Istraga zločina u Banjskom polju: Osumnjičenima može da se sudi i bez tela ubijene devočice (VIDEO)
Nedelju dana traje potraga za telom dvogodišnje Danke Ilić u Boru. Jedan od osumnjičenih za ubistvo je priznao zločin, ali se, kako kaže, ne seća gde je - dva dana po ubistvu - prebacio telo deteta. Razlog za to može da se traži u uverenju osumnjičenog da mu se, bez nađenog tela, neće suditi za ubistvo. Telo žrtve jeste važan dokaz, međutim, i bez tela, okrivljeni mogu da budu optuženi i proglašeni krivim za ubistvo!
Sedmi dan od hapšenja osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić pripadnici Uprave kriminalističke policije iz Beograda i Bora pregledaju okolinu kuće osumnjičenog Dejana Dragijevića koji je, na saslušanju u Tužilaštvu, priznao zločin. Telo, koje je jedan od glavnih dokaza u krivičnim postupcima svake sumnjive smrti, naročito kada je reč o ubistvu, još nije nađeno.
Pitanje da li i bez tela žrtve može da se sudi za ubistvo, postavilo se i 2021. kada je uhapšena kriminalna grupa Veljka Belivuka, kojima se danas sudi za sedam ubistava, a da pritom nijedno telo njihovih žrtava nije nađeno. Nađena je, međutim, mašina u kojoj su optuženi mleli tela ubijenih, zatim poruke sa Skaj aplikacije kojima optuženi dogovaraju zločine, slike žrtava pre i posle ubistva, a obezbeđeni su i svedoci okrivljeni.
Pravni stručnjaci su još tada tvrdili da i bez tela žrtve, presudom, okrivljeni može da bude proglašen krivim za ubistvo, ukoliko sud donese takvu ocenu na temelju ostalih dokaza. Ti dokazi mogu da budu iskazi svedoka, svedoka okrivljenih, određeni tragovi i predmeti krivičnog dela, DNK analize, fotografije, video-materijal... Sve dokaze sud ceni pojedinačno, ali i u međusobnoj vezi, jer u savremenom krivičnom postupku nikada nijedan dokaz nije ekskluzivnog karaktera. Pa ni telo.
Obdukcija tela, nalaz i mišljenje veštaka sudske medicine - na sudu imaju snagu dokaza. Govore o vremenu i mestu smrti, načinu izvršenja ubistva, tragovima koje su ostavile ubice.
Doktor Đorđe Alempijević, direktor Instituta za sudsku medicinu kaže da je sudska medicina samo jedan deo kockica istrage i sudskog postupka.
"Tu postoji i lice mesta, tragovi, policija ima svoje druge kriminalističke tehnike, od toga ko je bio u toj zoni sa mobilnim telefonima, do sistem vodeo nadzora po ulicama. Sve se to sklapa u jedan logički mozaik, kaže doktor Alempijević.
Činjenicu da telo dvogodišnje Danke Ilić nije nađeno, pravni stručnjaci ocenjuju kao otežavajuću okolnost za sudski postupak, ali ne i okolnost koje neće dovesti do osuđujuće presude. Za osuđujuću presudu su, kažu, potrebni dokazi koji potkrepljuju priznanje jednog osumnjičenog.
Advokat Aleksandar Milosavljević, bivši specijalni tužilac kaže da puko priznanje osumnjičenog ne može biti jedini dokaz u krivičnom postupku.
Državni sekretar MUP-a Željko Brkić danas kaže da policija nije sve dokaze ni saopštila javnosti, ali da dokaze koje imaju osumnjičene dovode u direktnu vezu sa teškim ubistvom, i potkrepljuju priznanje jednog osumnjičenog.
Izvor: Insajder