Izbori i Amerika - Šta stoji iza zabrane TikToka u Albaniji?

Društvena mreža TikTok od Nove godine neće biti dostupna u Albaniji. U novembru je četrnaestogodišnjaka nasmrt izbo vršnjak, posle svađe na jednoj od brojnih društvenih mreža, ali se TikTok našao na udaru albanske Vlade jer su se na toj platformi pojavili snimci pravdanja ubistva i podrške ubici. Zagovornik ideje o zabrani je albanski premijer Edi Rama, koji je obrazlaže time da je albanska omladina žrtva algoritma TikToka i da za odluku o zabrani ima podršku 80 odsto roditelja. Uz poruku da u Albaniji odlučuju Albanci, a ne vlasnici TikToka, poručio je da će zabrana trajati najmanje godinu dana. Međutim, dok u prvi plan ističe zabrinutost roditelja zbog realnih problema koje sobom nose društvene mreže, analitičari ukazuju na to da se iza te odluke premijera kriju politički razlozi - parlamentarni izbori koji se bliže, ali i bliski odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Tik Tok, ilustracija, foto: Solen Feyissa/Unsplash

Politički analitičar iz Tirane Ben Andoni kaže za "Svet i mi" da je premijer Rama iskoristio zabrinutost roditelja zbog TikToka, da bi skrenuo pažnju javnosti.

"Pošto su u Albaniji aktuelni brojni problemi, i ekonomski i društveni i politički, Rama je iskoristio ovaj slučaj da zamaskira takvo stanje. Kako? Dvoje mladih umešanih u slučaj zbog kojeg je najavljena zabrana TikToka nisu imali nikakav kontakt na toj društvenoj mreži. Zbog toga je i sam TikTok pitao Ramu o razlozima zabrane. Međutim, Rama se pravdao da je samo slušao mišljenje roditelja i nastavnika. Ipak, čini se da premijer koristi taj slučaj da preusmeri fokus javnosti sa loše situacije u državi na paniku usmerenu ka TikToku. U maju sledeće godine biće održani izbori u Albaniji, a već danas je lider opozicije Sali Beriša obećao da će ukinuti zabranu TikToka, ukoliko zabranu uvede Edi Rama", rekao je Andoni.

Ben Andoni dodaje da je, kada se izađe iz okvira unutrašnje politike, stav javnosti da su društvene mreže izuzetno štetne, jer ne postoje filteri sadržaja, niti odgovarajući zakoni kojima bi mogao da se reguliše sporan sadržaj. 

"S druge strane, mnoge države, pre svega Sjedinjene Države, iz bezbednosnog ugla su zabrinute zbog TikToka i njegovih veza sa Kinom, a vi znate da je Albanija jedna od država koja podržava i sledi odluke Vašingtona, i to je još jedna dimenzija Ramine najave zabrane TikToka", naglasio je za “Svet i mi” na Insajder TV Ben Andoni, politički analitičar iz Tirane.   

Novinar Insajdera Žikica Stevanović