Istragu u slučaju zloupotreba u EPS-u koče veštaci (VIDEO)

Sklanjanje tužiteljke sa predmeta koji je u završnoj fazi, demanti tužilaštva, protesti na kojima se tvrdilo da je reč o političkom pritisku na pravosuđe, i tvrdnji nadležnih da problem u istrazi neće biti to što postupajuća tužiteljka više ne radi na slučaju. Devet meseci kasnije, sumnje na malverzacije od oko 7,5 miliona dolara u EPS-u i dalje nemaju rasplet – a osumnjičeni ga čekaju na slobodi!? Istraga još nije završena, a sudeći prema onome što je Insajderu rečeno u Tužilaštvu, trenutno sve koče veštaci.

Više javno tužilaštvo Foto: Srđan Ilić

Zbog sumnje da su nezavršene radove overili, potpisali i platili - kao da su završeni - i tako oštetili EPS za oko 7 i po miliona dolara, krajem februara je privedeno šest osoba po nalogu Višeg tužilaštva.  

Tužiteljka Bojana Savović, koja je slučaj dovela gotovo do kraja – odnosno naredila njihovo privođenje, sklonjena je tada sa predmeta i premeštena u drugo odeljenje. Tužilaštvo je tada navelo i da je odugovlačila slučaj koji, iako ga sada vodi druga tužiteljka, do danas nema epilog. Naime, devet meseci od privođenja šestorice osumnjičenih Tužilaštvo ne podiže optužnicu; tvrdi da je istraga u završnoj fazi, a da okončanje završnih dokaznih radnji koče veštaci.

Kako navodi Više javno tužilaštvo u odgovoru Insajderu, kombinovana ekonomsko-finansijsko-građevinsko-tehničko veštačenje zahtevano je još 9. juna ali odgovor na tu naredbu tužilaštva još nije stigao.

"Povodom te naredbe, veštacima je upućena i urgencija sa upozorenjem u vezi sa zadatim rokovima“, dodaje Više javno tužilaštvo u odgovoru Insajderu.

Uprkos tome što je prošlo šest meseci od kada je podnet zahtev veštacima, pa i činjenici da je upućena urgencija – odgovora nema, a samim tim ni konačne odluke nove tužiteljke.  Da sklanjanje tužiteljke Savović sa slučaja na kojem je radila godinu i po neće predstavljati problem, i da je reč o redovnoj proceduri koja nije u vezi sa slučajem EPS – tvrdili su nadležni početkom godine, a smenjena tužiteljka sumnjala da je razlog smene upravo taj predmet.

"Mi, tužioci, navikli smo da iznosimo ono za šta imamo dokaze. Tako da, iako sam uverena da se nešto desilo iz određenih motiva, neću to iznositi jer nemam dokaze. Verujem da postoje motivi da ovako važne predmete u Odeljenju za borbu protiv korupcije ne rade ljudi koji u prethodnom radu nisu pokazali neku bespogovornu poslušnost", rekla je Bojana Savović gostujući u Insajder intervjuu u aprilu ove godine.

Predmet je od Bojane Savović preuzela tužiteljka Brankica Marić koja je u razgovoru za Insajder tada tvrdila da to što postupajuća  tužiteljka koja je prikupljala dokaze ne saslušava uhapšene – ne predstavlja problem za istragu.

Brankica Marić: Kako da vam kažem kvalitet dokazne radnje saslušanja osumnjičenih će sutra kao jedan od dokaza da ceni sud. 

Insajder: Ako dođe do suda

Brankica Marić: I da vam kažem još jednu stvar ono što javnost treba da zna - predmeti bilo kog tužilaštva pa i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i bilo kog odeljenja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu to su tužilački predmetu u kojima se zastupa i štiti javni interes.

Danas, Više tužilaštvo u odgovoru Insajderu navodi i da je, pored veštačenja koje čeka već šest meseci, u istrazi preduzeto još tačno 100 dokaznih radnji! Među njima je i saslušanje svedoka. Da su u tom postupku svi saslušani saznalo se početkom septembra jer je sudija Višeg suda, uz dozvolu tužioca, privedenima ukinuo pritvor! Među uhapšenima, pored zaposlenih u EPS-u, našli su se i bivši direktori privatnih kompanija među kojima i nekadašnji direktor lazarevačke firme “Bauvezen”. Kako je pokazalo istraživanje Insajdera, upravo ta firma - uprkos negativnim ocenama koje su joj dale državne institucije - od države je godinama dobijala poslove. Radila je za Puteve Beograd, Opštinu Majdanpek i Grad Loznicu, Gradsko - saobraćajno preduzeće, Direkciju za građevinsko zemljište… Danas je u stečaju, a odluku Višeg tužilaštva o slučaju zloupotreba u EPSu osumnjičeni čekaju na slobodi.

Izvor: Insajder