Igranje na kartu tenzija i podela - državni zvaničnici protiv Festivala "Mirdita, dobar dan" (VIDEO)
Festival "Mirdita, dobar dan" postoji od 2014; jedne godine se održava u Beogradu, a druge u Prištini. I svake druge godine, kada je Beograd domaćin, scenario je isti – organizatori i učesnici ne odustaju od Festivala, a oni koji mu se protive protestuju i povremeno izazivaju incidente. Dva puta je policijski kordon razdvajao te dve grupe – i to je bila dovoljna mera da bi se neznatno posećeni Festival održao u relativno mirnoj atmosferi. Ove godine, međutim, državni zvaničnici smatraju da je bezbednosni rizik veći jer Festival treba da se održi oko Vidovdana. Za potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina to je uvreda za državu koja, smatra, treba da reaguje ili će, kako kaže, građani sami reći šta imaju. Iako je prvobitno bio samo za odlaganje Festivala, mišljenju potpredsednika Vlade sada je bliži i ministar policije.
"Kada je neki skup na otvorenom, vi možete da ne izdate dozvolu za tako nešto. Rekao sam da je to skup visokog rizika i da je sada samo pitanje, pošto je reč o prostoru koji nije državni, nije javnog karaktera, pošto ne učestvuju naši državni organi u svemu tome, mi apelujemo da se taj ceo događaj otkaže - a šta će dalje države da preduzme, ja ne mogu da kažem", izjavio je za Pink TV Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova.
Država, izvesno, može da garantuje bezbednost Festivalu - jer je to činila i ranije. Međutim, ove godine, sudeći po izjavama zvaničnika koji traže otkazivanje Festivala, država priznaje da je nemoćna pred ekstremistima.
"Po meni je to samo pribavljanje političkih poena i to je jedna populistička mera: 'Pokaži narodu kako mi sada ne dozvoljavamo ništa u vezi Kosova'. U krajnjoj liniji, Kosovo je i dalje deo naše teritorije, Srbije. Ako je tako kako vlast to tvrdi, kako je moguće da ne može da se održi skup i red i mir - imali smo mitigne i kontraminitnge, imali smo gej parade, i uvek postoje oni koji su ZA i PROTIV", izjavila je za Marker Vida Petrović Škero, bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije.
Iako su decembarski izbori raspisani da bi se, kako je rečeno, smanjile i tenzije u društvu, posebno posle dva masovna ubistva – i posle izbora ista priča. I sa pozicije predsednice Skupštine, baš kao i dok je bila predsednica Vlade, Ana Brnabić novinare označava saradnicima kriminalnih grupa. Kaže, vođa kavačkog klana koji planira atentat na predsednika Srbije, putem pojedinih medija radi na njegovoj dehumanizaciji.
"Ono što je posebno zanimljivo je da to uvek ide preko onih koji su nekako navezani na zapadne fondove i koji su kao par ekselans zaštićeni kao istraživački novinari i istraživački mediji koji čak ni ne kriju, i nisu ni u to vreme krili kada su uhapšeni Veljko Belivuk i Marko Miljković da je njima izvor informacija ili Belivukov advokat ili Belivuk lično koje oni puštaju a preuzimaju tajkunski mediji", izjavila je za Hepi TV Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije.
Pored političkih poena koji se stiču kod dela javnosti, bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije smatra da takve i slične izjave visokih zvaničnika potencijalno ugrožavaju bezbednost novinara - i da pravosuđe mora da reaguje.
"Na ovaj način više niko neće da iskaže svoje mišljenje, potpuno ćemo da postanemo jedna zemlja u kojoj ne postoji vladavina prava, u kojoj ne postoji sloboda reči i govora, u kojoj neće biti transparentnosti jer onaj koji to pokuša, biće okarakterisan na način na koji je uradila predsednica Skupštine", rekla je Petrović Škero.
Bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije napominje da je podizanje tenzija zarad političkih poena u suprotnosti sa ulogom koju imaju institucije – koje bi trebalo da obezbeđuju bezbedno okruženje u kojem nikome ne preti nasilje. Za početak, učesnicima festivala kulture i novinarima.
Izvor: Insajder