Goran Tomić nije i neće da proda imanje Rio Tintu: Čak ni silom mi ne mogu oduzeti domaćinstvo

Goran Tomić iz Brezjaka, mesta pored Gornjih Nedeljica za Insajder tvrdi da nije tačno da je Rio Tinto otkupio 51 od ukupno 52 domaćinstva u centralnom području projekta na kome je planiran razvoj rudarskih i prerađivačkih objekata jer on i njegov brat Dimitrije nisu prodali svoje.

Goran Tomić, Foto: Ustupljeno Insajderu

"Goran Tomić i Dimitrije Tomić su vlasnici dva domaćinstva koja su na Brezjaku i niti žele, niti će prodati bilo kome, a pogotovo ne Rio Tintu ili bilo kome drugome", kaže za Insajder Tomić koji je devedesetih godina otišao na rad u Nemačku.

Na navode Rio Tinta koji su Insajderu rekli da su od 52 domaćinstva otkupili 51, Tomić kaže da od njih trojice braće jedan jeste prodao i odselio se u Tršić, ali da njih dvojica nisu. Nejasno mu je kako kompanija navodi 51 domaćinstvo, kako kaže, reč je o cifri od 50 domaćinstava.

"Nisu upućeni kao što nisu upućeni gde su došli, u koju zemlju, a po najmanje ko se nalazi na Brezjaku ili ko je u domaćinstvu u jednom dvorištu uopšte. Imaju loše tutore i one koji ih obaveštavaju", navodi sagovornik Insajdera.

Za Tomića je nova Uredba Vlade Srbije , koja može da se tumači kao nastavak projekta iskopavanja litijuma u dolini Jadra, nesvakidašnja. Vlada se u nedavno donetoj Uredbi poziva na odluku Ustavnog suda iako u toj odluci jasno piše da se njome "ne oživljava“ prva Uredba kojom je utvrđen prostorni plan za projekat Rio Tinta.

Goran i Dimitrije Tomić, Foto: Ustupljeno Insajderu

"Po mom mišljenju u pitanju je nesvakidašnja odluka pre svega Ustavnog suda koja je doneta verovatno po instrukcijama Vlade. Mislim da će sve ovo dovesti do erupcije nezadovoljstva u narodu. 2016. kada smo počeli ovu borbu, neretko su nas ismevali, a danas sa razumom slušaju i sada je već svima jasno i poznato da ne smemo dozvoliti bilo kakva iskopavanja ili istraživanja minerala ili neminerala, litijuma, bora, nikla u našem regionu, a ni u zemlji. Šta će biti sa nama zavisi od nas samih. Jednu zemlju čini narod, a trenutni politički vrh mora da zna, što se mene tiče, da mi čak ni silom ne mogu oduzeti domaćinstvo, a pogotovo ne milom. To je moj lični stav", poručuje Tomić.

Ističe da je takav stav veoma objektivan i pita da li je došlo vreme da se ponovo dokazuje da je sloboda najvažnija stavka u životu. Za naš sajt kaže da je tema srpskog kriptonita izuzetno primetna i u medijima u Nemačkoj.

"Ovde su i novinari i narod objektivniji nego kod nas i pitaju šta je to sa Srbijom koja eksplicitno poziva EU i daje na sto svoju zemlju. Niko ovde u Nemačkoj nije svestan kako može Olaf Šolc da garantuje sigurnost naroda Srbije po pitanju rudnika", prenosi deo atmosfere i podvlači da je dao intervju za drugu vodeću medijsku kuću u Ofenbahu.

Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je 19. jula ove godine da je projekat "Jadar" dobar za Srbiju i za ekonomsku perspektivu razvoja, ne samo za Srbiju već i za ceo region, ističući da će se poštovati najviši standardi kada je reč o zaštiti životne sredine. Šolc je izrazio zadovoljstvo što je u Beogradu potpisan važan sporazum između Evropske komisije i Srbije koji će, kako je rekao, jačati saradnju u snabdevanju sirovinama. "Evropska komisija i Srbija su upravo potpisali važan sporazum koji će jačati našu saradnju u snabdevanju sirovinama. Drugi su takođe sklopili sporazum koji se bavi ovim razvojem - kompanije koje će biti uključene u to, kao i finansijske institucije", rekao je Šolc na zajedničkoj konferenciji za novinare u Palati Srbija sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. On je naveo da je reč o važnom evropskom projektu, navodeći da je neophodno da Evropa ostane suverena u svetu koji se menja i ne bude zavisna od drugih, zbog čega treba da se otkriju novi izvori sirovina.

"Juče sam otišao u novinsku kuću Offenbach Post i imao sam jedan eksplicitan razgovor, intervju po pitanju rudnika litijuma, po pitanju toga šta traži gospodin Šolc u zemlji koja je rekla ne. Verujte mi, novinska kuća iz Nemačke mene zove da pita šta se to dešava. Ponovio sam da je veliko "ne rudniku" i za Kinu, i za Rio Tinto, pa tako i za EU i pogotovo Nemačku koja ne želi da kopa litijum kod sebe, a htela bi kod nekog drugoga. Malo je to bilo neprijatno za te ljude koji su vodili sa mnom razgovor, jer sam pomenuo malo i istorijski deo koji obavezuje Srbiju da čuva kosti ljudi koje je upravo ta Nemačka i ti agresori su satanizovali u poslednjih 70-80 godina", navodi Tomić.

Za njega je, kako kaže,  čudna i bolna situacija da se mediji u Nemačkoj više zanimaju za tu temu posmatrajući širi kontekst nego u Srbiji.

Goran Tomić(Photo: Foto: Ustupljeno Insajderu)

"U celoj Evropi je ova tema veoma aktuelna. Oni sad znaju, ako Srbija padne, oni su spaseni. Ako Srbija odlučno govori "ne rudniku", oni će ekonomski biti i dalje, da kažemo, vezani za druge izvore litijuma, kao što je Bolivija, Čile, pa i Kina. Ali oni traže izlaz iz toga, pa je lakše kopati po Srbiji nego po Nemačkoj i po Francuskoj i Austriji. I sad više nikom nije jasno da li je to jedan dil", ističe Tomić.

ITomić je godinama aktivan na protestima protiv otvaranja rudnika u dolini Jadra iako odavno ne živi na Brezjaku.

"Mene vuku koreni, detinjstvo, život sa svojom familijom, kosti mojih ujaka koji su me gajili koji su gore u mom selu. Ipak, ono što čini moj brat Dimitrije koji je rođen u inostranstvu i koji je samo gajen po pričama, on je pokazao veću veličinu nego ja. Njemu je nuđeno mnogo više para nego našem bratu koji je prodao, ali on ne želi rudnik i neće da proda domaćinstvo. Što se tiče onih koji su prodali,  svi su, kao što je Rio Tinto naveo, to dobrovoljno uradili. Počev od mog brata i prvih komšija", jasan jeTomić.

No, mišljenja je da je pokrenuta vulkanska erupcija nezadovoljstva što se, kako kaže, videlo i na protestu održanom u Valjevu.

Izvor: Insajder