Insajder debata: Čija su deca koju ne želi niko? (VIDEO)

Stranci koji su zainteresovani za usvajanje dece nisu u povlašćenom položaju u odnosu na parove i pojedince iz Srbije, rečeno je u emisiji Debata. Učesnici Debate odbacili su navode nekih nevladinih organizacija i pojedinih poslanika u Skupštini Srbije da država stancima "prodaje decu".

Popović (Ministarstvo za brigu o porodici): Na evidenciji 280 dece koje čekaju usvajanje

Proces usvajanja šestogodišnje devojčice iz Loznice obustavljen je nakon što je majka zatražila povratak roditeljskog prava, izjavio Stevan Popović iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju govoreći o tom slučaju zbog kojeg su neki političari i NVO optuživali državu da "prodaje decu".

Popović je naveo da je u ovom trenutku na evidenciji 280 dece koje čekaju na usvojenje, a da se taj broj promenljiv gotovo na dnevnom nivou.

"U tu cifru ulaze i sva ona deca koja su uvođena u registar od 2013. godine pa do sada. Logično pitanje je zašto neko dete čeka od 2013. pa do sada - zato što nije moglo da nađe domaću usvojiteljsku porodicu pa ni inostranu zbog svojih karakteristika"

Rekao je da se šanse za pronalaženje porodice smanjuje kako dete postaje starije jer postoje "vrlo definisana očekivanja usvojitelja".

S druge strane, kako je Popović dodao u registru  se nalazi 812 parova i pojedinaca koje su zainteresovane za usvojenje.

"Međutim, tu se nalaze parovi koji su uvođeni i pre obaveze vođenja registra 2005. godine. I oni su ostali jer postoji obaveza ministarstva da kada ih jednom registruje, da ih prenosi u naredne godine a jedini način da se oni ne nalaze na toj listi jeste da oni sami odu u Centar za socijalni rad i daju izjavu da više nisu zainteresovani ali to ljudi ne radi. Zbog toga se cifra prenosi i viša je nego što realno jeste", naglasio je Popović.

Burgund (FICE Srbija): Nemoguće da država učestvuje u 'prodaji dece'

Željka Burgund iz organizacije FICE Srbija, govoreći o optužbama na račun države zbog slučaja međunarodnog usvajanja devojčice iz Loznice, izjavila je da misli da je nemoguće da država učestvuje u "prodaji dece", već da radi sve da do toga ne dođe.

"Kada su inostrana usvojenja u pitanju - to je jedna specifična situacija pre svega jer dete može da ode u usvojenje u inostranstvu ako sve porodice u ovoj zemlji koje su upitane ili kojima je ponuđeno da usvoje dete ne donesu takvu odluku". 

Na pitanje o profilu dece za čije usvajanje parovi iz Srbije nekada ne prihvataju ponude, Burgund je rekla da je reč o deci starijeg uzrasta, određene etničke ili religijske pripadnosti, ali da je najčešći problem zdravstvena situacija deteta.

Govoreći o glavnim razlozima za izdvajanje dece iz porodice, Burgund je svetska statistika pokazuje da je glavni razlog teško zanemarivanje roditeljskih obaveza, kada roditelji nemaju kapacitet da obave sve zadatke roditelja.

"U 80 odsto zbog zanemarivanja roditeljskih obaveza, a u 20 odsto, kako kaže svetska statistika, zbog zlostavljanja", rekla je Burgund.

Jovanović (ekspertkinja za porodično pravo): Stranci nisu privilegovani u procesu usvajanja dece

Marija Jovanović, ekspertkinja za porodično pravo, izjavila je da je usvojenje dece kao institut regulisan Porodičnim zakonom i da je od početka do kraja proces pod nadzorom ministarstva.

"Da bi dete bilo podobno za usvajanje, mora da ima određen pravni status. To podrazumeva, kako Porodični zakon propisuje - dete pre navršetka dva meseca ne može da bude usvojeno. Roditelj ima mogućnost od 30 dana da povuče saglasnost koju je dao za usvajanje i to pravo može da iskoristi samo jednom. Usvojenje mora da bude u najboljem interesu deteta", navela je ona.

Na pitanje o tome kako roditelj može da povrati oduzeto roditeljsko pravo, Jovanović je odgovorila da je prvo pitanje šta je razlog za oduzimanje roditeljskog prava.

"Ima situacija gde su neuslovni uslovi za život deteta u porodici ili ukoliko roditelji imaju zdravstvene probleme pa nisu sposobni da se brinu o detetu. Ako su ti razlozi zbog kojih je oduzeto roditeljsko pravo budu otklonjeni, onda je to razlog i za vraćanje roditeljskog prava", rekla je Jovanović.

Na pitanje pod kojim uslovima stranci mogu da uđu u proces usvajanja deteta iz Srbije i da li su oni privilegovani u odnosu na domaće parove, Jovanović je odgovorila da strani državljani nisu privilegovani jer se na inostrano usvojenje ide tek kada se iscrpu sve mogućnosti da se nađe usvojitelj među domaćim državljanima.

"Porodični zakon kaže da je prvi uslov za međunarodno usvojenje da se dete nalazi godinu u evidenciji za usvojenje i da je dobijena saglasnost ministra za porodičnu zaštitu", naglasila je Popović.

Izvor: Insajder