Inicijativa mladih: Najmanje 220 simbola podrške Ratku Mladiću širom Srbije (VIDEO)

U 12 gradova uočeno je najmanje 220 simbola, grafita i murala koji slave bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, koga je Haški sud osudio na doživotni zatvor zbog genocida. Ovi podaci rezultat su kampanje pod nazivom „Da istina više ne kasni” koju od septembra sprovodi Inicijativa mladih za ljudska prava.

Mural sa likom Ratka Mladića u centru Beograda. Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV/DS

Podaci pokazuju da je svaki peti natpis na obrazovnoj ustanovi, a gotovo svaki četvrti u najprometnijim ulicama Beograda, Pančeva, Sombora, Čačka, Malog Zvornika…

"Hajde da zajedno očistimo zidove i obraz naše države" – glasio je poziv koju je Inicijativa mladih uputila građanima u septembru. Zadatak je bio lociranje grafita, murala i crteža podrške Ratku Mladiću. Fotografije sa tačnim adresama poslalo je oko 120 ljudi iz 12 mesta.

Kako navodi Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava za Insajder dobili su informacije o crtežima Mladića kao heroja i na zgradi Srpske pravoslavne crkve ali i domovima kulture.

„Ima crteža čak i na nekim ambasadama kao što je grčka ambasada u Beogradu ali i na fudbalskim stadionima i na domovima kulture. I oni jasno pokazuju da Mladić treba da pokrije sve zločine za koje je on odgovoran ali i za koje je odgovoran režim Slobodana Miloševića i jedna vrsta nesuočavanja sa ratnom prošlošću“, ističe Milosavljević za Marker.

Cilj akcije je, kažu u Inicijativi, da nateraju komunalne službe da uklone sporne natpise. Jedan, međutim, duže od godinu dana odoleva. Ratko Mladić i dalje salutira na jednom uglu beogradske opštine Vračar. Iako stanari zgrade nisu autori, Komunalna služba traži od njih da mural uklone  o svom trošku.

Pored troška, veći problem bili su im neformalni čuvari murala sa kapuljačama koji su danima bili tu. Sa druge strane ulice bila je nevladina organizacija koje je u dogovoru sa stanarima želela da prekreči mural. Skup su prijavili, ali ga je policija zabranila zbog, kako su naveli, sprečavanja potencijalnih sukoba. Organizovani su i protesti.

„Molim sve koji šaraju , čuvaju i bave se grafitima u našem kraju da odu i negde drugde se igraju tih aktivnosti da možemo lepo da prekrečimo zgrade i da se vratimo normalnom životu“, rekla nam je jedna od prolaznica na Vračaru u novembru prošle godine.

Mural je za ovih godinu dana nekoliko puta bio prekrečen, ali ga je grupa mladića sa crnim kapuljačama iznova vraćala u prvobitno stanje. Uz mural, do danas su nedodirljivi nadležnima i oni koji su ga nacrtali.

Izvor: Insajder