Ivan Pekić za Marker: Neophodno je da protivteroristička jedinica istraži ko stoji iza eksplozije na Cetinju (VIDEO)
Eksplozija u centru Cetinja u kojoj su ubijene dve osobe, pripadnici klanova, a ranjene tri, među kojima je slučajna prolaznica, ponovno je pokrenula temu kako se država Crna Gora gori bori protiv organizovanih kriminalnih grupa.
Čelnici Crnogorske policije kažu da su imali operativne podatke da bi do obračuna moglo da dođe, ali ne i zašto ga nisu sprečili. Situaciju otežava to što je od Nove godine oko 20 pripadnika kriminalnih grupa, škaljarskog i kavačkog klana, izašlo iz pritvora, jer sudovi nisu doneli ni prvostepene presude, u zakonskom roku od tri godine, i to za najteža krivična dela.
O bezbednosnoj situaciji i odgovoru države Crne Gore na obračune kriminalaca za Marker govori Ivan Pekić iz Internacionalne policijske organizacije.
„Ono što se dogodilo na Cetinju, jeste jedan teroristički odgovor organizovanih kriminalnih grupa prema državi i nevinim civilima. Država treba da na jedan profesionalan način odgovori organizovanim kriminalnim grupama, jer s obzirom da znamo da dva moćna kriminalna klana poput škaljarskog i kavačkog, su dva transnacionalna klana, koja su nastavila rat“, navodi Pekić.
Prema njegovim rečima, Crna Gora i njen sistem bezbednosti moraju da imaju adekvatan odgovor na ovakvu alarmantnu bezbednosnu situaciju.
„Kada imate situaciju da na jednom drvetu, na nekih sedam metara je aktivirana eksplozivna razorna bomba, koja je imala ubitačno dejstvo prema tim članovima organizovanih kriminalnih grupa, nikako drugačije se ne može okarakterisati, već samo kao teroristički napad na državu njene institucije i njene građane. Ovde pored dvoje poginulih iz organizovanih kriminalnih grupa imamo i troje povređenih, od kojih je jedan nevini građanin, jedna ženska osoba sa Cetinja“, navodi Pekić.
Prema njegovim rečima, najslabija karika u sistemu je sudstvo, jer nakon tri godine ne donose pravosnažne presude za određena krivična dela.
„Posle tri godine u pritvoru, pripadnici škaljarskog i kavačkog klana su na slobodi. Osuđenici nastavljaju da se bave onim kriminalnim delima kojima su se bavili do sada, a to je trgovina oružjem, narkoticima i mnogim drugim kriminalnim delima. I nakon toga se nastavio rat na ulicama Crne Gore. Ono što je veoma važno kazati, jeste da je informacija koja je izašla u javnost od strane menadžmenta uprave policije Crne Gore i njenog direktora gospodina Aleksandra Radovića neobjašnjiva. On je izašao sa činjenicom da su imali operativne obaveštajne podatke da se ovaj gnusni zločin mogao desiti, a da ga nisu uspeli sprečiti“, kaže sagovornik Markera.
Sagovornik Insajdera smatra da u lancu komande ne samo pored uprave policije, već i sudstva i tužilaštva svi snose jednaku odgovornost za ovakav zločin na Cetinju.
Čelnici crnogorske policije naveli su da je bezbednosna situacija podignuta na maksimalni nivo, da su sve raspoložive snage na terenu.
„Kao stručnjak za oblast bezbednosti smatram da bi trebalo aktivirati i posebnu jedinicu policije Crne Gore i protivterorističku jedinicu, jer nakon ovakvog gnusnog zločina i terorističkog napada na državu od strane kriminalnih grupa, takve jedinice se koriste za ovakve složene operacije. Organizovanom kriminalu treba odgovoriti što brže i što efikasnije, jer država ne sme pokleknuti pred ovakvim napadima, već pokušati da razjasni ovu situaciju, liši slobode one počinioce krivičnih dela koji su aktivirali ovu eksplozivnu napravu, s obzirom da je zaista po prvi put u Crnoj Gori bio jedan od sofisticiranijih napad vrlo razorne moći“, kaže Pekić.
Sagovornik Markera navodi, da je potrebno utvrditi da li se radi o nekome koje je zaista vešt prilikom pravljenja ovakve eksplozivne naprave: Pekić se pita, da li su to ljudi koji su radili u policiji i vojsci. On smatra da je na Upravi policije i tužilaštvu da otkriju te vinovnike, a možda i da dođu do nalogodavaca.
Izvor: Insajder