Hrvatski JANAF- za Insajder o mogućim sankcijama NIS-u: NIS dugogodišnji i najveći partner (VIDEO)
Na zvaničnom sajtu američkog Ministarstva finansija još nema informacije da Vašington planira uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), u kojoj je od 2008. najveći vlasnik ruski Gaspromnjeft. Predstavnici vlasti kažu da su informaciju dobili zvaničnim kanalima. Najavljuju razgovore sa predstavnicima Amerike, Rusije, kao i ostalima, kako bi se izbegla kriza. Iz odgovora Kompanije JANAF Insajderu može da se zaključi da - krize i nema.
Slučajno ili namerno, tek vest da bi Sjedinjene Američke Države mogle da uvedu sankcije NIS-u, onima koji pamte, svakako budi slike iz devedesetih kada se, zbog nestašice, gorivo prodavalo u kanisterima. Da li će opet biti tako? Predstavnici države uveravaju da će eventualni problem biti prevaziđen. Iz, za sada nepoznatog razloga, predsednik Srbije o tome je sinoć razgovarao sa predstavnicima BIA.
"Kako i na koji način da se ponašamo, da se ophodimo, i kako da obezbedimo sigurnost za građane Srbije. Ono što je za nas od velikog značaja to je da ljudi u Srbiji, uprkos velikim problemima sa kojima se suočavamo, u svom životnom standardu, u svom poslovanju, u svom svakodnevnom životu, ni na koji način ne osete", objavio je sinoć posle sastanka u BIA predsednik Srbije Aleksandar Vučić na Instagramu.
Nakon prvobitnog uznemirenja u javnosti, pre svega jer se ne zna ni ko je to najavio, ni gde, ni šta će to da znači, predstavnici vlasti razleteli su se po medijima uveravajući da će država naći rešenje za mogući problem o kojem još niko ništa pouzdano ne zna.
"Bilo kakve poromene kada je nafta u pitanju može da ima velike izmene, oko cene i nabavke, ali naš zadatak je da probleme reševamo, a građani ne znaju koliki su svakodnevni izazovi, ali mi radimo sve kako bi građani bili sigurni i očekujem odgovornost svih učensika na tržištu", rekla je za Informer TV ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Ministar finansija ima poseban razlog za brigu jer računa na prihode NIS-a koji puni srpski budžet sa 9 odsto. Kaže da se razrađuju različiti modeli za prevazilaženje moguće krize, da će država uraditi sve da građani ponovo ne sipaju gorivo iz kanistera.
"Mi ćemo sve uraditi da do toga ne dođe. Ono što mi imamo kroz zvanične kanale, formalne kanale, i nezvanične kanale, dakle, da će u narednih nekoliko dana odlazeća američka administracija uvesti... Radimo i razmišljamo o nekim modelima, ali sada ne mogu ništa konkretnije da kažem, osim da će Srbija morati da razgovara i s američkom i sa ruskom stranom", poručio je ministar finanijsa Siniša Mali gostujući sinoć na TV Pink.
Pojedine opozicione stranke kao motiv pominju i mogući pritisak oko rešavanja slučaja Banjska i izručenje Milana Radoičića Kosovu i Metohiji, a predstavnici vlasti ističu da je razlog za uvođenje sankcija pritisak na Srbiju da uvede sankcije Rusiji. To se može zaključiti i iz odgovora američke ambasade za Euronjuz. Međutim, američki ambasador Kristofer Hil najavu uvođenja sankcija nije potvrdio.
"Ne mogu ni da potvrdim da će sankcije biti uvedene, zaista ne mogu da govorim o sankcijama. Ali ću vam reći da od kada je Rusija kupila NIS postoji ozbiljna briga da je ovo postala izuzetno profitabilna investicija, a da veliki deo profita ide u Rusiju i ne investira se ponovo u Srbiji. A prava zabrinutost počinje sa ratom u Ukrajini. Pratimo da li Rusija koristi upravo te fondove za rat", izjavio je ambasador Hil.
