Ima li kraja ratu u Pojasu Gaze: Tel Aviv sabotirao mirovne pregovore, Hamas nije pristao na nove uslove

Mirovni pregovori Izraela i Hamasa zapali su u ćorsokak, iako su zapadni saveznici prošle nedelje bili optimisti - verovali su da je mir na dohvat ruke. Ratni doboši nisu utihnuli, jer su se tokom pregovora u Dohi menjali uslovi Tel Aviva, na šta Hamas nije pristao. U međuvremenu, pregovori su se zakomplikovali i zbog terorističkog napada u Tel Avivu; naoružana krila grupa Hamas i Islamski džihad preuzela su odgovornost za eksploziju u blizini sinagoge.

Evakuacija Palestinaca u Gazi, foto: Tanjug/AP Photo/Abdel Kareem Hana

Zapadni saveznici, na čelu sa SAD, uložili su dodatne napore u nadi da bi se sporazumom zaustavilo ubijanje civila, ali pre svega umirio Iran, koji je na korak od toga da napadne Izrael, zbog ubistva političkog lidera grupe Hamas Ismaila Hanijea u Teheranu prošlog meseca. 

Koliko je Vašingtonu stalo da utihnu ratne trube pokazuje i činjenica da je američki državni sekretar Entoni Blinken danas doputovao u posetu Izraelu. On je rekao da je sada "odlučujući trenutak" u pregovorima o prekidu vatre u Gazi, navodeći da je sporazum između Izraela i Hamasa verovatno najbolja, možda poslednja prilika da se taoci vrate kući.

Zbog izraelskog tvrdog stava tokom pregovora, u subotu 19. avgusta, u Tel Avivu su održani veliki protesti - desetine hiljada građana pozvalo je vlast na dogovor o povratku talaca iz Gaze, optužujući premijera Benjamina Netanjahua da je namerno sprečavao sklapanje sporazuma.

Kako su tekli pregovori

U Dohi su u četvrtak, 15. avgusta, počeli pregovori o prekidu vatre u Gazi, na poziv i uz učešće zemalja posrednica: SAD, Egipta i Katara. Izrael je u pregovore ubacio nove uslove - da raseljeni Palestinci budu proveravani po povratku na sever Gaze. Izraelske odbrambene snage (IDF) insistiraju na tome da ostanu u Filadelfijskom koridoru, na prelazu Rafa između Pojasa Gaze i Egipta, i koridoru Necarim. 

“Novi uslovi nisu vezeni samo za taoce. Izraelska strana dopunila je svoje zahteve, u odnosu na predlog koji je bio na stolu 27. maja. Na tim pregovorima pre tri meseca,  određeni, načelni mirovni sporazum je postignut. Mada su i tada su postojale određene stvari  koje Hamas nije prihvatio. A sada im je dodato još nekoliko: da se Hamas potpuno povuče sa takozvanog Filadelfijskog koridora, prostora duž granice Gaze i Egipta u dužini od nekih 14 kilometara”, kaže za Insajder profesorka Milica Bošković, prodеkan za naučno - istraživački rad Fakulteta za diplomatiju i bezbednost.

Sagovornica Insajdera objašnjava da Izrael pravda nove uslove time da bi Hamas mogao da koristi sporne granične prelaze za ponovno snabdevanje oružjem i drugim potrepštinama. 

S druge strane, Hamas tvrdi da rat mora da se okonča dogovorom, ali uz potpuno povlačenje Izraela iz Pojasa Gaze. U međuvremenu je Izrael saopštio da će prihvatiti samo privremeni prekid borbi, jer je njegov cilj uništenje palestinskih militanata.

Palestinski Hamas odbacio je najnoviji predlog o rešavanju pitanja talaca, o kojem je razgovarano u Dohi, i okrivio izraelskog premijera Benjamina Netanjahua za postavljanje novih prepreka u pregovorima.

“Naknadnim dodavanjem mirovnih uslova direktno su se ugrozili pregovori. Hamas je  dodatne uslove odbio. Stiče se utisak da je premijer Izraela namerno postavio nove uslove, sa namerom da budu odbijeni, iako su ga članovi njegovog pregovaračkog tima, pripadnici Mosada i IDF-a, upozoravali da to ne stavlja na sto”, navodi prof. Bošković.  

Prema njenim rečima, izmenjen je i uslov oko oslobađanja talaca - oni su se do sada periodično oslobađali.  

