Ilić: Iako se ponekad stvara utisak da je reč o privilegiji moćnih, postojanje oportuniteta je opravdano i korisno (VIDEO)

Postojanje načela oportuniteta je opravdano i korisno, jer je ovaj institut doprineo rasterećenju sudova, smatra javni tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Goran Ilić. Kako kaže za "Marker", teza da onaj ko podnosi krivične prijave postupa nezavisno i samostalno, a onaj ko odličuje da to radi pod političkim uticajem, nije ispravna.

Javni tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Goran Ilić. Foto: Insajder

"Smatram da postoje situacije kada ne treba ulaziti u krivični postupak, jer se primenom oportuniteta može postiči 'svrha kažnjavanja", kaže Ilić.

Na pitanje ko treba da proverava opravdanost primene oportuniteta, gost "Markera" odgovara:

"Mi imamo mehanizam po kome glavni javni tužilac može, nakog uvida u predmet, da izda obazevno uputstvo i samim tim koriguje postupanje javnog tužioca u konkretnom predmetu".

Dodaje da se je nezavisnost Državne revizorske institucije takođe pod zankom pitanja.

"Ako postoji politički uticaj kod odlučivanja o krivičnim prijavama, sigurno postoji i kod odluke o tome da li podneti prijavu protiv nekog lica, a protiv nekog ne podneti".

Kako dalje objašnjava Ilić, iako ima slučajeva da se u javnosti stvara utisak da je oportunitet privilegija bogatih i moćnih, tužioci u velikom broju slučajeva ovaj institut ispravno primenjuju.


Ilić kaže i da je ključno da javni tužilac vodi račun o javnom interesu, kako ne bi došlo do zloupotreba oportuniteta.

"Uvek je dilema šta je u konkretnom slučaju javni interes. Tu se vodi računa o nekoliko stvari, recimo, kako će ta odluka tužioca delovati na javnost, kakvi će efekti te odluke da budu ukoliko je to lice ranije osuđivano i slično", dodje.

Zaključuje i da je postojanje instituta oportuniteta dobro, iako postoje nekad opravdani slučajevi kada javnost sumnja u njegovu primenu.

"To svakako nije razlog da taj institut koji je dao dobre rezultate isključimo iz našeg sistema", kaže Ilić.

Podsećamo da je većina krivičnih prijava koje je, protiv onih koji rade sa novcem svih građana podnela Državna revizorska institucija, završila se odbacivanjem - i to primenom načela oportuniteta. 

Do sada je Državna revizorska institucija podnela 264 krivične prijave, ali su instutucije odlučile da većinu njih odbace.

Izvor: Insajder