Mogući odjeci u Briselu moguće američke odluke
Šta bi za Srbiju uopšte značilo uvođenje američkih sankcija NIS-u? Naime, Srbija se sirovom naftom iz celog sveta snabdeva putem jednog naftofoda - JANAF - koji ide preko Hrvatske, odnosno Evropske unije. Nepoznato je kako bi onda sankcije Vašingtona mogle da utiču na odluke Brisela. Novinari Insajdera uputili su sledeća pitanja Kompaniji JANAF:
- Da li je Kompanija JANAF upoznata sa planom američke administracije da uvede sankcije NIS-u?
- Da li bi se i na koji način to odrazilo na snabdevanje Srbije sirovom naftom putem JANAF-a?
- Koliko posto kapaciteta Srbija trenutno koristi?
Iz Kompanije JANAF stigao je kratak odgovor koji ne nagoveštava nikakve obustave snabdevanja:
"Vezano uz Vaš upit ističemo kako je NIS a.d. JANAF-ov dugogodišnji i najveći poslovni partner s kojim ima sklopljen trogodišnji ugovor o transportu 10 miliona tona nafte do kraja 2026. godine", navode iz hrvatske kompanije.
Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković to ne vidi kao realnu mogućnost, jer bi onda bile pogođene i druge zemlje koje se snabdevaju preko JANAF-a ili koriste rusku sirovu naftu, a takvih ima značajan broj u regionu.
"Jedine sankcije koje bi bile učinkovite jesu sankcije koje bi bile uvedene na JANAF, znači, da mi ne možemo da se snabdevamo, ali to donosi druge probleme. To znači da ne bi bila pogođena samo Republika Srbija, već i Republika Hrvatska koja je članica EU", kaže Zdravković za Insajder.
Srbija ima rezerve sirove nafte za dva meseca. Ta nafta se prerađuje u NIS-ovim rafinerijama i snabdevaju se sve pumpe. Kada je reč o modelima prevazilaženja krize, u ovom momentu se čini da je jedini model promena vlasništva NIS-a.
Kada je Evropska unija uvodila sankcije ruskom Gaspromnjeftu, nisu uvedene sankcije i matičnoj ruskoj firmi Gasprom, jer se preko Gasproma snabdeva i cela Evropa. Zato je 2022. godine Kompanija Gasprom kupila deo akcija u NIS-u od svoje ćerke firme Gaspromnjeft, tek toliko da Gaspromnjeft nema više od polovine vlasništva, a kako bi se zaobišle evropske sankcije.
Postavlja se, međutim, pitanje da li država ima dovoljno novca ili mogućeg investitora da otkupi akcije u NIS-u, a pre svega da li će Rusi biti spremni na prodaju.
"Ne pitamo se mi, ne pitaju se ni Amerikanci, pitaju se i Rusi, vlasnici Gasproma, odnosno akcionari Gasproima, a većinski vlasnik Gasproma je ruska država. Znači, to bi zavisilo od njihove volje. A mi jednostrano da raskinemo ugovor, mislim da bismo bili u većem problemu, jer jednostavno od Rusa zavisimo zbog gasa, Turskog toka, grejanje bi bilo bilo upitno, industrija, hemijski i petrohemijski kompleksi, a delimično i proizvodnja električne energije. Raskidanje ugovora na silu sa jednom supersilom mislim da bi bilo problematično", smatra Zdravković.
Podsetimo, NIS je prodat 2008. zajedno sa svim prirodnim rezervama nafte i gasa u direktnim pregovorima iza zatvorenih vrata i, kako je pokazalo istraživanje Insajdera, ispod svake cene. Sporazum sa Rusijom tada je podržala većina parlamentarnih stranaka, i one koje su danas opozicija, i one koje čine okosnicu vlasti.
Novinarka Irena Stević