Insajder debata: Najvažnije je da tokom završnog ispita škole budu bezbedne, bez obzira da li došle dojave o bombama ili ne

Završni ispit u školama, zbog bezbednosnih razloga, organizovaće se u 522 škole umesto u 1266 objekata, rekao je gostujući u Insajder debati Miloš Blagojević, pomoćnik ministra za srednje obrazovanje. Kako je dodao, Ministarstvo je dobilo uveravanja da će svi objekti biti aposlutno bezbedni.

Darko Eger, direktor Osnovne škole "Kneginja Milica" i rukovodilac aktiva direktora Novog Beograda dodao je da su održani sastanci sa predstavnicima policijskih uprava I da je uspostavljena stalna komunikacija sa direktorima škola.

Na pitanje da li se na ovaj način stavljaju u neravnopravan položaj učenici koji će polagati završni ispit u školi u koju nikada ranije nisu ušli, Eger je naveo da će učenici u školama koje će biti domaćini polagati ispit pod potpuno istim uslovima kao i u svojim matičnim školama. Kako je dodao i tokom prethodnih godina ispiti su se polagali u različitim prostorima, salama ili učionicama.

Sa druge strane, prof. dr Dragica Pavlović Babić sa Filozofskog fakulteta na pitanje koliko je dobra promena sredine odgovara: “Opterećivanje dece proceduralnim stvarima od sitnih kao što je koju olovku poneti do krupnih gde polažem, samo podiže nivo stresa. Oni sada dolaze u nepoznatu sredinu, nepoznat im je ispit, test, pa na kraju i prostor. To nije najbolje moguće rešenje ali imamo viši razlog koji opravdava ovakve mere”.

Pavlović Babić je dodala i da procedure moraju da budu transparentne a svi đaci i roditelji informisani na vreme.


Na pitanje da li ja tačno da je školama naređeno da blokiraju prijem mejlova kako ne bi došlo do dojava o bombama, pomoćnik ministra Blagojević je rekao da je najsigurnije da su objekti bezbedni.

“Sve ostalo su spekulacije i nema nesta takvim komentarima. Najbitnije je da 522 objekta budu bezbedna bez obzira da li došle dojave ili ne”, dodaje.

Govoreći o uticaju pandemije na obrazovni sistem, Blagojević je ocenio da još uvek nema relevantnih analiza ali da se one rade. 

“Trenutno se u saradnji sa Institututom za psihologiju, radi ispitivanje učenika 5. i 7. razreda osnovnih škola i 3. razreda gimnazije. Kada smo radili upoređivanje ocena došli smo do zaključka da nemamo smanjenje ocena i da je to na istom nivou kao i pre pandemije. Kada smo upoređivali završne ispite, prošla godina je bila i uspešnija u odnosu na prethodne”, rekao je Blagojević.

S druge strane, prof. dr Dragica Pavlović Babić je istakla da je tokom vanrednog stanja škola ostala slepa na realnost.

“TV nastava je krenula tamo gde se stalo sa programom. Evo sad pričamo  paralelogram, mrke alge a trebalo je da pričamo o tome da su nam se uslovi života promenili , da škola reaguje a ne da održava rutinu. Zaboravili smo na kivalitet obrazovanja. Trudili smo se samo da se nastava odvija, da se gradivo isporučuje”.