Jens Stoltenberg: Ukrajina će postati članica NATO (VIDEO)

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg najavio je danas na sastanku u nemačkoj vojnoj bazi Ramštajn da su se sve zemlje članice NATO-a saglasile se da će Ukrajina postati članica Alijanse, ali da je, kako kaže, sada glavni fokus da se obezbedi da "Kijev pobedi Rusiju".

Jens Stoltenberg i Volodimir Zelenski Foto: Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky

Dok rat u Ukrajini i razaranja ruske vojske traju već 420 dana na istoku Evrope, uz uništene škole, obdaništa i zgrade, prema podacima CIA, koji su procureli na internet pre deset dana, ukupno je u ovom ratu poginulo nešto više od 350.000 ljudi sa obe strane. 

Ruska mornarica, dok stižu najave da će NATO podržati ulazak Ukrajine u ovu zapadnu alijansu vrši vežbe bojevom municijom u Ohotskom moru na dalekom istoku u Pacifiku. Ruska diplomatija aktivna je u Južnoj Americi, još jednoj tradicionalno američkoj zoni uticaja - gde je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov posle Venecuele, juče počeo posetu Kubi.

"Novi koncept naše spoljne politike znači značajno povećanje pažnje prema Latinskoj Americi, onim strukturama koje funkcionišu na kontinentu, pre svega, CELAC-u (Zajednica država Latinske Amerike i Kariba) i, naravno, prioritetan odnos prema našim dugogodišnjim strateškim partnerima, uključujući Kubu, koja nam je pri srcu", rekao je Lavrov danas u Havani.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski posetio je, uoči razgovora sa generalnim sekratorm NATO i na tromeđu u severozapadnoj pokrajini Volin, gde se spajaju granice Ukrajine, Poljske i Belorusije.

Tokom posete predsedniku su pokazane granične ograde, dronovi koje koriste graničari i razgovarao je sa samim čuvarima. "Svi smo ponosni što imamo tako jake graničare. Želim vam da sačuvate moć, pravdu i bes koji imamo u zaštiti naše države. Želim svima samo pobedu!“ rekao je Zelenski čuvarima tokom posete.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg preneo je da da je o ulasku Ukrajine u NATO već razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim. 

"Razgovarali smo  kako o pitanju članstva, tako i o bezbednosnim garancijama. Naravno, Ukrajini je potrebna bezbednost jer niko ne može da kaže kada i kako se ovaj rat završava. Ali ono što znamo jeste da kada se rat završi, moramo da obezbedimo da se istorija ne ponovi, da Rusija ne bude u stanju da nastavi da napada i da ponovo ratuje protiv Ukrajine i da nastavi da uništava evropsku bezbednost", izjavio je Stoltenberg.

Kako je poručio Stoltenberg iz vojne baze Ramštajn, dan ranije mu je Zelenski u Kijevu  preneo da Ukrajina "ceni i pozdravlja" snažnu podršku koju im pružaju NATO saveznici. 

NATO samit u Viljnusu, glavnom gradu Litvanije, najavljen je za 11. i 12. jul, i tada se prema najavama očekuje da će Ukrajina biti pozvana da počne proces pristupanja NATO alijansi. Dokumenta CIA koja su procurela na internet polovinom aprila, pokazuju da je prema procenama u ratu u Ukrajini, Rusija do sada pretrpela između 190 i 225 hiljada žrtava, dok se broj žrtava sa Ukrajinske strane, kako se navodi, kreće između 124 i 130 hiljada žrtava. 

Odmah nakon početka ruske okupacija i napada na Ukrajinu 24. februara 2022. godine, do sada neutralne Finska i Švedska - koje dele granicu sa Rusijom, najavile su da će se pridružiti NATO alijansi. Više od godinu dana kasnije, 3. aprila, Finska je postala 31. članica Nato alijanse. Švedsko pridruživanje NATO alijansi je još uvek pod znakom pitanja jer to blokira Turska, koja je optužuje da pruža utočiste, kako tvrdi zvanična Ankara, "kurdskim teroristima". 

Izvor: Insajder