Izrael, od jedne od najuticajnijih članica do problema za UN (VIDEO)

Umesto da im jedini zadatak bude postizanje trajnog mira u jednom od najnestabilnijih regiona u svetu, pripadnici mirovnih misija Ujedinjenih nacija u Libanu ovih dana strahuju i od sukoba sa izraelskom vojskom, jednom od najuticajnijih država u UN-u. Uprkos pozivima Izraelu da bude uzdržan, tokom vikenda je bilo još incidenta - posle kojih su usledili apeli međunarodne zajednice.

Izraelski vojnici na granici sa Libanom, foto: Tanjug/AP Photo/Sam McNeil

"Svih 27 članica Evropske unije pozvalo je Izrael da prestane da napada mirovnu misiju UN-a u Libanu. Mnogi pripadnici Misije su državljani zemalja članica, njihov rad je važan, i nedopustivo je to što Izrael napada snage Ujedinjenih nacija", izjavio je Žozep Borelj, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku.

Međutim, ne misle svi u Evropi da su apeli dovoljni da bi Izrael prestao da napada baze mirovnih misija na jugu Libana. Od početka rata u Gazi, a posebno posle nedavnog širenja sukoba na Liban, Irska je najglasnija u kritikama Izraela, a sada kritikuje i evropske države.

"Izrael podriva Ujedinjene nacije i mirovne misije, ali i međunarodni poredak. Izrael mora da odstupi, a međunarodna zajednica da bude jasna da je važno očuvanje međunarodnog poretka. Iznenađen sam što pojedine evropske kolege nedovoljno snažno podržavaju Ujedinjene nacije", izjavio je Mihael Martin, ministar spoljnih poslova Irske.

Mirovnu misiju UN-a u Libanu, UNIFIL, čini 10.000 plavih šlemova i drugog ljudstva iz 50 zemalja; među njima su i pripadnici Vojske Srbije, njih 183. Iz Ministarstva odbrane saopštavaju da su svi srpski mirovnjaci dobro i da do sada nisu bili ugroženi.

"Bezbednosna situacija se neprekidno prati i, shodno procenama, preduzimaju se mere s ciljem sprečavanja ugrožavanja bezbednosti angažovanih pripadnika Vojske Srbije. Na snazi su mere koje se odnose na ograničenje kretanja pripadnika misija, boravak u skloništima, obaveznu upotrebu balističke zaštitne opreme i druga postupanja u skladu sa operativnim procedurama. Кomanda misije UNIFIL-a insistira kod zaraćenih strana na bezbednosti osoblja i imovine UN-a, i poštovanju nepovredivosti pripadnika misije", navelo je Ministarstvo odbrane u saopštenju.

Od prvog incidenta Vojske Izraela sa mirovnjacima u Libanu pokrenuto je više inicijativa u Ujedinjenim nacijama; Poljska, zajedno sa još 37 država, tražila je momentalni prekid napada na plave šlemove, a 107 članica Ujedinjenih nacija osudilo je to što je Izrael proglasio generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša nepoželjnom osobom. Ni za jednu od tih inicijativa - Srbija nije glasala.

Izvor: Insajder