Jovana Radosavljević za Marker: Imenovanje Rašića za ministra krši Ustav (VIDEO)

Direktorka Nove društvene inicijative Jovana Radosavljević rekla je za Marker da je odluka da se imenuje Nenad Rašić na poziciju Ministra za zajednice i povratak neustavna. To je, kako je istakla, i izjava koju smo danas čuli od predsednika Evropske unije.

Jovana Radosavljević.

"U suštini, kada po kosovskom Ustavu Članu 96. tačka 5., kada se ministar bira iz srpske zajednice on mora, a ne dolazi, nije jedan od poslanika, on se može postaviti samo uz odobrenje poslanika iz srpske zajednice koji se u tom parlamentu nalaze", objašnjava Radosavljević.

 U  ovom slučaju se, kako kaže, to nije desilo i "došlo je do kršenja Ustava".

Komentarišući izjavu predsednika Srbije, da Srbi južno od Ibra sada razmišljaju da napuste institucije, a da Srbi sa severa nikoga više neće želeti da puste tamo, Radosavljević kaže da je situacija napeta.

"Ja sam tu izjavu čula, ali ne bih mogla da je potvrdim, svakako da svaki novi potez koji dolazi od strane Vlade u Prištini dodatno utiči na nezadovoljstvo i tenziju građana iz srpske zajednice", rekla je savornica u Markeru.

Imenovanje gospodina Rašića na mesto ministra, kako je istakla, jako je problematično pitanje. 

"Činjenica da Rašić nije učestvovao na prethodnim izborima zato što je se u tom trenutku vodila istraga protiv njega zbog korupcije dok je obavljao javnu funkciju, a sa druge strane imamo jedan licemerni pristup kosovskog premijera koji zagovara vladavinu prava, pa samim tim sada postavlja na poziciju ministra čoveka koji je bio optužen za tako nešto", objašnjava Radosavljević.

Uticaj međunarodnih predstavnika je takav da je dovoljan da se izbegne eskalacija, ali nedovoljan da se Kosovska Vlada natera da sprovede neke odluke.

"U ovom slučaju govorimo o Briselskom sporazumu i odluci Ustavnog suda o osnivanju Zajednice srpskih opština, kao i odluci Ustavnog suda u korist manastira Dečani, sa druge strane izbegavanje eskalacija se videlo posebno u slučaju uticaja američke ambasade kada je 31. jula i odložen rok, implementacija odluke Vlade o preregistraciji na mesec dana, ali i 21. novembra kada je odložena druga faza, odnosno naplata kazni za one koji vozila nisu preregistrovali", rekla je Radosavljević za Marker.

Da li sve što se dešava u poslednje vreme pravi potpunu podelu na Kosovu izmđu Srba i Albanaca?

Radosavljević kaže da je apsolutno tako. 

"U zadnjih godinu i po dana, otkako je Vlada Aljbina Kurtija na vlasti možemo da vidimo ozbiljno pogoršanje u međuetičkim odnosima. Situacija nije bila idealna ni ranije, zajednice su živele jedna pored druge, ne zajedno, ali briselski proces je na neki način normalizovao interakciju", rekla Radosavljević.

Ističe da sever Kosova i Priština žive dve apsolutno suprotne realnosti zato što imamo sada novu realnost "gde kosovske institucije više ne postoje na terenu, dok se iz Prištine nastavlja sa organizovanjem lokalnih izbora".

Hoće li izbori dati prave predstavnike Srba s obzirom da Sprska lista neće učestvovati?

Jako je, kako kaže, teško reći da ovi izbori mogu da budu legitimni ko god bude izabran za gradonačelnike, ako se ti izbori uopšte odreže.

"Zato što imamo Srpsku listu koja ima podršku Beograda i koja je na prethodnim izborima imala devedeset posto glasača iz srpske zajednice, Srpska lista se ovog puta nije  kandidovala i nema svoje kandidate za gradonačelnike, a u opštinama Leposavić i Zvečan imamo po jednog kandidata dok se kandidat iz Severne Mitrovice Aleksandar Arsenijević danas povukao", rekla je sagovornica.

Logistički, kako kaže, biće jako teško organizovati ove izbore. Dodaje da se oni ne mogu smatrati legitimnim, ako se uopšte održe.

Izvor: Insajder