Izveštaj Zaštitnika građana: Policija zakasnelo i nesavesno postupala tokom blokade u Šapcu (VIDEO)

Da je policija u službi građana, spremna da u svakom trenutku zaštiti svakoga ko joj se obrati, bila je ključna tema mini-kampanje Ministarstva unutrašnjih poslova na društvenim mrežama pre dve godine. Godinu i po kasnije, kako je nedavno utvrdio ombudsman, grupu građana koji su krajem prošle godine blokirali most u Šapcu - policija nije zaštitila.

Foto: Insajder

„Zaštitnik građana je utvrdio nedostatke u postupanju policijskih službenika Policijske uprave Šabac povodom događaja od 27.11.2021. koji se sastoje u zakasnelom, nesavesnom i neefikasnom postupanju po pozivu većeg broja građana koji su tražili intervenciju policije“, navodi se u Izveštaju Zaštitnika građana o slučaju sa preporukom koji je objavljen u novembru ove godine.

U pitanju je bio protest zbog usvajanja Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi i Zakona o eksproprijaciji. Pred kraj blokade mosta, a nekoliko minuta pre nego što se prema okupljenima uputio bager praćen grupom muškaraca koji su nosili čekiće i drvene motke, policija se povukla, piše u izveštaju ombudsmana. Usledili su fizički sukobi.

Zbog straha za svoju bezbednost, jedna učesnica blokade, pozvala je 192 i tražila da reaguje policija. Policijska službenica je, kako tvrdi, prekinula vezu. Da je poziva u pomoć, i to ne samo jednog, bilo, potvrđuje i policija. Međutim, na zahtev Ombudsmana da mu se dostave audio snimci tih poziva policija je odgovorila da na telefonskom broju 192 nema uređaje za snimanje tonskih zapisa.

„Zbog toga u konkretnom slučaju Zaštitnik nije mogao da proveri tačnost tvrdnji da je policijska službenica koja je primila poziv prekinula vezu nakon što je čula zbog čega je pritužilja pozvala policiju“, navodi Zaštitnik građana u izveštaju.

Zaštitnik građana odlučio je da mu je to obrazloženje dovoljno. Nije utvrđivao da li je postojala naredba na višem nivou da se policija tog dana povuče ili je u pitanju nenamerna greška. Policijskoj upravi u Šapcu naložio je disciplinske postupke protiv policijskih službenika koji su postupali po pozivima građana. Nepostupanje policije u Šapcu sada bi, od ombudsmana, moglo da se preseli u nadležni skupštinski odbor – ako se obezbedi većina.

Miloš Jovanović Predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove za Marker navodi da će se o tome svakako razgovarati.

„Ako je već data preporuka gospodina Pašalića, ulaze u nešto što bi moglo biti predmet rasprave i predmet informacije. Ono što možete sigurno da znate to je da ću razgovarati prvo sa kolegama iz opozicije, tako i sa kolegama na vlasti. Jer ja više volim da nešto uradim-  da to bude na dnevnom redu“, kaže Jovanović.

To nije prvi put da se policije na pozive građana uplašenih za svoju bezbednost – ne odaziva. To se dogodilo i tokom rušenja u beogradskom naselju Savamala 2016, kada je tadašnji Ombudsman preslušavanjem snimaka sa stanice 192 utvrdio da je građanima poručeno da je od „vrha policije stiglo naređenje da policajci ne rade svoj posao. MUP je međutim utvrdio da je jedini odgovoran za to dežurni šef smene Goran Stamenković. Dobio je uslovnu kaznu zatvora, a ove godine –suočen sa krivičnom prijavom za nelegalnu gradnju – izjavio je da je u dogovoru sa pojedincima u vrhu MUP-a pristao da prihvati krivicu za Savamalu, a da mu u znak zahvalnosti država legalizuje objekat.

Izvor: Insajder