Istragu ubistva advokata Miše Ognjanovića delom vodi i Sektor unutrašnje kontrole: Za rasvetljavanje zločina policija čeka podatke sa “Skaja” (VIDEO)

Prošle godine procesuirano je 28 organizovanih kriminalnih grupa. To je, kao najvažniji rezultat borbe protiv organizovanog kriminala, saopšteno na godišnjoj konferenciji MUP-a. Na pitanja novinara, za razliku od prethodnih godina, nije odgovarao ministar, već načelnici policijskih uprava. Nedostajao je samo direktor policije, koga Srbija nema duže od godinu dana.

Foto: Insajder

Time što konkurs za izbor direktora policije nije raspisan godinu dana od penzionisanja prethodnog direktora, nije prekršen nijedan propis, kažu u MUP-u. Ne znaju  da li će se menjati uslovi konkursa, po kojima bi za direktora mogli da konkurišu ne samo pripadnici MUP-a, već i drugih bezbednosnih službi.

Željko Brkić, državni sekretar MUP-a rekao je danas da će “kada bude doneta odluka ko će biti direktor policije, Ministarstvo o tome obavestiti Vladu”.

“A da li će biti promena uslova konkursa je pitanje na koje sada ne mogu da dam odgovor”, rekao je Brkić. 

Kao najveći uspeh u prošloj godini, u policiji navode hapšenje 193 osobe osumnjičene da su članovi organizovanih kriminalnih grupa. Dve grupe se terete za teška ubistva, deset za trgovinu narkoticima, šest za privredni kriminal, pet za krijumčarenje ljudi, tri za visoko-tehnološki kriminal i dve za prostituciju.

Brkić je posebno istakao hapšenje kriminalne grupe čiji je organizator Darko Šarić i hapšenje 20 pripadnika kriminalne grupe takozvanih Vračaraca.

Na pitanja Insajdera – šturi odgovori

Na većinu pitanja “Insajdera” o aferama koje su poslednjih godina potresale MUP, kao i o vezama pojedinaca iz MUP-a sa organizovanim kriminalom, načelnici policije su se u odgovorima pozivali na tužilaštvo. 

Kada je u pitanju prisluškivanje predsednika Srbije, koje je još u predistražnoj fazi, zamenik načelnika Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić kaže da je MUP odradio svoj deo posla i da je sve predato Tužilaštvu za organizovani kriminal.

“Krajem prošle godine smo Tužilaštvu dostavili poslednji izveštaj. Većinu tih izveštaja podnosi Sektor unutrašnje kontrole”, rekao je Cmolić.

Na pitanje koji je rezultat saslušanja bivšeg ministra Nebojše Stefanovića i bivše državne sekretarke Dijane Hrkalović, nakon što su prošlog leta međusobno izneli optužbe za teška krivična dela, državni sekretar Danilo Stevandić rekao je da je predmet dostavljen tužilaštvu i da “ne mogu da komentarišu okolnosti tog slučaja”. 

Sličan odgovor u MUP-u daju i na naše pitanje da li je pripadnik Žandarmerije Nenad Vučković osoba koja je u optužnici protiv Veljka Belivuka navedena u spisku ljudi koji su, uoči hapšenja klana bili pod tajnim nadzorom policije.

Cmolić kaže da se Vučković verovatno pominje u nekim dopisima koji su slati, da je pomenut u “određenom svojstvu” ali da nije na optužnici, kao i da “pretpostavlja da Vučković i dalje radi u Žandarmeriji”. 

Cmolić nije bio konkretniji ni u odgovorima na naša pitanja da li je advokat Dragoslav Miša Ognjanović bio pod tajnom pratnjom policije neposredno pre nego što je ubijen, kao i da li je ta pratnja bila po nalogu suda. 

“Tačno je da su u tom slučaju uzimana obaveštanja u SUK-u, i sva ta obaveštenja su predata Tužilaštvu za organizovani kriminal. Radi se o komplikovanom slučaju, malo nam olakšava “Skaj” platforma. Nadam se da ćemo tu imati određena saznanja, ali tu postoji mnogo činilaca i faktora koji dovode do toga da još nismo razrešili ovaj slučaj”, rekao je Cmolić.

Uprkos šturim odgovorima, MUP je konačno otvorio vrata novinarima. Za brojna pitanja i konkretnije odgovore čeka se da konferencije zakažu Republičko tužilaštvo i Tužilaštvo za organizovani kriminal. 

 Izvor: Insajder