Insajder dokument: Iza zidina

Izgradnja fabrika i otvaranje novih radnih mesta doprineće boljem standardu građana i bržem privrednom razvoju zemlje – gotovo su identična obećanja svake vlasti već dvadeset godina. Istovremeno, to je i opravdanje za novac koji se već 16 godina izdvaja iz budžeta za privlačenje stranih investicija. I to ne bi bilo sporno da se nije dešavalo i to da kada istekne period davanja državne pomoći, investitor zatvori fabriku, napusti zemlju, a radnici ostanu bez posla.

Radnici na gradilištu fabrike "Linglong" u Zrenjaninu. Foto: Insajder
Radnici na gradilištu fabrike "Linglong" u Zrenjaninu. Foto: Insajder

Pored subvencija iz budžeta, i međudržavni sporazumi omogućavaju brojnim stranim investitorima, ne samo da dobijaju novac iz budžeta, već i da posluju u Srbiji po svojim pravilima jer, kada su u pitanju međudržavni sporazumi – suspenduju se domaći zakoni. 

Primer koji je po svemu bitno drugačiji od svega što smo do sada imali prilike da vidimo jeste izgradnja kineske fabrike guma Linglong u Zrenjaninu. Zbog te fabrike i angažovanja radnika iz Vijetnama -  više međunarodnih organizacija, ali i Evropska unija i Amerika u svojim izveštajima zahtevaju od nadležnih institucija u Srbiji da ispitaju da li su radnici koji su angažovani na izgradnji kineske fabrike u Zrenjaninu bili i žrtve trgovine ljudima. 

Čitav deo zrenjaninske industrijske zone u kom se gradi fabrika – praktično je zabranjena teritorija i predstavlja državu u državi. Tamo važe neka posebna pravila.

Izvor: Insajder