Izveštaj ODIHR: Pre novih izbora treba primeniti dosadašnje i nove preporuke, izmeniti zakone i uvesti odvraćajuće sankcije (VIDEO)

Pre novih izbora treba primeniti dosadašnje i nove preporuke, među kojima su i izmene zakona o biračkom spisku, sprečavanje zastrašivanja i pritisaka na birače, sprečavanje funkcionerske kampanje i uvođenje razumnih kratkih rokova za odluke Ustavnog suda, navodi između ostalog ODIHR u dugoočekivanom izveštaju u koji je Insajder imao uvid.

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Zvaničnicima u Beogradu je ukazano na to da se mora rešiti pitanje jedinstvenog biračkog spiska, preminulih u njemu, pojava masovnih migracija birača i to uz saradnju sa političkim partijama i civilnim društvom.

Da bi se efikasno adresirale preporuke navedene u ovom i prethodnim izveštajima ODIHR-a o posmatranju izbora, potrebno je unapred, na vreme pre sledećih izbora, započeti sa promenama zakona. To bi, navodi se, treba raditi zajedno sa svima koji su uključeni u proces, uz širok politički konsenzus, navodi se u izveštaju ODIHR-a.


Za otklanjanje sumnji u tačnost biračkih spiskova i povećanje poverenje javnosti, relevantni zakoni, propisi i prakse trebalo bi da budu ponovo razmotreni. ODIHR navodi da treba omogućiti pristup podacima o registraciji birača i olakšati sprovođenje ozbiljne revizije Jedinstvenog biračkog spiska. U tome bi, navodi se, trebalo da učestvuju sve relevantne zainteresovane strane, uključujući političke stranke i civilno društvo, navode posmatrači

ODIHR smatra i da bi zakon trebalo da obezbedi jasnu razdvajanje između državnih funkcija i aktivnosti tokom izborne kampanje. Vlasti bi trebalo da preduzmu mere da spreče zloupotrebu službenog položaja i državnih resursa. Sve prekršaje bi trebalo proaktivo istražiti uz odgovarajuće sankcije koje bi delovale odvraćajuće, stoji u preporukama.

Takođe, navodi ODIHR, vlasti bi trebalo da spreče zastrašivanje i pritisak na birače, uključujući zaposlene u javnim i državnim institucijama i preduzećima, i da ojačaju mehanizme nadzora.

U izveštaju piše i da bi nezavisnost Regulatornog tela za elektronske medije (REM) trebalo efikasno garantovati, u skladu sa novim pravnim odredbama. REM bi proaktivno trebalo da koristi svoja zakonska ovlašćenja da reaguje na kršenje medijskih propisa, na osnovu svojih sistematskih nadzora.

Da bi se obezbedile nepristrasne informacije o učesnicima i omogućilo biračima da donesu informisanu odluku, mediji bi trebalo da iskoriste svoje pravo na uredničku nezavisnost i izbegavaju korišćenje materijala proizvedenog od strane stranaka u informativnim i vesti programima, posebno tokom izbornih kampanja, piše u izveštaju.

Upravni sud bi trebalo da koristi sve dostupne sredstve da podrži pravo na efikasnu pravnu zaštitu u izbornim sporovima i rasprave u tim slučejevima treba budu javne.

Zakon bi trebalo da predvidi razumno kratak rok za Ustavni sud da obradi izborne žalbe i omogući duži period za održavanje ponovljenih izbora, navedeno je u izveštaju.

Izvor: Insajder