Isak Vorgučić o godišnjici sukoba u Banjskoj: Ne može niko da priča da se nije znalo i da oni nemaju podršku u tome što su radili (VIDEO)
Direktor RTV Kim u Čaglavici Isak Vorgučić rekao je u emisiji "Marker" na Insajder televiziji da se situacija za Srbe na Kosovu "drastično promenila" posle sukoba u Banjskoj, da se posledice osećaju i godinu dana nakon tog događaja, te da vlast u Prištini dovlači specijalnu policiju na sever KiM pod izgovor da želi da spreči neki eventualni budući napad. Kaže i da su Srbi izgubili poverenje u vlast u Beogradu.
Isak Vorgučić kaže za Insajder da se 24.septembra 2023godine seća vrlo živo.
"Na sreću se to završilo brzo i tokom dana, ali posledice osećamo i dan-danas. Glavna posledica je to da mi više ne možemo da se žalimo, u toj meri, na vlast u Prištini za dovlačenje specijalnih snaga na sever KiM. Danas je premijer Aljbin Kurti, prilikom otvaranja ulice poginulom policajcu Afrimu Bunjaku u Banjskoj, rekao u obraćanju na srpskom da je to što su oni prethodno dovlačili i otvarali baze specijalne policije na severu Kosova sprečilo da se taj sukob proširi i da traje duže nego što je trajao, te time nalazi i opravdanje za takvu akciju. Nakon Banjske nemate više glasova u toj meri koji kažu – šta će specijalna policija na severu. Kurti ima opravdanje, kaže – moram da spečim neki eventualni budući napad. Zato i kontrolišu automobile, maltretiraju ljude... To im je izgovor za to", rekao je Vorgučić.
On navodi da Banjska nije prvi sukob između Srba i Albanaca, da je takvih vrsta sukoba bilo i devedesetih godina, te da svako ima svoju verziju dešavanja.
"Ono što nas iskustvo i istorija na neki način uče jeste da na kraju svako ima svoju verziju događaja, svako ima svoje heroje, svoje teroriste i svi su izgledi da će se tako završiti i sa ovim slučajem", rekao je on.
Nemoguće da se nije znalo i da nisu imali podršku
Specijalno tužilaštvo Kosova je 11. septembra ove godine podiglo optužnicu protiv Milana Radoičića i 44 osobe. Njima se na teret stavlja izvršenje terorističkog dela, teška dela protiv ustavnog poretka i bezbednosti Kosova, omogućavanje i finansiranje izvršenja terorizma i pranje novca. Istovremeno, u Beogradu je istraga protiv Radoičića još u toku.
Vorgučić ocenjuje da je istraga u Prištini dugo trajala, dodajući da je moguće da će se i u Srbiji podići optužnica nakon što se završi istraga, ali nije siguran da li će se to zaista voditi onako kako bi trebalo, pre svega nepristrasno.
Kako kaže, neverovatno je da učesnike sukoba u Banjskoj srpski organi nisu primetili ako ne prilikom ulaska na teritoriju Kosova i unošenja naoružanje, onda nakon što su pobegli iz Banjske, kada su opet prošli prelaze i verovatno se na putu susretali sa srpskom policijom.
"Na kraju je deo njih završio u bolnici u Novom Pazaru, gde su bili obezbeđivani. Ne može niko da priča da se nije znalo i da oni nemaju podršku u tome što su radili", rekao je on.
Upitan ima li Milan Radoičić sada uticaj na Srbe na severu KiM, s obzirom da više tamo ne sme da boravi, Vorgučić je kazao da ne samo Radoičić, nego više niko nema uticaj na te ljude.
"Oni su potpuno izgubili poverenje, pre svega, u vlasti u Beogradu. Poverenje u Prištinu nisu imali ni pre toga. Neko vreme ubeđivanje iz Beograda da treba da se integrišu i da osnuju Zajednicu srpskih opština ih je držalo da imaju poverenje u Srpsku listu, sada je i to potpuno poljuljano, Srpske liste više nema nigde, ona se ne zalaže za taj narod na onaj način na koji bi oni očekivali. A Radoičić na Kosovo ne sme da uđe i više i nemaju neke osnove za te kriminalne aktivnosti na Kosovu, pa stoga ne mogu da vrše uticaj na te ljude", rekao je sagovornik "Markera".
Prema njegovim rečima, to što niko na te ljude na severu KiM nema uticaj nije dobro na neki način.
"Trebalo bi da imaju barem neku vrstu uporišta - naravno ne kriminalnu i naravno ne onu koja je dirigovana, nego da imaju neke autentične glasove i da se zauzimaju za svoja prava i za specifičnost koja je na severu Kosova, koja nije ista kao u Gračanici. Tamo je kompaktna teritorija, naseljena Srbima i oni bi morali da imaju pravo na neki određeni veći stepen autonomije i upravljanja tim delom teritorije", kaže on.
Da li je Beograd nakon Banjske morao da pravi ustupke?
Vorgučić je komentarisao i tvrdnje da je Beograd u pregovorima o Kosovu, nakon Banjske, bio primoran na ustupke, poput onog da dozvoli korišćenje kosovskih RKS registarskih tablica, za koje se ranije tvrdilo da ih neće prihvatiti.
"Moguće da to ima određene veze, da je Beograd na taj način želeo da ublaži svoju očiglednu grešku. Međutim, to dozvoljavanje RKS tablicama da se kreću po Srbiji išlo je, pre svega, u prilog kosovskim Srbima južno od Ibra, koji kosovske tablice imaju još od 2008/2009. i konačno od 2016. kada više nisu mogle da se koriste druge tablice, čak ni KS, nego samo RKS. To što se u Srbiji često gleda kao ustupak, zapravo je ustupak normalnijem životu kosovskih Srba, koji su, bez obzira na sve poteškoće, ipak odlučili da ostanu da žive na Kosovu", kazao je Isak Vorgučić.
Izvor: Insajder