Humanitarna aukcija za radnike leskovačke "Jure" (VIDEO)

Ni mesec dana od prvog štrajka upozorenja radnika leskovačke "Jure", rešenja nema. Štrajk se u međuvremenu osuo, a radnici ne znaju na čemu su jer sa poslodavcem sada pregovora država. Kako su veći deo juna štrajkovali, materijalni položaj zaposlenih u Juri koji, i inače, rade za minimalac, sada je još teži, pa je u Beogradu organizovana humanitarna aukcija.

Foto: Insajder

Od novca zarađenog prodajom umetničkih dela, biće finansiran štrajkački fond radnika leskovačke Jure koji su tokom juna štrajkovali 19 dana. Za vreme štrajka, obustavljenog krajem meseca, održane su tri celodnevne obustave rada. I pored toga, rukovodstvo južnokorejske "Jure" je ispunilo samo jedan zahtev radnika – bolji uslovi u fabričkim toaletima, u kojem često nije bilo sapuna i papira. Među neispunjenim zahtevima su i veća plata za petinu, veća naknada za topli obrok i promena politike bonusa na platu. Posle neuspelih pregovora radnika i poslodavaca, sada sa korporacijom pregovara Ministarstvo rada, o čemu radnici nisu obavešteni. Jedina informacija koja je stigla do njih jeste da su lokalne vlasti uverene da će im plate uskoro biti povećane.

"To jeste ohrabrujuća stvar za radnike u Juri, međutim ona nije dovoljno. Mi zahtevamo i od države i od Jure da što pre izađu sa rezultatima svojih dogovora kako bi radnici u Juri znali i zašto su štrajkovali i zašto se bore. Smatramo da njihova obaveza jeste da istraju do kraja i da ne puštaju južnokorejsku kompaniju Jura sada kada je završen štrajk da se liši svojih obaveza", izjavio je za Marker Srđan Atanasovski, član Štrajkačkog odbora radnika u "Juri".

Dok čekaju dogovor države i južnokorejske korporacije, radnici planiraju da se obrate sudovima zbog, kako kažu, pritiska nadređenih koji su trpeli zbog štrajka.

"Radnici su u toku štrajka pisali prijave protiv svoji nadređenih i pisali izjave o njihovom i postupanju sitnog menadžmenta u Juri, te izjave su zavedene u kadrovskoj službi u Juri i predate su advokatu koji je angažovao sindikat i u ovom trenutku smo u procesu pretvaranja tih izjava u konkretne prijave, bilo u krivične prijave protiv sitnih menadžera bilo prijave za mobing i diskriminaciju na radnom mestu", kazao je Atanasovski.

Zbog mnogobrojnih problema koje imaju radnici Jure koji su štrajkovali, a koji više nisu u fokusu javnosti, organizacija Radnički glas organizovala je aukciju umetničkih dela u Beogradu.

"Mi smo bili inspirisani njihovim štrajkom da im pomognemo, jer su im oduzeti i dnevnice i bonusi i nalaze se u jako teškoj finansijskoj situaciji a umetnici, iako njihova delatnost uopšte nije slična radnicima 'Jure', i oni osećaju želju da im pomognu", rekao je Dimitrije Andrić, jedan od organizatora aukcije.

"To je solidarna aukcija za pomoć radnicima Jure koji će da nastave svoj štrajk i, nadamo se da dođu do boljih radnih uslova. Mislim da umetnici treba da se solidarišu i da se odazovu za ovakve stvari jer su i umetnici radnici, nisu umetnici genijalci koji lepo žive već i umetnici imaju probleme", kazao je Vladan Jeremić, umetnik iz Beograda.

Na aukciji su ponuđena umetnička dela više od 20 autora, a početna cena umetnina kreće se od 500 dinara do nekoliko stotina evra.

Izvor: Insajder