Istraga ubistva Danke Ilić: Greške se gomilaju, ministar ćuti (VIDEO)
Mesec dana od nestanka dvogodišnje Danke Ilić, za čiju su smrt osumnjičena dvojica radnika borskog Vodovoda, javnosti se ne saopštava ko je kriv za brojne propuste u istrazi. Devet dana posle nestanka deteta i hapšenja dvojice osumnjičenih za njeno ubistvo, ministar unutrašnjih poslova je na vanrednoj konferenciji za medije ocenio da je policija uradila ogroman posao. I više se nije oglašavao. A javnost zaslužuje odgovore na brojna pitanja, jer su se u međuvremenu greške - nagomilale.
Pitanja je mnogo, a praksa institucija da ćutanjem sakrivaju svoje propuste, greške, pa čak i najteža krivična dela - je nastavljena, i to u slučaju u kojem je istina - zbog dvogodišnjeg deteta, njene porodice, i javnosti - jedino važna. Po cenu bilo čije krivične i moralne odgovornosti, ne samo krivaca, već i onih koji te krivce očigledno štite - ćutanjem.
A greške su pravljene od dana nestanka devojčice, 26. marta, kada je policija - umesto da obezbedi mesto na kojem je počinjeno krivično delo i pristup dozvoli samo forenzičarima koji bi došli do tragova važnih za istragu - u potrazi za Dankom Ilić angažovala druge spasilačke službe, pa i meštane.
Posle te greške, usledili su propusti: 27 sati od prijave nestanka Danke Ilić policija je obustavila potragu, uz objašnjenje da dotadašnji rezultati ukazuju na to da devojčica nije na pretraženom području od deset kvadratnih kilometara. A onda je potraga nastavljena i na toj, i na drugim lokacijama. Danas, nema organizovane potrage za telom devojčice.
Najveću pometnju u celom slučaju uneo je snimak koji je 31. marta u Beču napravio jedan srpski državljanin, sumnjajući da je na njemu Danka u društvu dve rumunske državljanke. Tek je taj snimak razotkrio da je sistem Amber alert, odnosno Pronađi me, koji je u slučaju Danke Ilić aktiviran prvi put u Srbiji, u stvari, bio aktivan samo 24 sata, i da je, zbog toga, snimak iz Beča upućen ne na taj sistem za brze informacije, već na zvanični sajt MUP-a, na koji je reagovano sa zakašnjenjem od deset sati.?
Da su uhapšena dvojica osumnjičenih za ubistvo deteta, ministar unutrašnjih poslova objavljuje 4. aprila, uz napomenu da imaju i priznanje jednog osumnjičenog – Dejana Dragijevića. Priznanje je, kako je tvrdio, uz dokaze sa baznih stanica i GPS-a sa službenog vozila osumnjičenih, dovoljno da se podnese krivična prijava za teško ubistvo, uprkos tome što telo devojčice nije nađeno.
[related-content]
Javnost je u tom momentu zbunjena informacijom kako osumnjičeni Dejan Dragijević priznaje zločin, ali ne kaže gde je telo devojčice. Dva dana kasnije, policijska akcija u kojoj su uhapšeni brat i otac Dejana Dragijevića, trebalo je da odgovori upravo na to pitanje, jer su obojica osumnjičena za prebacivanje tela deteta na drugu lokaciju. Ta akcija je završena nasilnom smrću Dejanovog brata Dalibora u borskom pritvoru. MUP je tada, pozivajući se na izveštaj mrtvozornika, saopštio da je Dalibor umro prirodnom smrću da bi, 18 dana kasnije, odnosno prošlog četvrtka, zaječarsko Tužilaštvo indirektno saopštilo da je reč o nasilnoj smrti. Danas je poznato samo da će se time ko je kriv za smrt Dalibora Dragijevića u pritvoru baviti - Više tužilaštvo u Nišu.
Šta za sve to vreme radi Sektor za unutrašnju kontrolu MUP-a, jedini koji je pod direktnom nadležnošću ministra policije, i koji bi već morao da utvrdi sva dešavanja u borskom pritvoru, javnost ne zna. Ćute i ministar, i načelnik tog sektora. Krivaca nema, nema odgovornih, iako ima i krivice i grešaka i propusta. U celom slučaju, zbog moralne odgovornosti, ostavku je do sada podneo samo direktor borskog vodovoda, u kome su radila dvojica osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić.
Sudbina Danke Ilić u senci brojnih propusta
Greške, propusti i neutvrđivanje krivaca za nasilnu smrt jednog osumnjičenog u pritvoru, kao i laž da je u pitanju prirodna smrt, bacili su u senku zločin i sudbinu dvogodišnje devojčice, koja je nestala pre tačno 34 dana.
Dvogodišnja Danka Ilić nestala je 26. marta u Banjskom polju. Njen nestanak je policiji prijavila majka, koja je izjavila da je devojčica nestala iz dvorišta dok je ona otišla do automobila po vodu. Sa njima je tada bio i Dankin brat. Ubrzo je, na poziv supruge došao i Dankin otac.
Policija je organizovala potragu. Angažovano je 500 policajaca. Slika nestale devojčice stavljena je i u bazu Interpola. Sa brojnim teorijama o zločinu, u kojima je čak optuživana i porodica nestale devojčice, brojni tabloidi su pali na ispitu profesionalnosti. Borba za klikove pokazala se važnijom od sudbine deteta.
A šta se desilo sa Dankom, policija je otkrila hapšenjem dvojice osumnjičenih – Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića, radnika borskog vodovoda, koji su 26. marta u Banjskom polju bili na službenoj intervenciji. Prateći kretanje njihovih mobilnih telefona i GPS signala službenog vozila, policija je utvrdila da su oni tog dana vozilom udarili devojčicu, koja je iz dvorišta izašla na ulicu. Potom su je stavili u gepek.
Pozivajući se na priznanje uhapšenog Dejana Dragijevića, policija tvrdi i da je devojčica posle udarca bila živa, ali da ju je, kada se devojčica probudila, zadavio. Na izlasku iz sela susreo ih je otac Danke Ilić koji ih je pitao da li su videli devojčicu, što su njih dvojica negirali.
Obojici osumnjičenih je, posle hapšenja, određen jednomesečni pritvor. Posle njihovog hapšenja, policija je nekoliko dana pretraživa brojne lokacije u okolini Bora u potrazi za telom Danke Ilić. Bezuspešno. Sve dalje mere sada su u nadležnosti Višeg tužilaštva u Zaječaru.
Izvor: Insajder