Insajder Debata - Ekonomski tigar iz profila (VIDEO)

Promena poreske politike i prelazak na progresivno oporezivanje jedino je u čemu su predstavnici vlasti i opozicije saglasni da je neophodna promena, i jedino u čemu SPS, SSP, Novi DSS i Dveri mogu da nadju zajednički jezik u razgovoru o ekonomskim merama u Insajder debati. O svemu ostalom – uključujući socijalna davanja, neselektivno pružanje finansijske podrške pojedinim kategorijama stanovništva, fiskalnu konsolidaciju i odnos prema rastu inflacije i cena – razlike su najveće kada je reč o onome što SPS brani kroz politiku aktuelne Vlade i rešenja koja za te probleme vide opozicione stranke koje na izborima učestvuju.

Foto: Insajder

Mr Dejan Radenković branio je položaj svoje stranke kao "manjinskog partnera u sadašnjoj i prethodnim vladama“, uz pozitivnu ocenu rada Vlade Srbije. On je odbacio tvrdnje Dušana Nikezića iz Stranke slobode i pravde da je inflacija koju sada imamo put koji vodi ka periodu inflacije koju su gradjani mogli da osete 90-ih godina.

"Pogledajte kolika nam je inflacija? Počinje ozbiljno da liči na devedesete – nemojte mi reći da je najbolje što možemo da imamo, pa Ukrajina koja je u ratu ima inflaciju 5 procenata“, naveo je Nikezić. 

On je oštro kritikovao korupciju koja se, kako je naveo, provlači kroz kapitalne projekte: "Ova vlast je u decembru zaključila ugovor sa kineskom firmom za izgradnju Moravskog i Fruškogorskog koridora zajedno u visini od 642 miliona evra. Kako sada stvari stoje ta dva projekta će koštati 3 milijarde evra. To je taj odnos koliko se tu para izgubi u toj korupciji“, upozorio je, na šta ga je Radenković iz SPS uputio na državne organe kojima je, ukoliko ima takva saznanja, dužan da sve to prijavi.


Prema rečima Predraga Marsenića iz Nove DSS, problem koji imamo leži i u pogrešnom ekonomskom konceptu koji je krenuo od 2000 godine.

"Ako se zadužujete da biste pravili kapitalne investicije, a ne razvijate privredu, onda je sve pogrešno. Pored velikog zaduživanja nismo napravili nešto što donosi profit, nego se dodatno zadužujemo da bismo vratili dugove“, upozorio je Marsenić.

Dveri rešenje vide u promeni vlasti koja bi dovela do mogućnosti da se izvede dramatična promena  ekonomske politike. 

"Potrebna nam je promena i poreske i fiskalne i monetarne politike, promenom privrednog razvoja to može da se promeni – obnova domaće industrije i to u graničnim i devastiranim područjima“, pojasnila je dr Tamara Milenković Kerković sa liste Nacionalno okupljanje – državotvorna snaga.

Da li su partije dosledne onome što piše u njihovim političkim programima i da li uopšte znaju šta stranački programi propisuju kada je reč o ekonomskim merama, pogledajte u Insajder debati.

Izvor: Insajder