Izneverena očekivanja građana sa Severa Kosova i Metohije: Daleko je Mitrovica od Beograda

Iako će Srbi sa Kosova i Metohije reći da imaju jednu državu - Srbiju i da im je glavni grad Beograd, sve je više onih koji se ne nadaju da će iz Beograda dobiti političku pomoć i rešenja koja bi pomogla da prevaziđu probleme koje im pored ionako teške situacije, prave jednostrani potezi vlasti u Prištini.

Most na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, foto: Srđan Ilić

Zatvaranja privremenih organa u četiri opštine na severu, dodatno je zakomplikovalo situaciju srpskoj zajednici, kao i ostalim kojima su potrebna dokumenta koja su izdavale te u suštini administrativne kancelarije.

I dok su predstavnici Srpske liste, koju podržava zvanični Beograd tražili pomoć Beograda i konkretno predsednika Srbije Aleksandra Vučića, odatle su stigla samo saopštenja i upozorenja "da će Srbija zaštititi svoj narod". Za sada je nejasno ima li Beograd neki plan i kako će rešiti probleme.

"Držanje vlasti u Beogradu je u najmanju ruku kukavičko. Kao i oko Pošte, Poštanske štedionice, preregistracije, zamene vozačikih dozvola. Svaki put se vlast potrudila preko svoje Srpske liste da spreči bilo kakvu reakciju lokalnog stanovništva i da ga dodatno umrtvi. I definitivno tim svojim ponašanjem i nečinjenjem sprovodi svoje obaveze iz Francusko-nemačkog plana i Ohridskog sporazuma. Ćutanje i konstruktivnost režima u Srbiji vezano je isključivo za očuvanje na vlasti jednog čoveka, i najviše što se od njih može očekivati su izjave predstavnika države i nikakva konkretna pomoć i akcija. Naprotiv, kao i do sada će se aktivno truditi da bilo koje pokušaje ljudi na terenu da se na neki način suprostave Kurtijevom ludilu osujete. Jer je očigledno da je isporučivanje Kosova jedna od ključnih obaveza Aleksandra Vučića prema partnerima sa Zapada zarad ostanka na vlasti", kaže za Insajder Marko Jakšić pravnik iz Kosovske Mitrovice i nekadašnji saradnik ubijenog Olivera Ivanovića.

On tvrdi da je u pitanju tiho sprovođenje sporazuma, o čemu niko ne obaveštava građane, jer da nije - Beograd bi imao načina da odgovori

  "Da sve ovo nije deo sprovođenja dogovorenog - osim hitnog otvaranja opština, pa makar i u šatorima, Beograd bi na raspolaganju imao niz mera kojima bi mogao da odgovori na adekvatan način Kurtiju i njegovim jurišnicima zaslepljenim nacionalizmom i mržnjom prema Srbima. Naravno, to nije dizanje MiG-ova ili povećanje borbene gotovosti, već prosta i u praksi dokazana mera. Reciprocitet. U svemu. Od uvoza-izvoza proizvoda, posebno onih po Kosovo strateških koje i danas bez obzira na usmenu zabranu uvoze iz centralne Srbije, hapšenja za ratne zločine, nacionalizam, napad na ustavni poredak i sl. sa čime se Srbi na Kosovu svakodnevno suočavaju, do poništavanja svih sporazuma i nikada proglašene okupacije Kosova i Metohije", smatra Marko Jakšić.

Jednostrani potezi Prištine su učestali i pored jednoglasnih osuda međunarodne zajednice. Postoji i najava novog sastanka u Briselu u okviru pregovora Beograd - Priština, ali rezultati tih pregovora u poslednjih godinu dana nisu doneli nikakav dogovor ili rešavanje problema sa kojima su suočeni Srbi.

"Na žalost svih nas preostalih na Kosovu, našoj agoniji se ne vidi kraj, i mislim da će se tek okončati kada poslednji od nas napusti ove prostore. Do tada ćemo sveukupni život preneti u Rašku, Kuršumliju, Novi Pazar. Kurtijev nacionalizam i mržnja prema nama Srbima na Kosovu, posebno na Severu jesu veliki problem. Ogroman.  U najmanju ruku jednak kao nerazumevanje međunarodne zajednice koja definitivno podržava njegove akcije čim sankcije izostaju. Ali ni približno kao sramno držanje vlasti u Srbiji koja će se i dalje boriti za nas jakim saopštenjima. Ako bude bilo potrebe i po više njih u istom danu", rekao je za Insajder Marko Jakšić pravnik iz Kosovske Mitrovice i nekadašnji saradnik ubijenog Olivera Ivanovića.

Izvor: Insajder