Hoće li evropski izaslanici posredovati između vlasti i opozicije (VIDEO)
Izbori u Beogradu tema su i u Briselu. Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žosep Borelj i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji očekuju da će nadležni državni organi Srbije na transparentan način reagovati na, kako se navodi, kredibilne prijave o nepravilnostima na izborima, što uključuje i navode o nepravilnostima na izborima u Beogradu. Unija očekuje konačni izveštaj međunarodnih posmatrača i preporuke za buduće izbore koje bi, kako navode, trebalo sprovesti što je pre moguće - i mnogo pre narednih izbora. U međuvremenu, evropski parlamentarci nude pomoć u prevazilaženju krize.
Hoće li, četvrt veka kasnije, Beograd dobiti svog Felipea Gonzalesa? Početkom 1997-me bivši španski premijer došao je u Srbiju kao specijalni predstavnik OEBS-a, posle višemesečnih protesta opozicije. Povod su takođe bili lokalni izbori – ali u celoj zemlji. Sada, dva dana posle izbora, evropska poslanica Viola fon Kramon nudi posredovanje evropskih parlamentaraca u rešavanju postizborne krize u Beogradu.
Prethodno je, takođe na X mreži, napisala da su strani posmatrači, među kojima je i sama bila, svedočili zastrašivanju birača i dovođenju ljudi iz Republike Srpske da glasaju u Beogradu, kao i da je to neprihvatljivo za zemlju koja je kandidat za članstvo.
“Naravno, uzeli smo u obzir preliminarne nalaze međunarodnih posmatrača OEBS-a o izborima održanim 17. decembra. Uz zabrinutost, zaključujemo da je neophodno unaprediti i reformisati izborni proces u Srbiji”, rekla je portparolka EU Ana Pisonero.
Posmatračka misija OEBS-a kompletan izveštaj objavljuje u januaru, ali su kritike već izrečene:
“Primećeno je grupno glasanje i narušavanje tajnosti glasanja. Videli smo ozbiljne neregularnosti, kao što su kupovina glasova i stavljanje listića u glasačke kutije“ rekla je između ostalog Farah Karimi vođa tima posmatračke misije OEBS i ODHR. Zvanični Berlin pridružuje se kritikama.
"Srbija je glasala, ali OEBS i ODIHR prijavljuju zloupotrebu javnih resursa, zastrašivanje birača i slučajeve kupovine glasova. To je neprihvatljivo za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU", poručili su iz ministarstva spoljnih poslova Nemačke.
Sa druge strane, iz Stejt dipartmenta poručuju da za sada neće komentarisati preliminarne izveštaje Posmatračke misije OEBS-a, ali da se Amerika raduje nastavku saradnje sa novom vladom Srbije. Iako nije bio kandidat, čestitke – kojih za sada nema mnogo – stižu ne samo SNSu, već i predsedniku Srbije; prvi je čestitao mađarski premijer Viktor Orban, pa predsednica Mađarske Katalin Novak. Čestitke su uputili i Kina, Rusija, Azerbejdžan i bivši premijer Bugarske Bojko Borisov.
Izvor: Insajder