Hoće li opozicija vratiti mandate i na kom nivou? (VIDEO)

Uoči ponavljanja izbora u subotu na pojedinim biračkim mestima, najveća opoziciona grupacija "Srbija protiv nasilja“ zahteva poništavanje republičkih i lokalnih izbora, tvrdeći da su izbori pokradeni. Sa druge strane, vlast ponavlja da su izbori bili čisti kao suza, odnosno da nema govora o poništavanju izbora. U toj situaciji, jedna od opcija jeste vraćanje mandata – u republičkoj skupštini i lokalnim parlamentima, ali lideri liste "Srbija protiv nasilja“ ovih dana o tome daju različite izjave.

Foto: Srđan Ilić

Vratiti samo odborničke mandate u Beogradu gde je, kako kažu predstavnici liste "Srbija protiv nasilja“, prekrojena izborna volja građana? Da li vratiti i poslaničke mandate u Skupštini Srbije? Šta je sa odborničkim mandatima u lokalnim parlamentima širom Srbije gde su 17. decembra održani izbori? O tome ne postoji konsenzus među strankama i organizacijama koje su na izbore izašle na jednoj listi, a koja je, prema zvaničnim podacima, druga po broju osvojenih glasova.

“Mi beogradske mandate treba da vratimo, zato što su tu brutalno pokradeni izbori. Do toga da je potpuno preokrenuta volja građana Beograda, tu nema nikakve dileme. Tako da ne treba dati legitimitet takvoj vlasti. Što se tiče Srbije, nivo krađe procentualno nije doveo do toga. Zato je to vrlo delikatna i senzitivna stvar, o kojoj treba da razgovaramo hladne glave. Mi treba da iscrpimo sve mogućnosti, da razobličimo krađe ove vlasti. Ovo nije tako jednostavna stvar o kojoj treba da odlučujemo pod pritiskom tviteraša,“ izjavio je Zdravko Ponoš predsednik “Stranke Srbija centar – Srce” za N1.


Sličan stav ima predsednik Stranke slobode i pravde koji je, gostujući sinoć u Insajder intervjuu, odgovarao i na pitanja o eventualnom vraćanju mandata.


A predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac u izjavi za Marker ponavlja da opozicija traži poništavanje izbora na svim nivoima, zbog čega je DS spreman da vrati mandate u u Republičkoj skupštini i lokalnim parlamentima:

“Ako je to način i put da se to dogodi, mi smo spremni na to. Ja sam spreman na to i na mnogo više. Spremni smo i na mnogo više od toga. Mi se bavimo javnim poslom, bavimo se politikom. Ja lično sam spreman da uradim mnogo više od vraćanja jednog mandata. I to sam pokazao i da žrtvujem neki lični život i da žrtvujem porodicu, prijatelje, odnosno njima posvećeno vreme da bih se bavio javnim interesom. Dakle, mi kao političari smo dužni da posvetimo neke lične ambicije, lične interese, javnom interesu i ako je vraćanje mandata jedan od načina da se to postigne, to bi svakako trebalo uraditi“, kaže Lutovac za Marker.

Pojedini predstavnici stranaka koalicije “Srbija protiv nasilja”,  poput Radomira Lazovića, ne žele da govore o toj temi. Nebojša Zelenović ne odgovara na pozive Insajdera. A prema Zakonu, kada se mandati dodele po redosledu na izbornoj listi, poslanici mogu da ih vrate, odnosno da podnesu ostavku. Mandat se dodeljuje sledećem kandidatu na toj izbornoj listi, a ako na njoj više nema kandidata, mandat se dodeljuje kandidatu na drugoj izbornoj listi.

Izvor: Insajder