„Insajder dokument” tokom 2022. godine: Novinari „Insajdera” su i ove godine istraživali teme koje su značajne za građane (VIDEO)
Tokom 2022. godine u serijalu „Insajder dokument” istraživali smo zbog čega iza zidina kineske fabrike Linglong važe posebna pravila, šta je sve mutno u zrenjaninskoj vodi i ugovorima oko njenog prečišćavanja, zbog čega je već 18 godina misterija šta se dogodilo u tajnom vojnom objektu Karaš na Topčideru. Analizirali smo kako je arhiviran slučaj nelegalnog rušenja u Hercegovačkoj, koliko smo daleko od odluke o izgradnji nuklearne elektrane, zbog čega u nacionalnim parkovima cveta divlja gradnja i zašto se u Vranju godinama sa strahom izgovara ime lokalnog moćnika Dejana Nikolića Kantara.
Insajder dokument: Iza zidina
Izgradnja kineske fabrike Linglong u Zrenjaninu projekat je koji - po svemu što se tamo dešava - predstavlja državu u državi u kojoj važe neka posebna pravila. Fabrika je kineska, ali je većina radnika iz Vijetnama. Ispostavilo se da su mnogi od njih obmanuti i pre dolaska u Srbiju. Radnicima su oduzeti pasoši, ograničena sloboda kretanja i nisu imali mogućnost da se vrate kući. Nevladine organizacije iz Srbije zahtevaju od tužilaštva da istraži da li je bilo nezakonitog lišavanja slobode, pa i trgovine ljudima. Te odgovore očekuju i međunarodne organizacije.
Insajder dokument: Slučaj Gardisti - 18 godina bez istine
Već 18 godina misterija je šta se dogodilo u tajnom vojnom objektu Karaš na Topčideru. Niko ne stavlja tačku na slučaj stradanja dvojice gardista, Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića, 5. oktobra 2004. godine. Istraga o stradanju dva mlada vojnika koja su život izgubila služeći državi, do danas nije ni počela. Isti dokazi, isti slučaj, a dve različite tvrdnje. Nezavisna komisija tvrdi da ih je ubila treća osoba, vojna komisija da je jedan vojnik ubio drugog pa počinio samoubistvo. I dok roditelji ubijenih gardista čekaju pravdu, tužilaštvo već godinama drži slučaj u fazi predistrage.
Insajder dokument: Pravda na kantaru
Zastrašivanja, lomljenje izloga, zazidavanje prozora, pretnje advokatima, policajcima, novinarima… paljenje automobila, fizički obračuni, nelegalno klađenje, bomba ispod automobila. Svi ovi događaji povezani su sa čovekom koji se zove Dejan Nikolić Kantar. Čovek čije se ime, iz straha, ne pominje. Postoji samo jedna njegova fotografija, ali u Vranju svi znaju ko je Kantar. Na meti su se ovog puta našli novinari OK radija u Vranju. I to samo zbog toga što su odlučili da nadležnima prijave nezakonitu gradnju. Ovaj slučaj, međutim, otvorio je Pandorinu kutiju. Kako je lokalni moćnik, iako nema poluge vlasti, dobio poluge moći – otkrivamo u dve epizode Insajder Dokumenta: Pravda na kantaru.
Insajder dokument: Šta je mutno u zrenjaninskoj vodi?
Zbog povećane koncentracije kancerogenog arsena, voda iz gradskog vodovoda u Zrenjaninu zabranjena je za upotrebu već 18 godina. Za to vreme, u poslovima oko prečišćavanja zrenjaninske vode, uz neispunjena obećanja gomilali su se primeri zloupotreba i nemara. Za sumnjive tendere, nezakonite ugovore, neosnovano trošenje budžetskog novca do danas niko nije odgovarao.
Insajder dokument: Nezaštićena priroda i zaštićeni graditelji
Nacionalni parkovi svuda u svetu, pa i u Srbiji posebno su zaštićeni jer spadaju u nacionalno dobro. U Srbiji međutim zakon ni tu ne važi jednako za sve. I pored krivičnih prijava, dokaza o zloupotrebama, zaključaka državnog revizora da se nacionalni parkovi uništavaju - situacija na terenu je nepromenjena. Gradi se i dalje – i gde sme i gde ne sme. Nelegalna gradnja u zonama nacionalnih parkova nekada je bila incident. Poslednjih godina postaje pravilo.
Insajder dokument: Nuklearna elektrana u Srbiji - između ne i možda
Ruska invazija na Ukrajinu stavila je u fokus i pitanje energetske stabilnosti. Ništa više, kažu lideri ne samo Evrope, nego i sveta, nije ni izvesno, ni garantovano. Da bi bilo – bar kada je energetska nezavisnost u pitanju – sve češće se, kao jedno od rešenja, pominje izgradnja nuklearne elektrane. Srbija, energetski stabilna, ali bez dovoljno energenata - u tom paradoksu ogleda se i pitanje hoće li vlast izabrati nuklearne elektrane kao potencijalno rešenje. Jedni su glasniji od drugih, ali odluka će morati da se donese - jedino je izvesno. Koliko smo daleko, ili zapravo blizu odluke o izgradnji nuklearne elektrane?
Insajder dokument: Savamala - Godina rušenja i godine zataškavanja
U noći između 24. i 25. aprila 2016. godine – bez rešenja o rušenju nepoznate maskirane osobe bagerima su porušile privatne objekte. Policija te noći nije zaštitila građane, nepoznate osobe sprečavale su slobodno kretanje građana, parking servis pomerao je automobile kako bi obezbedio nesmetan prolaz za bagere za koje se, ni do danas, ne zna čiji su. Đubretari u Hercegovačkoj nisu odnosili smeće, kao što su svake prethodne večeri radili.
Za sve ovo na kraju je, zvanično, kriv i odgovoran samo šef noćne smene u policiji - Goran Stamenković. On je priznao krivicu i dobio uslovnu kaznu zatvora od pet meseci. Ispostavilo se da je u pitanju bila usluga za uslugu. Stamenković je priznao krivicu, a država mu je, iako nije po zakonu, legalizovala objekat koji je sagradio privatno u Mirijevu. Kada je kasnije podneta prijava protiv njega za drugi nelegalni objekat, Stamenković je odlučio da tužilaštvu otkrije, kako tvrdi, istinu da je ceo slučaj - ko je naredio i organizovao rušenje u Hercegovačkoj - vrh tadašnjeg MUP-a zataškao. Tužilaštvo, međutim, nije ispitalo njegove nove navode, predmet je arhiviran, odgovorni u celom lancu komandovanja nisu otkriveni, a istina je ipak, po mnogo čemu, jasna.
Izvor: Insajder