje Insajdera čiju podršku ima kosovski premijer za sve što se dešava u poslednje vreme, sagovornik odgovara da je to pitanje od milion dolara.

"Međunarodna zajednica jeste reagovala, ali ako pažljivo pratite reagovanje međunarodne zajednice, dakle, oni koji su bili vrlo glasni u tome, poput ambasadora SAD-a ovde na Kosovu Džefrija Hovenijera i ambasadora Nemačke Jorna Rodea, dakle, njihove poruke su da Kosovo apsolutno ima pravo da reši čitavu ovu priču oko korišćenja dvovalutnog sistema, odnosno jednovalutnog sistema na svojoj teritoriji. Njihova zamerka prema Prištini je išla upravo ka tome da se odluke, kako da kažem, komuniciraju sa građanima post festum. Dakle, oni su svi insistirali na odlaganju primene odluke, ali ne dakle na suspenziji jedne takve odluke" , ističe Avramović.

On dodaje da informacije govore da se o pitanju dinara razgovaralo u oktobru kada su predstavnici takozvane "Velika petorke" doneli dokument predstavnicima Srbije i Kosova, a sve  nakon slučaja u selu Banjska kada su poginule četiri osobe

Dijaloga u Briselu nema već mesecima, ali na terenu ima dosta incidenata. 

"Incidenata na terenu uvek ima, kako da kažem, kada nema dijaloga. Ono što mora da se uradi je mora da se obezbedi nekakva garancija za, koliko god ta formulacija zvučala, izlizano mir i stabilnost, naročito u periodu koji je pred nama, a koji će značiti zahuhtavanje raznoraznih izbornih mašina širom sveta, što će biti, kako da kažem, odlična prilika za balkanske lidere, koji ponekad umeju jako čudno da se ponašaju, da dovoljno zakomplikuju i onako komplikovanu situaciju", zaključuje glavni i odgovorni urednik radiotelevizije Kim iz Čaglavice Goran Avramović.

Izvor: Insajder