Iskopavanje litijuma: Između želja i studija (VIDEO)

Tačka stavljena na projekat iskopavanja litijuma u dolini Jadra za manje od godinu dana, po svemu sudeći, pretvorila se u zarez. Sada se već može reći da ne prođe ni dan a da neko od predstavnika vlasti ne pomene da je iskopavanje litijuma šansa za Srbiju. U međuvremenu niko ne daje odgovor na pitanje da li bi šteta bila veća od koristi.

Foto: Insajder

Jedni u klin , drugi u ploču. Kako je počela, tako je, nakon kratke pauze, i nastavljena javna debata o tome hoćemo li ili nećemo Rio Tinto i rudnik litijuma. 

„Sigurno nećemo odustati od borbe. Na kraju krajeva oni moraju fizički da dođu tamo nešto da rade a to nećemo dozvoliti po cenu života“, poručio je Nebojša Petković, iz udruženja „Ne damo Jadar“ u razgovoru za N1. 

 Sa druge strane, predstavnici vlasti gotovo svakodnevno govore o isplativosti projekta na koji je Vlada Srbije u januaru ove godine, nakon protesta građana, stavila tačku.  

Nakon ministara u Vladi, o isplativosti tog projekta, u prethodna dva dana je govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. 

„Ja sam sebe proglasio za najglupljeg predsednika na svetu u danu kada sam prihvatio da Vlada donese odluku da odustane od litijuma. Tako smo postali jedinstvena zemlja, ne postoji nijedna druga zemlja u svetu, koja je takvom glupošću može da se pohvali“, rekao je predsednik 28. novembra za TV Pink. 

„Ovde prave litijumske baterije, a mi zabili kao nojevi glavu u pesak i kažemo ne, mi ćemo da živimo od tri kila cveća. To je ok, ali ne može cela zemlja od toga da živi“, ponovo se teme dotakao 29. novembra prilikom posete Norveškoj gde su energetika i obnovljivi izvori glavne teme.  

Da li je bilo glupo što smo pristali na projekat, što smo stavili tačku ili što ćemo sa projektom po svemu sudeći nastaviti nije stvar mišljenja, pa makar to bilo i mišljenje predsednika države. 

To može da pokaže samo Studija uticaja na životnu sredinu. Da bez toga nema dalje obećavali su i predstavnici vlasti.   

“Oni su u postupku dakle izrade Studije uticaja na životnu sredinu koja treba da se završi do juna ove godine. Naravno, dok se Studija uticaja na životnu sredinu ne završi, dok se ne završi javna rasprava o toj Studiji uticaja neće biti donete nikakve finalne odluke o daljem toku tog projekta”, obećala je između ostalog i premijerka Srbije Ana Brnabić 25. Februara 2021. Godine prilikom obraćanja poslanicima u Skupštini Srbije.  

Studije uticaja za sada nema jer je stavljena tačka. U međuvremenu je list “Vreme” objavio Interni dokument kompanije Rio Tinto, koji pokazuje da je završena preliminarna studija uticaja u kojoj se navode brojni mogući negativni efekti rudnika litijuma na životnu sredinu.  

Ovo je potvrdilo sumnje koje su u javnost iznosili stručnjaci, koji su o projektu govorili za i serijal Insajdera „Potraga za blagom bez pravila“. 

“Kada vi pogledate i samu tehnologiju kako se iz tako jednog minerala dobija i litijum i bor, da su potrebne velike količine sumporne kiseline… Zatim u samom ležištu postoje velike količine slane vode, fosilne, sa kojom isto tako treba da se izborimo. Šta ćemo sa njom? Ne možemo nju da puštamo u Jadar, bez obzira što je ona, na prvi pogled, čista”, između ostalog je upozoravao Vladimir Stevanović, profesor Biološkog fakulteta i predsednik Odeljenja hemijskih i bioloških nauka Srpske akademije nauka i umetnosti.   

Ovo je jedan od razloga što argument predstavnika vlasti da litijum iskopavaju i razvijene zemlje zahteva dodatno objašnjenje. Naime, litijum se svuda nalazi u drugačijoj formi. U Srbiji je otkriven kao jedan od elemenata minerala Jadarit, kakav ne postoji nigde više u svetu. 

Tačnije, kako su svojevremeno, kada je pronađen Jadarit, utvrdili stručnjaci britanskog muzeja, u Srbiji je litijum u formuli kriptonita-smrtonosnog jedinjenja, koje je jedini moglo  da zaustavi Supermena. 

Izvor: Insajder