Hronologija slučaja ubistva novinara Slavka Ćurivije

Ko je i zašto ubio Slavka Ćuruviju, nije bilo prioritet nijedne vlasti. Optužnica je napisana 14 godina posle ubistva, a suđenje je počelo dve godine kasnije. Poništene su dve prvostepene presude, a konačna, pravosnažna - koja je napisana prošle godine - obelodanjena je prošle nedelje, skoro četvrt veka posle ubistva: Optuženi bivši pripadnici DB-a oslobođeni su krivice.

Foto: Fondacija Slavko Ćuruvija

Istražne radnje posle ubistva Slavka Ćuruvije počele su 2001. godine, kada šef DB-a više nije bio Radomir Marković, u vreme Vlade premijera Zorana Đinđića. 

Osim na godišnjice ubistva, o slučaju Ćuruvija gotovo da se nije govorilo. I tako godinama. 

Za mnoge paradoksalno, ali je činjenica da je prvi pomak napravljen tek u vreme kada su na vlasti ponovo bili oni koji su bili na vlasti i kada je Ćuruvija ubijen. 

[related-content]

Početkom 2013. formirana je Komisija za istraživanje ubistava novinara, a krajem iste godine, kada je istraga bila završena - s čime je očigledno bio upoznat - prvi potpredsednik Vlade i šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti nudi ostavku ukoliko slučaj Ćuruvija ne bude rešen.

"Ja sam vam ponudio najbolji poklon na tacni ukoliko taj slučaj ne bude rešen, tako da se ne sekirate mnogo. Biće dobra vest, ili za moje političke protivnike moja ostavka, ili izvanredna vest za građane Srbije da smo jedan strašan zločin uspeli da rešimo", rekao je tada Aleksandar Vučić.

Prvo suđenje počelo je više od deceniju i po od ubistva Sslavka Ćuruvije, juna 2015. godine. Posle skoro četiri godine, a 20 godina od ubistva, prvostepena presuda je doneta aprila 2019. 

Tužilaštvo je tražilo maksimalne kazne od po 40 godina zatvora, ali su Radomir Marković i  Milan Radonjić osuđeni na po 30 godina, a Miroslav Kurak i Ratko Romić na po 20 godina zatvora. Međutim, u presudi se, pored bivših funkcionera DB-a, kao neposredni izvršilac pojavljuje NN osoba.

Bilo je to prvi put u istoriji Srbije da neko odgovara za ubistvo novinara. I mogla je to da bude prelomna presuda – da nije poništena septembra iste godine zbog odstupanja od optužnice. Apelacioni sud je vratio predmet na ponovno suđenje prvostepenom sudu.

Ponovljeno suđenje počelo je u jesen 2020. godine. Krajem 2021. doneta je druga prvostepena presuda, gotovo istovetna kao i prva. I ta presuda je oborena. 

Apelacioni sud zatim odlučuje da sam otvori pretres - sasluša optužene i ključne svedoke i iznova razmotri dokaze. Suđenje je završeno posle mesec dana. 

Da je presuda, prema kojoj su četvorica bivših pripadnika DB-a oslobođena krivice za ubistvo Slavka Ćuruvije, napisana - govorilo se još prošlog proleća. Saopštena je, pre tri dana.

Izvor: Insajder