Insajder debata: Bez obrazovanja i zdrave životne sredine neće vredeti ni EXPO ni nacionalni stadioni (VIDEO)
Velike investicije su dobar potez samo ako su dobro planirane, bacanje para dugoročno ne donosi nikome korist, ali za standard građana važna su ulaganja u obrazovanje, zdravstvo i zaštitu životne sredine – saglasni su učesnici Insajder debate.
Specijalni savetnik u Fisklanom savetu Marko Milanović kaže da standard jedne zemlje ne određuje visina obima kapitalnih ulaganja, već kvalitet i struktura tih ulaganja. On upozorava da mi nemamo praksu objektivnog sagledavanja koristi te se dešava da se na neke od planiranih ulaganja bace pare.
"Prioritet je praviti selekciju kapitalnih projekata. Mi stalno potenciramo auto-puteve, pa svi imaju dobre auto-puteve. Mora se više pažnje posvetiti oblastima u kojima smo slabiji nego druge zemlje – kada je reč o lošem kvalitetu regionalnih i lokalnih puteva, na primer, tu su velike razlike. (...) Da se jasno vidi koje nam investicije trebaju. Niko nije protivnik nacionalnih stadiona, samo moramo da vodimo računa o državnim investicijama jer one moraju pre svega biti korisne za kvalitet života građana. (...) Nama je potreban sveobuhvatan sektorski plan – ulaganje u zdravstvo, obrazovanje, proizvodnju, zaštitu životne sredine, pa tek onda da govorimo o nekom pravom napretku“, kaže Milanović.
On upozorava na širok prostor za zloupotrebe kada je reč o velikim projektima, apostrofirajući kao loš primer EXPO, za koji neće važiti Zakon o javnim nabavkama.
"A zašto se ne bi radilo transparentno, da svi znaju ko su ponuđači, kakve su njihove žalbe.. Stvara se rizik da neće biti kontrole trošenja novca“, upozorava Milanović i dodaje da je transparentnost i dokaz kredibiliteta.
Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Milojko Arsić planirane investicije u naredne četiri godine vidi kao „ambiciozan plan“ posebno uz povećanje plata i penzija.
"Voditi računa da se realizuju opravdani projekti, da se vidi šta se sve finansira, da se deo javnih investicija finansira iz poreza. Ali, ako budu rasle plate i penzije, to neće moći bez novog zaduživanja“, upozorava on.
Profesor Ekonomskog fakulteta probleme vidi i u onome što prati domaće investicije:
„Problemi su u birokratskim barijerama, nejednakom tretmanu preduzeća, po tome da se poslovi dodeljuju po tome ko je blizak vlasti – to mora da se menja kada je reč o investicijama“, kategoričan je prof. dr Arsić.
On i kao lošu praksu navodi "propagandno plasiranje poruka“ umesto da se koriste argumenti ekonomije.
"Važno je da imamo stope rasta u dužem vremenskom periodu, a ne da se hvalimo samo kada nam je stopa rasta visoka“, kaže profesor Arsić.
Pomoćnik direktora Privredne komore Srbije za strateške analize i baze podataka Bojan Stanić odbacuje kritike da su strani investitori u Srbiji povlašćeni.
"Strani investitori nisu povlašćeni, oni su bili u fokusu opravdanog cilja da se obori procenat nezaposlenosti. Kada domaći kapital konkuriše i kada oni nemaju ekonomski potencijal da ispune uslove, a strana kompanija ih ispunjava – jasan je izbor“, kaže Stanić i dodaje potencijal da se kroz službe za zapošljavanje u radni odnos u poljoprivrednoj proizvodnji, ugostiteljskim uslugama itd. uključe oni koji ne rade godinama i čekaju na birou.
On takodje naglašava da se povećanje standarda jednog stanovništva nalazi u ulaganjima u ekologiju, obrazovanje i zdravstvo, a da je na Srbiji zadatak i da poveća atraktivnost života u našoj zemlji.
Izvor: Insajder