Insajder debata o verskim obredima u školama: Bez zakonskog rešenja odluka podložna tumačenjima (VIDEO)

Pitanje da li prilikom obeležavanja Svetog Save u školama, osim svečane priredbe, treba da se obavi i verski obred, podelilo je javnost. Slučaj iz Sečnja, gde odluka direktorke da izmesti verski obred iz škole nije poštovana, bio je tema i Insajder debate, a sagovornici su se saglasili u jednom – bez zakonskog rešenja, odluka je podložna tumačenjima.

Predstavnik Ministarstva prosvete i načelnik Školske uprave Beograda Dragan Filipović objasnio je da na početku školske godine svaka škola donosi godišnji plan rada, koji potom usvajaju Savet roditelja i Nastavničko veće, a onda se dostavlja nadležnoj školskoj upravi. Godišnji plan rada škole, između ostalog, definiše i na koji način će se proslaviti Sveti Sava.

„U ovom slučaju mi možemo da se vratimo i vidimo da li je direktorka navela način obeležavanja. Zaista ja ne znam jer nije nadležnost rada moje školske upraveˮ, kaže Filipović.

Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine Dušan Kokot saglasan je da godišnji plan rada škole „definiše neke stvariˮ, dodaje međutim da „ne može da definiše svakuˮ.

„Ne postoji zakonska obaveza direktora ili škole da na određeni način sprovodi obeležavanje nekog dana. Znači, pošto nema zakona, pošto zakon nikoga ne obavezuje na određeni način, onda je valjda dozvoljeno i drugačije. Ja podsećam da smo mi višenacionalna država, imamo različitih nacija, veroispovesti, i nisam siguran da bi mogli nekim zakonom, čak i da postoji takva namera države, da definišemo obeležavanje Svetog Save u svim školama u Srbiji. Mislim da bi to, i kada bi palo nekome na pamet, bilo apsolutno pogrešnoˮ, smatra Kokot. 

Da ovo pitanje nije zakonski regulisano i da je podložno tumačenjima, smatra i đakon Stevan Jovanović iz Kancelarije za versku nastavu Srpske pravoslavne crkve.

„Kada je reč o tumačenjima odluka koje su ipak važne odgovorna lica moraju da vode računa o osećanjima ljudi koji učestvuju u svemu tome. I to moraju da vode računa i o tome šta je nasleđe i šta je tradicija. Dakle, mi moramo da budemo, pogotovo na tako odgovornim mestima, spremni da određene svoje ukuse ili stavove ili svetonazore stavimo po strani, i da pitamo pre svega školski odbor. Ako je školski odbor rekao ovako ili onako, to je onda stvar koja je već uređena. Ako inicijativa direktorke nije prošla školski odbor i ako je to urađeno ,na njenu ruku’, onda to jeste stvar koja je urađena veoma neopreznoˮ, navodi Jovanović.

Sociolog Dalibor Petrović, ipak, smatra da je direktorka osnovne škole u Sečnju postupila na ispravan način jer se pozvala na Ustav. 

„Mi živimo u sekularnoj državi. Jedini problem je nastao onog trenutka kada je ona na društvenim mrežama, zapravo na jednoj grupi ateista izrazila jedan proaktivan stav. Čini mi se da nije bilo tog proaktivnog stava i njenog zalaganja za jednu opciju koja je drugačija, čitave ove rasprave i gungule ne bi biloˮ, ocenjuje Petrović.

Sagovornici u „Insajder debatiˮ drugačije tumače i reakciju Ministarstva prosvete. Dok predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine Dušan Kokot smatra da je ministar prosvete Branko Ružić trebalo da „izađe istog dana i kaže da nema kršenja zakonaˮ, a sociolog Dalibor Petrović da ministar „nije postupio na ispravan načinˮ, predstavnik Ministarstva prosvete Dragan Filipović i đakon Stevan Jovanović smatraju da je ministar reagovao odmah po saznanju.

Izvor: Insajder