Januar težak za Ukrajinu, ali ima i dobrih vesti za Kijev (VIDEO)

Rat u Ukrajini ušao je u 12. mesec, a januar je za ukrajinsku stranu bio jedan od težih meseci od početka rata. Ruska vojska napredovala je na istoku zemlje, a sumnja se da priprema novu veliku ofanzivu. Međutim, to nije jedini problem s kojim se Kijev suočio tokom januara – poginuli su čelni ljudi ministarstva unutrašnjih poslova, zamenik ministra je uhapšen zbog sumnje na korupciju, a zbog istih razloga, smenjen je niz državnih zvaničnika. Ipak, ima razloga i za optimizam na ukrajinskoj strani – tokom ovog meseca obećani su im najmoderniji zapadni tenkovi, bez kojih teško da još mogu dugo da se brane ili da planiraju novu kontraofanzivu.

Ukrajinski vojnici poziraju za fotografiju pre odlaska na liniju fronta u Donjeckoj oblasti, Ukrajina.Foto: Beta/AP Photo/Andriy Dubchak

Pre nedelju dana, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski napunio je 45 godina, a tog 25. januara dobio je jednu od važnijih vesti od početka rata – Nemačka je dala zeleno svetlo za slanje tenkova Leopard 2, a istog dana Amerika je obećala svoje moderne Abramse. Ukrajinci sada čekaju da dobiju 300 savremenih evropskih i američkih tenkova.

"Suštinski reč je o oklopnoj snazi koja je okosnica i udarna pesnica oružanih snaga zapadnih zemalja. Kada pogledate tenk Leopard - on je suštinski osnovni borbeni tenk i NATO - pored Abramsa - u Evropi. Ono što je suština, reč je o savremenim, modernim, borbeno dokazanim tenkovima koji mogu ostvariti značajne učinke na bojnom polju", izjavio je za Marker Vlade Radulović, vojni analitičar.

Ukrajinci se uzdaju u zapadne tenkove, međutim, oni neće biti isporučeni odmah. Na kontingent od oko 100 tenkova iz Nemačke čekaće do kraja marta, a na američke Abramse bar do kraja godine. Za to vreme, sa Zapada stižu upozorenja.

"Predsednik Putin može da završi ovaj rat danas. Međutim, ne vidimo nijedan znak da se predsednik Putin i vlast u Moskvi spremaju za mir. Vidimo suprotno, vidimo da se pripremaju za dalji rat; mobilišu još vojnika, više od 200.000, nabavljaju novo naoružanje, još municije i podižu proizvodnju", izjavio je Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a.

"Ako Rusija na nešto može da računa - to su njeni resursi i potencijal. Da li možemo očekivati neku ofanzivu - mislim da se Rusija sprema za ofanzivu, bar se tako govori na terenu. Opipava se na različitim tačkama bojišta puls da se vidi gde su ukrajinske snage najslabije i gde bi moglo da dođe do proboja, ali s druge strane - ja sam apsolutno siguran da Ukrajinci spremaju svoju ofanzivu", rekao je Radulović.

Da Ukrajinci planiraju kontraofanzivu nagovestio je i američki predsednik Džozef Bajden. Ukoliko dođe do ruske ofanzive i ukrajinske kontraofanzive – borbe će se voditi na istoku Ukrajine kao i do sada. Taj deo zemlje do sada je pretrpeo ogromnu štetu zbog ruskog razaranja, a poslednji slučaj je raketiranje stambene zgrade pre dve nedelje u Dnjepru, kada je poginulo 46 osoba, među kojima šestoro dece, a ranjeno je 80 ljudi.

Dok je sve neizvesnije na istoku – Kijev je započeo borbu protiv korupcije u svojim redovima. Petnaest visokih državnih zvaničnika je smenjeno, među njima i dvojica koja su u jeku rata otišli na odmor u Španiju i Francusku.

"Ako žele da idu na odmor, to sada mogu kad su van javne službe. Državni zvaničnici više neće moći da putuju van zemlje na odmor ili iz bilo kog drugog razloga koji se ne tiče države", izjavio je Volodimir Zelenski, predsednik Ukrajine.

Sredinom januara uhapšen je zamenik ministra infrastrukture zbog sumnje da je oštetio državu za 400.000 dolara, a ministar odbrane optužen je da je nabavljao hranu za vojsku po višoj ceni. Da je januar bio jedan od težih meseci za Ukrajinu dokazuje i nesreća u kojoj su prilikom pada helikoptera na vrtić u blizini Kijeva poginuli ministar unutrašnjih poslova i njegovi najbliži saradnici.

Izvor: Insajder