Insajder Debata: “Znali smo da će do ovoga doći – niko nas nije slušao” (VIDEO)
Nema opravdanog razloga da zvanični organi od građana kriju podatke o ispravnosti vode za piće – njihova je obaveza da obaveštavaju javnost o svakom riziku i urade sve da se stanje normalizuje. Živimo u zabludi kako smo zemlja bogata vodom, nestašice su tek počele i neće stati. Ovo su upozorenja stručnjaka nakon pitanja u Insajder debati – sme li ispravnost vode da bude poslovna tajna, i ima li Srbija dovoljno vode da pokrije potrebe građana.
Penzionisana direktorka Evropskog centra za životnu sredinu i zdravlje Svetske zdravstvene organizacije dr Elizabet Paunović osvrnula se na poslednji slučaj – sakrivanja informacija Pokrajinksog zavoda za javno zdravlje da voda za piće sadrži “valjkaste crve” (nematode).
“Radi se o velikom vodovodu, novosadskom, radi se o iskusnim ljudima i nije bilo nikakvog razloga da se to ne sanira uz pravo obaveštenje, da ne bi nastupila panika u javnosti. To je jedini pravi pristup koji i naše zakonodavstvo preporučuje i sve međunarodne konvencije - podaci koji su vezani za štetnosti, potencijalne štetnosti iz životne sredine, bilo da se radi o kvalitetu vode za piće, kvalitetu vazduha, izloženosti hemikalijama i tako dalje, ti podaci i po Arhuskoj konvenciji moraju biti javni”, upozorila je dr Paunović.
Istovremeno, ekspertkinja za sanitarnu ekologiju Slađana Mladenović iz Zavoda za javno zdravlje u Valjevu upozorava da praksa na koju se pojedini građani odlučuju (u slučaju Sremske Mitrovice, ali i drugih naseljenih mesta) da sami nose uzroke vode za piće na analizu, sobom nosi dodatne rizike.
“Jako je bitno kako se voda uzima na analizu. Kakva je posuda u kojoj se nosi. Sve to zvuči banalno, ali nestručnim rukovanjem dovodimo u pitanje i kvalitet vode i samo uzorkovanje. To moraju da rade stručne službe i nadležne institucije”, rekla je.
Nekadašnji gradski sekretar za zaštitu životne sredine, dipl.inž. hidrogeologije Branislav Božović kao problem navodi i vodu koja je građanima dostupna preko javnih česama.
“Distribucija te vode je jedan veliki znak pitanja. Evo, u mom delu grada postavljena je neka skulptura od kamena sa malim česmicama, gde curi voda. Majke sa decom tu dolaze i deci daju vodu. Ja onda prilazim kao građanin i kažem, nemojte, molim vas, na ovu česmu sleću golubovi. Ja volim golubove, oni su lepi, divni golubovi, ali golubovi su leteći pacovi I prenose niz bakterija. A grad je pun takvih česama. Kako se to onda zove? To je neodgovornost, i to onih koji o tome odlučuju”, kaže Božović.
Profesorka Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Gordana Subakov Simić kao jednu od naših zabluda navodi uverenje da je Srbija bogata vodom.
“Srbija ne spada u zemlje bogate vodom. Mi smo zemlje sa srednjom količinom raspoložive vode i to nam već ukazuje da moramo voditi računa i kako upravljati vodnim resursima. To na najvišem nivou, znači na nivou ministarstva, mora ozbiljno da se tome pristupi. Pogotovo sada kada se suočavamo sa nestašicama. Deset godina mi pričamo o tome, evo, sad se to i dešava. , Znali smo da će do ovoga doći, ali niko nas nije slušao. Znamo da će biti nestašica vode na i ovo je tek početak. Ko zna šta nas sve čeka i sledeće godine i kako će to izgledati”, kaže prof. dr Gordana Subakov Simić. Kao uzroke ne vidi samo susu, nego i zagađenje vodotokova.
“Trenutno u Srbiji se samo prečišćava devet posto otpadnih voda. Govorimo o komunalnim otpadnim vodama. Pa zamislite to – na deset kuća, samo jedna prečišćava, devet kuća vraća otpadne vode u reke, u zemlju, u vodu, preko ovih septičkih jama, koje nisu zatvorene. Industrijske otpadne vode su priča za sebe i to je vrlo ozbiljnija stvar nego što su komunalne otpadne vode”, upozorava.
Zastarela infrastuktura, cevi koje su starije od 100 godina, mnogo improvizacije i nedostatak obrazovanog kadra u velikim vodovodnim sistemima – deo su problema, saglasni su učesnici Debate. Oni, ipak, navode da Batut, kao i druge institucije javnog zdravlja imaju kvalitetne stručnjake i da poverenje u sistem neće vratiti stavljanje oznake “poslovna tajna” već transparentnost i “prava informacija od pravih ljudi”.
Izvor: Insajder