Izmene Zakona o duvanu zabranjuju upotrebu elektronskih cigareta među maloletnicima: Stručnjaci tvrde da su zabrane važne, ali ne i dovoljne

Domaće zakonodavstvo do sada nije zabranjivalo upotrebu, sve popularnijih, elektronskih cigareta među maloletnicima, jer ovu kategoriju duvanskih proizvoda nije ni poznavalo. Tako je bilo sve do najavljivanog usvajanja Zakona o izmenama i dopunama Zakon o duvanu, 26. oktobra, gde su elektronske cigarete prepoznate kao duvanski proizvodi, a njihova prodaja zabranjena maloletnicima. Ipak, ostaje otvoreno pitanje kako će primena novog zakona izgledati u praksi. Bivša predsednica Republičke stručne komisije za kontrolu duvana doktorka Srmena Krstev za Insajder objašnjava da je samo postojanje i konzumiranje elektronskih cigareta, naročito među mladima, štetno pozdravlje, da vodi u zavisnost, ali i da je opasno po životnu sredinu.

Ilustracija Foto: Yoann Boyer/Unsplash

"Elektronska cigareta je izmišljena pre nekoliko decenija, u vreme kada su donošeni zakoni kojima se zabranjivala upotreba cigareta na različitim javnim i radnim mestima da bi se na neki način zakoni zaobilazili. Činjenica je da ona je manje štetna nego obične cigarete, zato što ne sagoreva. Međutim, ona ima obilje drugih hemijskih štetnih materija, i ono što je najznačajnije - u većini slučajeva sadrži nikotin, koji dovodi do zavisnosti“, objašnjava dr Krstev.

Ona dodaje da popularni "vejpovi" i "pafovi" zapravo jesu elektronske cigarete i "trik duvanske industrije" čija su ciljna grupa mladi ljudi.

"Duvanska industrija specifično targetira mlade time što te naprave elektronske cigarete koje imaju tako primamljiv dizajn, dodaju im se ukusi i mirisi. U svetu je vidljiva veća zastupljenost pušenja kod mladih nego kod odraslih, iako duvanska industrija tvrdi da su to sredstva za odvikavanje. Ipak, ne mogu biti sredstva za odvikavanje, ništa što proizvodi duvanska industrija to ne može biti", ocenjuje ona.

Pre usvajanja Zakona o izmenama i dopunama Zakon o duvanu, koji je sledio Direktivu 14/40 Evropske unije, elektronske cigarete nisu bile prepoznate, tako da ni njihova upotreba nije bila regulisana. 

Jedino je Zakona o oglašavanju iz 2016. godine zabranjivao reklamiranje elektronskih cigareta na svim mestima na kojima se reklamiraju i obični duvanski proizvodi.

"Elektronska cigareta se ne zabranjuje za odrasle, zabranjuje se za mlade, ali to je uvek mač sa dve oštrice. Ako mladi vide, oni će oponašati odrasle, naročito u tom tinejdžerskom uzrastu. Dobro je da je sada to zakonski regulisano, ali ipak to nije dovoljno“, smatra dr Krstev.

Izmene zakona, medijske kampanje, akcize 

Sagovornica Insajdera kaže da je važno da se menjaju i drugi zakoni, poput Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu i Zakona o oglašavanju.

"Vrlo je značajno da se Zakon o oglašavanju promeni u smislu da se zabrani internet oglašavanje i da se zabrani reklamiranje na mestu prodaje. Na primer, da se na velikim bilbordima zabrani oglašavanje ili prodaja u blizini škola. Jedna od značajnih mera jesu i medijske kampanje koje se u zadnjih nekoliko nisu sprovodile. Stanovništvo mora stalno da se obaveštava o tome zašto se te mere donose, zašto je to potrebno i zašto je korisno za njih da se to usvoji", kaže ona.

Osim toga, ističe i značaj rasta cena cigareta.

"Svaki put mi zasmeta kad čujem da su cigarete u osnovnoj korpi životnih namirnica i kada se svi potresu što su se povećale akcize na na duvanske proizvode. Te akcize treba da su još veće. Cigarete ne treba da budu dostupne, pre svega mladima. Postoji podatak da četiri odsto ljudi tako prestane da puši ili smanji konzumaciju cigareta. Sve te mere su neophodne i država mora da bude prioritet zaštita zdravlja“, kaže Krstev.

Inače, upotreba elektronskih cigareta, naročito jednokratnih, pored zdravstvenog aspekta, problematična je i za životnu sredinu.

"One su jako veliki zagađivači životne sredine, u njima se nalaze teške metali, cink, hrom, kao i velika količina litijuma. Žao mi je što u zakonu nisu odmakli malo dalje i obuhvatili taj aspekt koji izuzetno važan“, zaključuje Kstev.

Elektronske cigarete u novom zakonu

Novi Zakona o izmenama i dopunama Zakon o duvanu usvojen je 26. oktobra, a u njemu se elektronske cigarete definišu kao "uređaj, odnosno bilo koji elektronski sistem za inhaliranje pare (aerosola) koja nastaje zagrevanjem tečnosti za punjenje uređaja, odnosno elektronskog sistema i koristi se putem usnika“.

Dopunama Člana 71 Zakona o duvanu zabranjuje se prodaja elektronskih uređaja za zagrevanje duvanskog odnosno biljnog proizvoda i elektronskih cigareta maloletnim licima.

Kako je dosad izgledala kontrola prodaje i konzumacije elektronskih cigareta među maloletnicima, ali i kako će ubuduće izgledati sprovođenje ovog dela izmenjenog Zakona o duvanu nije poznato jer do objave ovog teksta na ta pitanja nismo dobili odgovore od nadlženog Ministarstva finansija.

SZO: Zdravstveni rizici veliki i za nepušače

Svetska zdravstvena organizacija takođe upozorava na štetnost konzumiranja elektronskih cigareta.

"Emisije e-cigareta obično sadrže nikotin i druge toksične supstance koje su štetne kako za korisnike, tako i za nekorisnike koji su izloženi. Utvrđeno je da neki proizvodi za koje se tvrdi da ne sadrže nikotin sadrže nikotin. Konzumacija nikotina kod dece i adolescenata ima štetan uticaj na razvoj mozga, što dovodi do dugoročnih posledica po razvoj mozga i potencijalno dovodi do poremećaja učenja i anksioznosti“, navodi se na sajtu SZO.

Dodaju i da maloletnici koji koriste elektronske cigarete mogu udvostručiti svoje šanse da počnu da puše "klasične" cigarete kasnije u životu.

Neke studije sugerišu da upotreba elektronskih cigareta može povećati rizik od srčanih bolesti i poremećaja pluća. Izloženost nikotinu kod trudnica može imati slične posledice na razvoj mozga fetusa.

Slučajno izlaganje dece tečnostima za elektrosnek cigarete predstavlja ozbiljne rizike jer uređaji mogu da procure ili deca mogu da progutaju otrovnu e-tečnost.

Izvor: Insajder