Hilandarska soba u Matematičkoj gimnaziji: Gde je granica između školstva i crkve? (VIDEO)

Posle najave da će u Matematičkoj gimnaziji biti otvorena "Hilandarska soba", u kojoj će se održavati časovi, predavanja i izložbe, otvorilo se više pitanja, između ostalog, gde je granica između školstva i crkve, zašto baš u toj gimnaziji, i da li se time povređuju osećanja onih koji nisu pravoslavne vere. Direktorka Matematičke gimnazije tvrdi za Insajder da se Memorandumom o saradnji te školske ustanove i Manastira Hilandar, ne krši zakon.

Foto: Insajder

Memorandum o saradnji  Matematičke gimnazije i Manastira Hilandara, kažu u Gimnaziji, kruna je trogodišnje saradnje; učenici uče o manastiru koji postoji 825 godina, organizuju se fakultativne posete Hilandaru, a Hilandarska soba u Gimnaziji biće način da dobiju više znanja od onog koje im daje formalno obrazovanje.

Direktorka matematičke gimnazije Mirjana Katić kaže za Insajder da je suština da, kako kaže, kada ste izuzetni u prirodnim naukama, postoje dani kada sebe preispitujete.  

"Znate, kada učenici osvoje medalje širom sveta i kada se priča o njihovim uspesima, mnogi često zaboravljaju da postoji neki dan i tako, kada možda uspeh koji su očekivali je izostao. I taj dan im je potrebna suštinska podrška da pogledaju u sebe i da nekako nađu odgovore na pitanje koje možda ne mogu ni uvek da nađu u nauci“, objašnjava Katić.

Za takvu vrstu aktivnosti, poput Hilandarske sobe, prema zakonu, škola mora da ima saglasnost Ministarstva prosvete i roditelja.

Direktorka škole kaže da se sve odluke, donose u skladu sa tim, a na pitanje Insajdera da li je kosnultovan Savet roditelja i kakva je reakcija bila, ona odgovara – sjajna. 

"I oni smatraju da deca, vrlo talentovane deca, da žive u stresnim vremenima. Pogledajte samo šta nam se sve dogodilo u Srbiji ove godine i nikome nije lako. Ja sam nekako osetila da je dobar trenutak i da je to učenicima potrebno. Ali suština je da sam ja dobila tu povratnu energiju od učenika kada sam im izdala tu ideju i da su oni bili oduševljeni. I svaki od njih mi je ispričao kad se vratio iz Hilandara ove tri godine da ih je to potpuno negde na najbolji mogući način promenilo“, kaže direktorka. 

S druge strane verski analitičar Vladimir Veljković smatra da poslednjih godina postoji opasan trend sve većeg upliva Crkve u državu. Napominje da je problem to što zakonska regulativa u tom domenu nije do kraja jasna.

"Ako pročitate Ustav po nekim članovima možete da zaključite da prostor za takav oblik saradnje ne postoji, ali ako pogledate Zakon o crkvama i verskim zajednicama onda bi zaključili da ima prostora za ovakvu vrstu saradnje. Uostalom taj zakon je i pisan sa tom namerom, da bi uspostavio različitu vrstu saradnje“, kaže Veljković.

U slučaju saradnje sa Hilandarom, koja jeste dobrovoljna, ipak se  postavlja pitanje šta je, u tom slučaju, sa učenicima koji nisu pravoslavne vere.

"Mi sigurno sada imamo i zaposlene i učenike koji nisu pravoslavni vernici ili su vernici neke druge vere, ali to je kod nas jedna sasvim normalna stvar i deo naše kulture. Ja smatram da je Hilandar zapravo iznad svega, i tu sam možda previše subjektivna, ali sveti manastir Hilandar meni deluje zaista da koje god da ste vere, mesto za sve nas“, kaže direktorka Matematičke gimnazije Mirjana Katić.  



Međutim, Veljković smatra da se saradnjom Gimnazije i Hilandara šalje poruka da Srbija nije pluralističko društvo.

"Nisu uvažene različite verske zajednice podjednako, da nisu uvaženi različiti pogledi na svet, da nisu uvaženi ni različiti pogledi na istoriju Srpske pravoslavne crkve“, kaže Veljković.

Slučaj Matematičke gimnazije nije prvi. Prethodno je Memorandum o saradnji sa manastirom Hilandar potpisala Zemunska gimnazija.

"Pa Ministarstvo prosvete bi trebalo da reaguje, ali je zapravo već i Ministarstvo prosvete potpisalo takođe saradnju. Prethodni ministar koji je u ostavci, on je tu saradnju potpisao početkom ove godine na svim nivoima, od Ministarstva, do zakona, do gimnazija i škola da se ostvaruje jedan te isti program saradnje sa različitim jedinicama SPC: manastirima, eparhijama, patrijarhom“, kaže Veljković.

Ministarstvo prosvete nije odgovorilo na pitanja Insajdera u vezi sa saradnjom gimnazija i manastira Hilandar.

Izvor: Insajder