“Bilo je izmena i oko drugih koridora oko kojih je bilo problema i u pregovorima 27. maja. Izraelska strana sada traži i takozvanu ‘Rafa granicu’, da je kontroliše uz međunarodno prisustvo, kao i koridor prema Egiptu. Naravno, sve to uz pristanak egipatske strane, jer to podrazumeva da sada izraelska vojska bude prisutna u delovima gde nije bila dok nije počeo rat”, objašnjava sagovornica Insajdera.  

Netanjahu beži od novih izbora

“Izraelski premijer zna da po završetku rata mora da raspiše izbore. Izrael nije ni blizu pobede nad Hamasom, što je Benjamin Netanjahu obećao Izraelcima. Sada nema podršku javnog mnjenja. Očigledno igra na kartu odlaganja mirovnog sporazuma”, smatra prof. Milica Bošković. 

Izraelski premijer igra i na još jednu kartu; ukoliko bi Hamas pristao na dodatne uslove, Izrael bi postigao važan cilj – izolovao bi Hamas od Gaze, tako što bi kontrolisao granični prelaz. Tako bi, na neki način, mogao da kaže da je pobedio.      

Palestinski narod je već dosta potisnut od severa ka jugu Gaze. Kontrolom graničnih prelaza uvela bi im se i kontrola kretanja, a to bi podrazumevalo da opet snage Izraela mogu da upadaju u Gazu kad god neku pojavu proglase opasnom po bezbednost njihove zemlje”, kaže sagovonica Insajdera.

Gaza, foto: Tanjug/AP Photo/Abdel Kareem Hana

Očekuje da će, kada se postigne mir, brojne arapske i zapadne zemlje poslati pomoć za obnovu objekata; poginuo je veliki broj civila, naročito dece i žena. 

“Koliko će brzo ljudi u Gazi dobiti finansijsku, tehničku i materijalnu pomoć, to je nepoznanica. Pojedine arapske zemlje su se sklonile od ovog konflikta, ne želeći da se mešaju ne samo vojno, već čak i kroz mirovne pregovore. To ne znači da neće pomoći obnovu Gaze, jer i dalje postoji ta opasnost zvana Hezbolah. Oni prate svaki korak i bilo koje odsustvo pomoći tih bratskih zemalja, ne bi bilo dobro dočekano”, navodi prof. Bošković. 

Sagovornica Insajdera navodi da je Sjedinjenim Američkim Državama bitno da ugase fitilj na Bliskom istoku.  

“SAD mirovinom mirovnim sporazumom pokušava da odobrovolji Iran, da ne dođe do eskalacije sukoba sa Izraelom. Verujem da Teheran prati situaciju i, ukoliko je na pomolu određeno mirovno rešenje, vojni odgovor odlože, ili da naprave situaciju da on bude simboličan”, smatra prof. Bošković.  

S druge strane se, podseća, bliže predsednički izbori u SAD, pa američka administracija koju u ovom trenutku predstavlja Eduard Blinken želi da za vreme mandata predsednika Džozefa Bajdena okonča sukobe na Bliskom istoku.

Predlog IDF-a za kontrolu granice i koridora između Gaze i Egipta

Izraelske odbrambene snage predstavile su izraelskim političkim liderima različite opcije za rešavanje pitanja kontrole Filadelfijskog koridora duž granice između Pojasa Gaze i Egipta.

Foto: Tanjug/AP Tsafrir Abayov

Prema tom predlogu, izraelska armija želi da bude prisutna na celoj graničnoj ruti od 14 kilometara, da u slučaju povlačenja ima pravo na povratak kad god je to potrebno, kao i da moguće povlačenje bude uz stalnu koordinaciju sa Egiptom. 

IDF navodi da ima različita "tehnološka" rešenja koja bi sprečila Hamas da prokrijumčari oružje preko granice.

Dodaje se da Izrael insistira i na tome da postoji međunarodno prisustvo na graničnom prelazu Rafa jer je, kako tvrdi, Hamas koristio tunele ispod granice, ali je većina oružja uneta u Gazu na graničnom prelazu Rafa.

U američkom predlogu koji je u petak predstavljen Izraelu i Hamasu navodi se da će Palestinska samouprava upravljati graničnim prelazom Rafa, uz izraelski nadzor iz daljine.

Prema najavama regionalnih medija, mirovni pregovori trebalo bi da budu nastavljeni sledeće nedelje u Kairu.

Izvor: Insajder