Grčić podneo ostavku posle niza havarija

V.d. direktora EPS Milorad Grčić podneo je ostavku na tu funkciju. Informaciju o ostavci i autentičnosti pisma objavljenom na pojedinim portalima za Insajder je potvrdio upravo Grčić. On je pismo ostavke prvo uputio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, pa potom i premijerki Ani Brnabić. Istovremeno je poručio da se EPS već duže vreme bori sa lobijem koji bi, kako je naveo, Srbiju da baci na kolena, optužujući ministarku rudarstva i energetike da je odgovorna za uništavanje tog sektora.

Milorad Grčić / Foto: Srđan Ilić

U pismu ostavke upućenom premijerki Ani Brnabić, koje su pojedini beogradski portali preneli u celosti, Grčić navodi da ostavku podnosi zbog objektivne odgovornosti. 

“Ne znam nikoga ko nije grešio i probleme koji postoje, ali i uspehe koje smo ostvarili, mogu nabrajati danima. Umesto toga, kao odgovoran i čestit čovek, podnosim svoju ostavku, zbog onoga sto se u narodu zove objektivna odgovornost.”

Ostavka Milorada Grčića usledila je nakon niza incidenata u najvećoj termoelektrani i Rudarskom basenu Kolubara, u kojima se proizvodi polovina struje u Srbiji. 

U pismu ostavke koje su preneli pojedini mediji Grčić navodi da se sa pojedinim investicijama kasnilo, ali nabraja i niz projekata koji su završeni u, kako navodi, izuzetno složenim okolnostima. 

“Uz osećanje lične odgovornosti želim da jasno istaknem da nije bilo dovoljno novih investicija. Razlozi zbog kojih se nisu ostvarili neki od planiranih projekata, a neki drugi su kasnili sa realizacijom, su brojni, ali kao čovek koji je naučio da preuzima odgovornost, reći ću još jednom da sam isključivo ja odgovoran za to. S druge strane, pozitivni rezultati, koji su znatno brojniji, nisu plod samo mog rada, naprotiv.”

Grčić navodi da je za poslednjih šest godina, koliko je bio na čelu EPS-a, završen niz revitalizacija i modernizacija koji su značili povećanje snage blokova u termoelektranama i agregata u hidroelektranama, kao i da je mnogo uloženo u izgradnju novih kapaciteta, uključujući obnovljive izvore energije. U sve to je, kako je naveo, uloženo 2,36 milijardi evra. 

On navodi da je pripremljeno sve da termoelektrane budu usaglašene sa Direktivom o emisiji štetnih gasova do 2027, da je mnogo uloženo u zaštitu životne sredine, da se on ne protivi obnovljivim izvorima energije, ali da je važna i izgradnja novih termokapaciteta, poput izgradnje nove termoelektrane Kolubara B, a da su oni koji osporavaju ovaj projekat ili neznalice ili su zlonamerni.

“EPS se već duže vreme bori sa lobijem koji bi Srbiju da baci na kolena, da zatvori kopove i termoelektrane. Rade to za tuđi interes, potpuno otvoreno. Skovali su planove da Srbija ostane bez struje, ali ih je zaustavio Aleksandar Vučić. Bez njega i njegove odlučnosti i predanosti čitav niz investicija ostao bi mrtvo slovo na papiru.”

Grčić navodi da su u vreme njegovog mandata otvoreni polje G i Radljevo. Rudarski sektor se razvijao uprkos, kako tvrdi, opstrukcijama resornog Ministarstva.

“Uprkos opstrukcijama onih koji bi trebalo da budu direktna podrška kao što je resorno ministarstvo, pokrenuto je i Polje E. Stvorili smo uslove za nesmetano otvaranje i rad kopa, kao što su izgradnja nove industrijske zone, infrastrukturni radovi, izgradnja objekata predodvodnjavanja i odvodnjavanja, eksproprijacija i ostalo.”

Na kraju pisma Grčić upozorava premijerku na, kako navodi, potpunu propast energetskog sistema u roku od tri meseca ako Zorana Mihajlović ostane na čelu Ministarstva rudarstva i energetike. 

"Ja sam sebe na ovom poslu dao u potpunosti, jer verujem istinskom patrioti i zaštitniku svog naroda, predsedniku Aleksandru Vučiću. Ako dozvolite da mimo njega, elektroenergetski sistem Srbije vode ljudi poput Zorane Mihajlović, Srbija će postati šaka jada, koju svako može da pozoba", napisao je Grčić.

Ostavka posle kolapsa sistema i niza incidenata

U EPS-u se u poslednjih mesec dana desio niz incidenata. Prvo je u bunkere najveće termoelektrane Nikola Tesla umesto uglja ubačena praktično glina, a ispostavilo se je ugalj iz Kolubare poslednjih godina sve lošijeg kvaliteta. Kako su otkrili novinari Insajdera, jedan od problema je i to što se godinama kasni sa iskopavanjima na polju E, a problem stvara odlagalište jalovine, odnosno zemlje, nastalo još pre 15 godina, odnosno 2006.  

Samo nekoliko dana nakon iskakanja blokova u termoelektrani, izbio je požar u Kolubari u pogonu Sušara gde se ugalj sa kopova suši za toplane i široku potrošnju. 

Usledila je eksplozija u mlinu u termoelektrani. 

Potom su se na kopovima otvorili krateri koji su ugrozili trake za transport uglja. 

Poslednji u nizu incidenata je požar na velikom bageru-odlagaču, koji je, kako se ispostavilo, nabavljen 2017. i plaćen 18,8 miliona evra. 

O tome šta se dešavalo u Termoelektrani Nikola Tesla i u Rudarskom basenu Kolubara poslednjih nedelja, ali i u poslednjim decenijama pogledajte u emisiji "Kolubara: Nekad i sad".