Janković: Nerealno očekivati razoružavanje Hezbolaha, izraelska vojska frustrirana (VIDEO)

Viši naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu Slobodan Janković rekao je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da je primirje između Izaela i Hezbolaha, koje je juče stupilo na snagu, zapravo čekanje da se vidi kako će se prema svemu postaviti novi američki predsednik Donald Tramp i njegova administracija. On navodi i je nemoguće potpuno razoružavanje Hezbolaha, dodajući i da je izraelska vojska frustrirana što, iako važi za jednu od najsavremenijih u svetu, nije uspela da prodre duboko u teritoriju Libana.

"Šezdeset dana je rok za povlačenje izraelske vojske i istovremeno za povlačenje Hezbolaha iz dela Libana, od reke Litani, koja teče nekih 29 kilometara uporedo s granicom s Izraelom. Traži se da to područje bude isključivo obezbeđeno od strane misije UN - Unifil, koja ima oko 15.000 pripadnika, i od 10.000 pripadnika libanske vojske. To je u samom sporazumu. Izrael u ovom trenutku upozorava libanske građane da uopšte ne prilaze njihovim jedinicama, da ne prilaze selima i varošicama, gde su oni ustanovili jako prisustvo. To je uglavnom neko područje na oko pet-šest kilometara od granice sa Izraelom, toliko su uspeli da osvoje za ova poslednja dva meseca. I oni su već pucali na četvoro novinara koji su se približili nekom mestu gde se nalaze izraelske jedinice, nisu ih pogodili, a pucali su i iznad glava nekih civila da ih upozore da ne dolaze zato što je jedan deo civila već krenuo da se vraća na jug Libana", naveo je Janković.

Opasnost od građanskog rata

Na pitanje da li je moguće potpuno razoružavanje Hezbolaha ako znamo da on, na primer, drži celu infrastrukturu juga Libana, Janković je rekao da je to nerealno.

"Mislim da je nerealno da se Hezbolah razoruža, s obzirom da je izuzetno naoružan, vojnički spreman... Ne vidim ko bi uspeo to da uradi. Ovde se sad pojavljuju dve opasnosti. Jedna je obnavljanje ovih ratnih sukoba, a druga je eventualno potpirivanje građanskog rata u samom Libanu. Vidimo sada da su na ovaj način SAD i Francuska pokušale da povrate svoj uticaj u ovoj zemlji. Stariji se možda sećaju da su početkom osamdesetih i francuske i američke trupe bile u toj zemlji za vreme trajanja građanskog rata, pa su otišle nakon terorističkog napada koji je izveo upravo Hezbolah na njihove jedinice. Sad se postavlja pitanje šta će dalje biti s obzirom da je u ovom sporazumu (o primirju) predviđeno da se demontira Hezbolah, odnosno da se razoruža njegovo vojno krilo, što se neće desiti", kazao je on.

Dodaje da je veliki pritisak i u samom Izraelu, gde je puno ljudi nezadovoljno vođenjem ovog rata.

"Po njihovim danas objavljenim istraživanjima većina smatra da prosto nisu uspeli s ovim ratom, a već je i onaj iz 2006. napravio jednu veliku frustraciju u izraelskom društvu zbog te njihove nemogućnosti da poraze Hezbolah", ističe Janković.

On navodi i da je Liban u velikoj krizi.

"I pre ovoga je bio u ekonomskoj krizi, a možete da zamislite tek sada kada su delimično uništeni pogotovo gradovi na jugu. Bejrut je gađan besomučno, izraelska vojska ga je satima pred početak primirja intenzivno gađala. Istovremeno, Hezbolah je uzvraćao i gađao je Tel Aviv i druga mesta", navodi Janković.

U Pojasu Gaze sve zavisi od volje izraelske vlasti

Prema njegovim rečima, ključni razlog ovog primirja je i frustracija izraelske vojske što ne može da prodre dublje.

"Oni su poslali trupe za koje navode da su elitne, poput sedme oklopne brigade, koja nije uspela da prodre ni šest kilometara u teritoriju Libana. Osamnaestog novembra Hezbolah je pogodio kuću komadanta vazduhoplovnih snaga Izraela, a mesec dana ranije su to uradili sa letnjom rezidencijom Benjamina Netanjahua... Dakle, pokazalo se da nijedan cilj u Izraelu nije siguran i to je ono što zaista frustrira izraelsku vojsku, koja ima najsavremenije moguće naoružanje", ističe sagovornik Insajder televizije.

Upitan da li se - ako se sporazum između Izraela i Hezbolaha pokaže dobrim u praksi - nešto slično može očekivati i u Pojasu Gaze, on je naveo da tu, u suštini, sve zavisi od dobre volje izraelskih vlasti, ali i od političke krize u toj zemlji.

"Oni nemaju protivnika koji može da im se suprotstavi u Pojasu Gaze. I danas su nastavljena gađanja ciljeva na toj teritoriji i iznurivanje arapskog stanovništva koje tu živi. Verujem da oni imaju plan koji se u suštini svodi na to da Pojas Gaze postane mesto na kojem neće moći više da žive Arapi. Drugi deo je, naravno, sudbina Zapadne obale, koju Izrael želi da anektira u najvećoj meri. Očigledno da je izvršen pritisak i na sam Iran, jer Iran naravno ima ekonomske probleme pošto snabdeva Hezbolah oružjem, lekovima i hranom", rekao je Slobodan Janković.

Izvor: Insajder