I prelomni i zamagljeni: Istorija lokalnih izbora u Srbiji (VIDEO)

Od uvođenja višestranačja u Srbiji, lokalni izbori gotovo uvek su bili u senci nekih drugih izbora – parlamentarnih ili predsedničkih ili i jednih i drugih. Ipak, sve do decembra prošle godine, održavani su redovno, na četiri godine koliko i zakonski traje mandat lokalnim vlastima.

Studentski protesti. Foto: Srđan Ilić

Tokom devedesetih upravo su lokalni izbori označili počekat kraja vlasti Slobodana Miloševića. Tadašnja opozicija prepoznala je značaj lokala i veliki deo svoje snage usmerava na promene na tom nivou.

Na lokalnim izborima 1996. opozicija okupljena u koaliciji "Zajedno" osvaja većinu u dvadesetak od tada ukupno 189 opština.

Vladajući režim međutim preko izbornih komisija i sudova preinačuje ili poništava rezultate. Opozicija optužuje vlast za krađu izbora, a građani, medju kojima su najglasniji studenti izlaze na ulice. 

Te 1996. godine vlast prihvata međunarodnu istragu OEBS-a, a tim koji je predvodio bivši španski premijer Felipe Gonzales potvrđuje tvrdnje opozicije. Održavaju se novi izbori na kojima opozicija osvaja vlast u svim većim gradovima - 

Upravu tu pobedu danas politikolozi gledaju kao početak kraja vladavine Slobodana Miloševića.

Politikolog Cvijetin Milivojević podseća da je nakon tih izbora 40 gradova i opština prešlo u ruke opozicije. 

"I oni su dočekali, faktički, i 2000. godinu promena u opozicionim rukama. I to jeste bio ogroman razlog zašto je opozicija dobila izbore i tada. Jer, recimo, u vreme sankcija ti opozicioni gradovi su aplicirali kod nekih međunarodnih fondacija. Sećam se akcije Energija za demokratiju kada su dobijali besplatno gorivo, lož ulje, mazut za to toplane u vreme kad su zime bile hladne i tako dalje, dok ovi drugi gradovi, gde su bile na vlasti socijalisti ili jul, nisu dobijali to. Tako da je to –bilo neke, jedna vrsta motivisanja birača da promene nešto na sledećim izborima“ , kaže Milivojević. 

Izborna 2004. godina biće upamćena kao jedina godina kada su u Srbiji gradonačelnike - građani birali direktno. U Beogradu se vodila najneizvesnija bitka – pa je kandidat Demokratske stranke Nenad Bogdanović za manje od dva procenta pobedio kandidata Srpske radikalne stranke Aleksandra Vučića.

Lokalna vlast širom Srbije posle ovih izbora bila je raznolika. Direktni izbori nikada se više nisu ponovili.

Kako podseća Milivojević, sve tadašnje stranke, i iz vlasti i iz opozicije, glasale za poništavanje direktnog izbora gradonačelnika.

"Dakle, glasale su za to da ponovo odlučuju neki partijski aparati, centralni komiteti iz Beograda, ko će biti predsednik opštine Gadžin Han, Žitište, Vladičin Han i tako dalje, a ne sami građani koji žive tamo“, kaže Milievojević.

Od tada, lokalni izbori održavani su na svake četiri godine, kako i zakon predviđa. Lokalni izbori bili su 2012, 2016, pa 2020. Te izbore obeležio je bojkot dela opozicije. 

Krajem prošle godine napravljen je svojevrsni presedan - opozicija je tražila izbore u Beogradu, ali su po odluci vladajuće stranke, čelni ljudi 65 gradova i opština, jedan za drugim, podneli ostavke i tako omogućili  vanredne izbore u ovim lokalnim samoupravama.

Lokalni izbori sada, u nedelju 2. juna, održavaju se u ostatku gradova i opština. TO su sada redovni izbori. Izuzetak je Beograd, pošto se u glavnom gradu izbori ponavljaju jer niko posle decembarskih izbora nije formirao većinu.

Izvor: Insajder