Insajder Debata: Viza za svet (VIDEO)

Osim u generalnom stavu da "ne damo Kosovo“, partije vlasti i opozicije nemaju zajednički stav o tome na koji način Kosovo ne smemo da damo i šta taj izraz "ne damo Kosovo“ za njih znači, pokazala je Insajder debata u kojoj su argumente sučeljavali predstavnici Socijalističke partije Srbije, Srbije protiv nasilja, Narodne stranke i Socijaldemokratske stranke.

Foto: Insajder

"Kada kažemo da ne damo Kosovo znači da ne damo Ustav Srbije“, kategorična je Snežana Paunović (SPS) i odbacuje optužbe da je odgovornost upravo socijalista za zatečeno stanje najveća. 

"Niko nije od nas politički čist da deli lekcije o KiM, svi snosimo odgovornost za ovu situaciju“, kaže ona i dodaje da je, ako je odgovornosti bilo, SPS svoju cenu platio 2000. godine.

Goran Bogdanović, potpredsednik Socijaldemokratske stranke, partije bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića, preneo je deo svog ličnog iskustva kada je reč o životu Srba na Kosovu i Metohiji danas.

"Došli smo u situaciju da kao da se stidimo svog grba i svojih amblema, prekrivamo ih kad ulazimo na područje Kosova i Metohije, jer je takav dogovor postignut na žalost i mi Srbi moramo da ga poštujemo. Kad ne bi poštovali, ne bi mogli da udjemo na teritoriju KiM“, rekao je Bogdanović i naveo da se sve više Srba prijavljuje za tablice sa RKS obeležjima i da je odziv masovan.

Upitan da građanima objasni šta RKS na tablicama znači, Bogdanović je odgovorio – Republika Kosovo, ali je izbegao da odgovori na pitanje kako onda tvrdimo da "ne damo Kosovo“.

"Ja se nikada neću složiti s tim da smo dali Kosovo“, poručio je Bogdanović.

Bez pronalaženja zajedničkih tačaka u stavovima sa vladajućim SPS-om, ni same opozicione partije nisu saglasne po pitanju pristupa Francusko-nemačkom planu, te je i tu diskusiju obeležila oštra polemika – ko mora da se izjasni šta tačno ne prihvata.

"Francusko-nemački plan, kao i svaki drugi sporazum mora da dodje u skupštinu srbije, da gradjani čuju i šta je dogvoreno i da vidimo da li će skupština srbije prihvatiti ovaj ili bilo koji drugi plan. Da Skupština o svemu raspravi, da ih prihvati, da ih odbije to je civilizovano, demokratski i evropski, ako hoćete. Srbija protiv nasilja je jedinstvena po tom pitanju, jer gradjani moraju da znaju kakve posledice ima prihvatanje ili ne prihvatanje“, poručio je potpredsednik Stranke slobode i pravde Borko Stefanović.

Nezadovoljan odgovorom, Bogdanović je insistirao na konkretnom izjašnjavanju ko je za, a ko protiv pomenutog plana – bez toga da se bilo ko krije iza pristupa „ovo mi se (u planu) svidja, ovo mi se ne svidja“.

Takav odgovor je dobio od funkcionera Narodne stranke Stefana Jovanovića koji je poručio da Plan treba odbaciti "jer de facto priznaje nezavisnost Kosova“.

"Naše rešenje je da se ponovo uspostave institucije Republike Srbije na sever Kosova“, rekao je Jovanović. Upitan kako to da se uradi, kako Narodna stranka to predlaže da se realizuje, Jovanović kaže: „Prvo uspostavite institucije kao što je pravosudje, uspostavite policiju na Severo Kosova i Metohije, i te binstitucije kada se uspostave onda one imaju zadatak da zaštite srpsko stanovništvo. Preduslov za sve je da imate vrlo jasnu državnu politiku, predsednika Skupštine koji će raspisati izbore u opštinama na severu Kosova“.

"Sve bi to bilo lepo da nemamo specijalnu policiju na Severu Kosova“, odgovorio mu je Bogdanović.

Da je naša opredeljenost EU – saglasni su svi učesnici Debate, ali ne vide na isti način i put do EU. Ono što je zajedničko svima, o EU nisu uspeli da govore bez priče o politici prema rešavanju statusa Kosova.

Izvor: Insajder