Još jedno upozorenje međunarodne zajednice Prištini (VIDEO)
Raseljeni Srbi u mestu Rudare kod Kuršumlije protestovali su tri sata, i to će činiti svakog ponedeljka zbog, kako kažu, svakodnevnog terora nad Srbima na Kosovu i Metohiji. Priština ovih dana zatvara privremene organe po srpskim mestima na Kosovu i Metohiji i oduzima dinare iz "Pošte Srbije", namenjene isplati penzija i socijalnih davanja. Međunarodna zajednica poziva Prištinu da prestane sa jednostranim potezima.
Kosovska policija zatvorila je opštinske organe u Peći, Klini i Istoku, koji su u srpskom sistemu funkcionisali duže od deset godina. Oduzeta su i sva dokumenta i kancelarijska oprema. Dan posle, Kosovska policija je na informativni razgovor privela radnike Pošte, koja takođe funkcioniše u srpskom sistemu; zaplenjene su vreće sa pismima i četiri miliona dinara.
Novac je zaplenjen zbog odluke kosovske Centralne banke da od prvog februara zabrani dinar. Međutim, nejasno je zašto se zaplenjuje novac namenjen za socijalna davanja i penzije, kada je Priština najavila da će postojati prelazni period, kako bi se oni koji koriste dinar prilagodili najnovijoj odluci.
Na taj potez Prištine reagovala je međunarodna zajednica, a ambasadori više zemalja danas su se sastali sa kosovskim premijerom i ministrima.
"Nadamo se da će odložiti tu odluku dok se još ne poradi na tome kako bi se razvila strategija koja bi uključila realnost i zabrinutost manjinskih zajednica, odnosno dok se ne nađe rešenje za to kako će primati novac u kešu iz Pošte", rekao je Džefri Hovenijer ambasador SAD u Prištini.
Prethodno su reagovali i iz Misije OEBS-a saopštenjem.
"Iznenadno zatvaranje ustanova koje nude socijalne ili zdravstvene usluge pripadnicima nevećinskih zajednica rizikuje da ima negativan uticaj na pojedince i porodice ograničavanjem njihovog pristupa nekim osnovnim uslugama."
Kao i iz Evropske unije.
"EU poziva Kosovo da izbegava jednostrane akcije koje bi mogle da podignu tenzije i da se bavi tim pitanjima kroz dijalog, pod posredovanjem Evropske unije", rekao je portparol EU Petar Stano.
Ipak, dijaloga između glavnih pregovarača, predsednika Srbije i kosovskog premijera, nema duže od tri meseca. Za to vreme, sve su glasniji predstavnici međunarodne zajednice koji traže primenu evropskog sporazuma. Na evropskom putu, Beograd će biti uslovljen i time što će se evropski sporazum naći u Poglavlju 35, koje se tiče Kosova i Metohije. Priština, duže od 10 godina, prolazi bez sankcija, uprkos tome što ne dozvoljava formiranje Zajednice srpskih opština, predviđene Briselskim sporazumom.
Izvor: Insajder