Hoće li privatizacija Apoteke Beograd poskupeti lekove? (VIDEO)

Sudbina "Apoteke Beograd" i dalje je neizvesna. Gradonačelnik Aleksandar Šapić smatra da je jedino rešenje privatizacija ili koncesija, ali su zaposleni protiv. Prvi čovek Beograda predlaže prodaju jer, kako kaže, poslovanje je u minusu, a plate zaposlenima isplaćuju se iz donacija Grada. Šta je dovelo do lošeg poslovanja - menadžment, direktor ili neko treći - nije poznato, a konačnu odluku o sudbini "Apoteke Beograd" trebalo bi da saznamo do kraja godine.

Apoteka Beograd na Terazijama, foto: Insajder

Od najave gradonačenika Šapića da se razmatra prodaja "Apoteke Beograd", a potom i protesta zaposlenih u toj ustanovi, posle više od mesec dana gotovo da se ništa nije promenilo. U toj ustanovi kažu da radnicima nisu isplaćene gotovo dve plate i prekovremeni sati, a delu zaposlenih nisu produženi ugovori. Podsećaju da u državnoj apoteci, za razliku od privatnih, prave i posebne lekove. Strahuju da bi im to bilo uskraćeno ukoliko se Apoteke Beograd privatizuju, kao i da bi cene lekova mogle da skoče.

“Vi imate sad, recimo, situaciju da pomagala, to su pelene, to su stome, to su izlondijske pumpe, pacijent podigne u privatnoj apoteci i oni mu traže da doplati 3000 - 4000 dinara, što se kod nas ne dešava, kod nas se podiže i ne plaća se čak ni participacija. Znači, prosto, doći ćete u situaciju da nećete moći da se lečite. Ko ima para moći će, ko nema neće”, kaže Jelena Šikuljak, predstavnica zaposlenih u "Apoteci Beograd".

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić ponudio je opoziciji, a potom i zaposlenima u "Apoteci Beograd," da predlože svog kandidata za novog direktora, ali tvrdi da kadrovsko rešenje nije dobio ni od jednih ni od drugih, iako su se dva kandidata opozicije Vladimir Kovačević I Branimir Kuzmanović javno odazvali gradonačelnikovom predlogu.

“E sada, pošto su se u međuvremenu i zaposleni javili u tom periodu, kako i oni znaju to da reše, ja sam i njima predložio da oni daju svoje kadrovsko rešenje i da ćemo mi da ga postavimo. I tu je onda počelo nešto da štekće, zapelo je. Evo, još nema kadrovskog rešenja od strane zaposlenih”, izjavio je Šapić.

Predstavnica zaposlenih u "Apoteci Beograd" kaže da je najpre potrebno da svi radnici zauzmu zajednički stav kako bi gradonačelniku predložili svog kandidata za direktora i novi menadžment Apoteke Beograd.

“Mi smatramo da treba prvo da se održi kolegijum, znači da se porazgovara sa svim zaposlenima, šta oni misle i šta oni smatraju da je najbolji predlog, pa tek onda da se iznese ka Gradu”, smatra predstavnica zaposlenih Jelena Šikuljak.

Osim što bi privatizacija "Apoteke Beograd" mogla da utiče i na cenu lekova, radnici brinu da li bi pacijentima mogli da izdaju i lekove na recept.

“Državne apoteke za sada drže neki balans cena, znači, kada nemate nekoga ko je konkurencija, vi možete onda zamisliti kolike će cene biti. S druge strane, privatnik u nekom trenutku može da kaže da mu se ne isplati marža od 12 odsto koju daje Fond za lekove na recept, da neće da drži lekove na recept, vi onda nemate mogućnost da ljudima izdajete lekove na recept”, objašnjava Šikuljak.

Da proda "Apoteku Beograd" hteo je 2020. godine i Šapićev prethodnik, tadašnji zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, ali to se nije desilo; ubrzo je izbila pandemija korona virusa, pa se od te ideje odustalo, izgleda, samo privremeno.

Novinarka Insajdera Ana Mihaljčić